Ilustračné foto: Pixabay
Od ruskej invázie z 24. februára dostala Ukrajina zbrane a vojenské vybavenie v hodnote miliárd dolárov z najmenej 28 krajín.
Dvadsaťpäť z 28 krajín, ktoré Ukrajine poskytujú vojenskú pomoc, sú členmi NATO , vrátane USA a Spojeného kráľovstva, ktoré dodávajú Kyjevu sofistikované zbrane, ako sú systémy na odpaľovanie rakiet (MLRS). Napriek rastúcemu arzenálu je Ukrajina, ktorá má aktívny vojenský personál len 200 000, výrazne prekonaná ruskými silami.
Zdroj: Al Jazeera
Aké zbrane dostala Ukrajina?
Vojenská pomoc zaslaná Ukrajine zahŕňa konvenčné zbrane, ako aj pokročilejšie vybavenie a výzbroj.
Aké zbrane poskytli USA?
Počas ruskej invázie sa USA zaviazali poskytnúť Ukrajine pomoc vo výške najmenej 54 miliárd USD vrátane viac ako 20 miliárd USD vo forme vojenskej podpory, ktorú Kongres schválil v máji, ako aj množstvo balíkov pomoci schválených v marci.
Balíček DoD obsahuje:
- delostrelecké raketové systémy s vysokou pohyblivosťou a munícia;
- Päť protidelostreleckých radarov;
- Dva radary na sledovanie vzduchu;
- 1 000 harpún a 50 veliteľských odpaľovacích jednotiek;
- 6 000 protipancierových zbraní;
- 15 000 155 mm delostreleckých nábojov;
- štyri vrtuľníky Mi-17;
- 15 taktických vozidiel;
- Náhradné diely a vybavenie
Zdroj: Al Jazeera
Pokročilá výzbroj
Bidenova administratíva 1. júna uviedla, že Ukrajine poskytne vysokomobilné delostrelecké raketové systémy (HIMARS) pod podmienkou, že ich ukrajinské sily nepoužijú na zasiahnutie cieľov na území Ruska.
M142 HIMARS je high-tech ľahký raketomet, ktorý dokáže zasiahnuť ciele na vzdialenosť 80 km (50 míľ). To je takmer dvojnásobok dosahu súčasných húfnic M777, ktoré USA sľúbili poskytnúť už skôr v konflikte.
Zdroj: Al Jazeera
Ccelý článok si môžete prečítať tu . (v angličtine)
spracovanie a preklad: redakcia SKsprávy
-red3-