Západ tvrdí, že jeho sankcie dostanú ruskú ekonomiku na kolená. Otrasy sankcií by však pocítili celý svet od Afriky po Európu v podobe vyššej inflácie a nedostatku potravín, pripomína nemecký portál Deutsche Welle (DW).
Francúzsky minister financií Bruno Le Maire uviedol, že Európska únia a Spojené štáty spustili „ekonomickú vojnu“ proti Rusku, pričom sa odvolal na západné sankcie voči Moskve, ktoré krajinu fakticky odrezali od medzinárodných finančných trhov.
Takzvaná ekonomická vojna spôsobila, že Rusko čelí finančnému kolapsu, píše ďalej DW, keď sa rubeľ prepadol na rekordné minimá voči americkému doláru, čo prinútilo Rusov obávať sa, že budú musieť stáť v radoch pri bankomatoch v nádeji, že si vyberú hotovosť.
Západné sankcie však nepociťuje len Rusko. Sankcie poškodzujú krajiny od Egypta po Nemecko, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na pšenicu a zemný plyn od strán vo vojne, pripomína portál.
DW sa zaoberá tým, čo by sankcie proti Rusku znamenali pre ľudí v iných krajinách.
Vyššie ceny energií
Ceny ropy a zemného plynu prudko vzrástli po ďalšom kole západných sankcií voči Rusku cez víkend, keď sa obchodníci pripravovali na prerušenie dodávok z Ruska, jedného z najväčších svetových exportérov ropy a plynu, a Ukrajiny, hlavnej tranzitnej krajiny pre ruský plyn.
Sankcie sa doteraz netýkali priamo energetického sektora, no obchodníci sa obávajú, že Moskva by sa mohla pomstiť obmedzením exportu ropy a plynu a že by sa sankcie Západu mohli nakoniec rozšíriť tak, aby priamo poškodili ruský energetický sektor, zlatú hus krajiny.
“Ruské dodávky energie sú veľmi ohrozené, buď kvôli tomu, že ich Rusko zadržalo ako zbraň, alebo kvôli sankciám zmizlo z trhu,” uviedla v poznámke Louise Dicksonová, analytička trhu s ropou v Rystad Energy.
Existujú tiež obavy, že vylúčenie veľkých ruských bánk z platobného systému SWIFT by mohlo spôsobiť, že nákup ruskej ropy a plynu bude neúmerne ťažkopádny. Európske banky Societe Generale a Credit Suisse údajne zastavili financovanie všetkých komodít z Ruska.
Z toho sú mnohí v Európe, ktorá získava viac ako tretinu dodávok plynu a približne štvrtinu ropy z Ruska, znepokojení. Akékoľvek prerušenie dodávok plynu by mohlo spôsobiť, že Európania nebudú mať dostatok plynu na vykurovanie svojich domovov a budú mať premrštené účty za elektrinu, pretože energetické spoločnosti budú musieť hľadať palivo na výrobu elektriny.
“Zatiaľ sa zdá, že sankcie uberajú energiu, a preto je prelievanie menej závažné, ako by mohlo byť. Nemýľte sa, sú tu riziká oveľa horšieho výsledku,” povedal klientom analytik Deutsche Bank Jim Reid.
Prudký nárast cien potravín
Kríza tiež zvýšila obavy o dodávky obilnín, ako je pšenica a kukurica, a olejnín. Futures na pšenicu v Chicagu prudko vzrástli po tom, čo sa v piatok dotkli 13-1/2 ročných maxím, zatiaľ čo ceny kukurice sa tiež obchodujú na zvýšených úrovniach.
Rusko a Ukrajina spolu predstavujú asi 30 % svetového exportu pšenice, takmer pätinu obchodu s kukuricou a asi 80 % exportu slnečnicového oleja. Obaja sú kľúčovými dodávateľmi pšenice na Blízky východ a do Európy. Turecko a Egypt sú najväčšími dovozcami ruskej pšenice.
Odborníci sa obávajú, že ruské vojenské operácie by ešte viac zvýšili ceny potravín v krajinách ako Líbya, Jemen a Libanon, čím by sa prehĺbila potravinová kríza v týchto krajinách.
Konflikt už narúša export z čiernomorských prístavov, ktorý sa využíva na prepravu obilia do Ázie, Afriky a Európskej únie. V pondelok bol Egypt nútený zrušiť tender na obstaranie pšenice po tom, čo dostal len niekoľko ponúk a za veľmi vysoké ceny.
Inflácia bude pokračovať v raste
Pre väčšinu ľudí na celom svete by sa ekonomický dopad ukrajinského konfliktu a sankcií prejavil v podobe vyššej inflácie spôsobenej najmä vyššími cenami energií, kovov a potravín.
Ceny hliníka vyleteli na rekordnú výšku a prekonali vrchol, ktorý dosiahol v roku 2008 počas globálnej finančnej krízy. Obchodníci sa obávajú, že sankcie proti Rusku a odvetné opatrenia zo strany Moskvy by mohli narušiť globálne dodávky hliníka. Rusko produkuje približne 6 % svetového hliníka.
Dodávky energeticky náročného kovu by tiež zasiahli vyššie ceny energie a nedostatok energie, čo by mohlo viesť k odstaveniu ďalších elektrární.
“Čerstvé narušenie globálneho dodávateľského reťazca je kľúčovým rizikom a prinajmenšom ceny týchto komodít pravdepodobne zostanú ešte nejaký čas zvýšené, čím udržia globálnu infláciu vyššiu dlhšie,” uviedol Jason Tuvey z Capital Economics.
Invázia riskuje, že vykoľají globálne ekonomické oživenie po pandémii, čo skomplikuje záležitosti politikom, od ktorých sa očakáva, že sprísnia peňažnú zásobu, aby obmedzili infláciu, ktorá sa v krajinách ako USA a Nemecko ešte pred vojnou pohybovala na úrovniach desaťročí.
Neistota okolo hospodárskeho oživenia by mohla v konečnom dôsledku oddialiť plány centrálnych bánk na zvýšenie úrokových sadzieb, čo znamená, že ultralacné hypotéky a osobné pôžičky by mohli zostať o niečo dlhšie, píše v závere editor DW Uwe Hessler.
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/ako-by-nas-mohli-postihnut-sankcie-voci-rusku/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia