Hlas-SD by podľa výsledkov prieskumu získal 31 mandátov v parlamente, Smer-SD a SaS by mali zhodne po 26 poslancov.
Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali vo februári, vyhrala by strana Hlas-SD so ziskom 17,5 percenta hlasov. Na druhom mieste by skončila strana Smer-SD s podporou 14,5 percenta. Tretia by bola strana SaS so 14,2 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV Joj na vzorke 1000 respondentov.
Matematika 81 : 69
Progresívne Slovensko by podporilo 8,7 percenta opýtaných. Hnutie OĽANO by získalo osem percent hlasov a hnutie KDH 7,2 percenta. Nasleduje Sme rodina a Republika, ktoré majú zhodne po 6,9 percenta.
Pred bránami parlamentu by zostali Aliancia so 4,1 percenta hlasov a SNS s 3,8 percenta. Do NR SR by sa nedostali ani ĽSNS s 2,5 percenta a Za ľudí s 2,3 percenta.
Dobrú voľbu a Umiernených by volilo 1,2 percenta voličov. Taký istý počet hlasov (1,2 percenta) by dostala Spolu – občianska demokracia. Socialisti.sk a Maďarské fórum by mali po 0,3 percenta. Demokratická strana a Život – národná strana by zhodne získali po 0,2 percenta hlasov.
Hlas-SD by podľa výsledkov prieskumu získal 31 mandátov v parlamente, Smer-SD a SaS by mali zhodne po 26 poslancov. Progresívne Slovensko by obsadilo 16 kresiel, OĽANO 14 miest, KDH by malo 13, Sme rodina a Republika rovnako po 12 poslancov. Zber dát prebiehal od 8. do 14. februára.
Naša redakčná analýza
Koalícia by stratila jedného člena (Za ľudí) a celkovo 45% z pôvodnej podpory vo voľbách 2020, čo je zdrvujúci debakel. Napriek tomu koaličný, teda najmä protislovenský názorový tábor by doplnili Progresívne Slovensko a KDH, čo by spolu dávalo 81 poslancov.
Súčasné opozičné strany by tak získali menšinu 69 hlasov v parlamente, čo je o niečo viac ako teraz, ale na zostavenie vlády by potrebovali k sebe získať Sme rodina, ktorá sa necíti v súčasnej zostave komfortne, ale rovnaký postoj “sám vojak v poli” by zrejme zaujali v každej zostave. Názorovo a postojovo by táto štvorkoalícia bola kompaktnejšia ako päťkoalícia SaS, OĽaNO, PS, KDH a Sme rodina, keďže posledné dve strany by si liezli do kapusty a medzi progresívcami a kádehákmi by to tiež mohlo iskriť, aj keď KDH zďaleka nie je hodnotová prokresťanská strana. Ostatne, tou KDH nebolo ani v minulosti. Navyše sú tu naštrbené vzťahy medzi SaS a OĽaNO najmä cez neznášanlivú animozitu lídrov Sulíka a Matoviča. Kľúčovým subjektom a najdrahšou nevestou ostáva aj naďalej Kollárova Sme rodina.
Kde sú stratení vlastenecká hlasy
Tarabov ŽIVOT zdá sa, nezaberá (0,2%) práve na pro life a kresťansky orientovaných voličov. Zatiaľ nemá ani výrazné národné vyhranenie aj preto že je v tieni Smeru-SD.
Ďalšie dva proslovensky tézovité subjekty – Dankova SNS a Kotlebova ĽSNS majú spoločný, nevoliteľný osud, hoci spolu prepadávajú až 6,3% národných hlasov. Keby tieto hlasy prešli k Uhríkovej Republike, ktorá sa stabilizovala, personálne sa posilňuje a má ďalší potenciál prilákať k sebe národných voličov, potom Hlas, Smer a Republika by pravdepodobne sami dokázali zostaviť novú proslovenskú vládnu koalíciu, cús s tesnou väčšinou.
Do volieb je ešte ďaleko, ale voliči by mali začať rozmýšľať, čo sa stane s ich hlasom, a či bude mať koaličný potenciál, teda, či ich predstavy dokáže ten-ktorý subjekt zrealizovať. Ako, žiaľ, ukazuje slovenská politická “kultúra”, zmeny pre Slovensko, Slovákov a národno-štátnej záujmy sa dajú robiť iba ak ste vo vládnej koalícii. Ak je takáto zostava nastavená neslovensky, teda proatlanticky a liberálne, tak dochádza dokonca k deštrukcii štátnosti a ohrozovaniu národnej bezpečnosti. O rozvoji štátu a ochrane národa nemôže byť ani len reč. Dôvod zamyslieť sa.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/agentura-ako-volby-by-vyhral-hlas-sd-pred-smerom-sd-a-sas-koalicia-stratila-45-podpory/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia