Alternatíva: Smerom k multipolárnemu svetu? Os Rusko-Čína. BRICS PLUS a CSTO

Tento článok sa zameriava na diskusiu a hľadanie nových možných modelov v niekoľkých krajinách, ktoré nie sú spokojné s unipolárnym systémom a svetom ovládaným Spojenými štátmi.

  • Spojené štáty americké presadzujú svoje politické a ekonomické záujmy po celom svete,
  • Čína podobne a strategicky rozšírila svoje chápadlá cez Atlantik aj Pacifik. Presunula sa na juh, dobyla Afriku a zintenzívnila obchodné operácie v regiónoch Strednej Ázie vrátane bývalých sovietskych republík – dvorku Ruskej federácie, ktorá sa stále  považuje za globálnu veľmoc.
  • Aj keď Rusko stále bojuje a dvíha ramená, mnohí odborníci tvrdia, že má v porovnaní s Čínou malý globálny vplyv a autoritatívne postavenie.

Napriek veľkej populácii 1,5 miliardy, ktorú mnohí považujú za prekážku, domáce ekonomické reformy Číny a strategická diplomacia založená na spolupráci s vonkajšími krajinami jej umožnili získať štatút superveľmoci nad Spojenými štátmi.

Zatiaľ čo vplyv Spojených štátov rýchlo mizne, Čína skutočne prijala výzvy a jedinečné príležitosti na posilnenie svojej pozície, najmä svojich obchodných, investičných a ekonomických svalov.

Monitorovanie hlavných správ a informačných správ naznačilo, že Rusko sa spojilo s Čínou a Indiou (a to by sa dalo interpretovať ako iniciatíva platformy BRICS) a niekoľkými ďalšími externými krajinami v procese vytvárania nového globálneho ekonomického systému .

Na druhej strane, jej cieľom je rozbiť unipolárny systém a poraziť americkú hegemóniu po celom svete. Niektorí experti tvrdili, že následné administratívy Bieleho domu zachovali status quo. Vďaka socialistickému ekonomickému plánovaniu a ich presadzovaniu pojmov medzinárodnej spolupráce a mieru aj medzi štátmi s rôznymi sociálnymi systémami došlo k obrovskému pokroku v oblastiach medzinárodnej solidarity.

Zoskupenie Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika (BRICS) je prejavom úlohy Pekingu, Moskvy a Pretórie spolu s ostatnými štátmi, ktoré sa v posledných rokoch menili v politickej orientácii. Tieto nové aliancie sú vnímané ako hrozba pre úlohu Spojených štátov, Británie a Európskej únie, pretože nie sú členmi a nemôžu priamo ovplyvniť programy a ciele stanovené BRICS.

Ale starostlivá štúdia a analýza sledovaná týmto autorom názorne ukazujú, že Rusko má určité obmedzenia. Jeho vonkajšie ekonomické stopy sú pomerne slabé. A jej vonkajšia politika len ťažko podporuje jej ekonomické modely.

Geopolitické preusporiadanie sveta nemožno jednoducho dosiahnuť vojnou alebo spochybnením politického vplyvu Západu v jeho rôznych globálnych oblastiach. Ekonomická zložka je možno najvýznamnejšou z prebiehajúcich ťahaníc medzi Ruskom a jeho západnými odporcami.

Napríklad na globálnom juhu Rusko stále bojuje o získanie sŕdc lídrov. Potrebuje však starostlivo formulovanú širokú verejnú politiku, ktorá by prenikla posolstvom nového globálneho poriadku aspoň do strednej triedy. Okrem vlastných diplomatických vyhlásení a šťavnatej rétoriky, ktorá brzdí celý svet, musí získať pochopenie svojich cieľov pomocou komunikačných nástrojov.

Rusko musí do toho všetkého investovať, ak chce skutočne uspieť vo vedení sveta.

Ako nedávno napísal Dr. Ramzy Baroud, novinár a redaktor The Palestine Chronicle

„Blízky východ, najmä oblasť Perzského zálivu, je životne dôležitý pre súčasný globálny ekonomický poriadok a je rovnako dôležitý pre akékoľvek budúce pretváranie tohto poriadku. Ak má Moskva uspieť v predefinovaní úlohy arabských ekonomík voči globálnej ekonomike, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa jej podarilo zabezpečiť vytvorenie multipolárneho ekonomického sveta. Rusko je jednoznačne investované do nového globálneho ekonomického systému, ale bez toho, aby sa v tomto procese izolovalo.

V posledných mesiacoch Rusko vystúpilo z mnohých medzinárodných organizácií namiesto toho, aby si udržalo členstvo a využívalo tieto platformy na propagáciu svojej novej globálnej misie. Niektorí odborníci a akademici opisujú, že Rusko sa zúfalo pokúša zvrátiť alarmujúci trend vo svetových ekonomických záležitostiach.

Aby Rusko vyhralo túto bitku, potrebuje navrhnutú geopolitickú schému dosahu a stratégie na uplatnenie ekonomického vplyvu, ktoré zodpovedajú jeho snom. Dostalo sa skôr do sebaizolácie, s mnohými tvrdohlavými kritikami namierenými proti Spojeným štátom a Európe. 

S rýchlymi geopolitickými zmenami, ktoré viedli k prerozdeleniu a vytvoreniu nového globálneho poriadku, a Rusko v priebehu posledného desaťročia túžobne posilnilo svoju Veľkú eurázijskú úniu spolu s ďalšími, ako sú Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) a BRICS . .

Obr.: máj 2022 zasadnutie ODKB

Veľká euroázijská únia sa zameriava na ekonomickú integráciu a podporu ekonomického rozvoja medzi členmi a očakáva sa, že svoju štruktúru a spôsob fungovania vybuduje replikáciou Európskej únie. 

ODKB, vojenská aliancia pozostávajúca prevažne z bývalých sovietskych republík (Rusko, Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan), ktorá podpísala zmluvu o kolektívnej bezpečnosti v roku 1992. Jej prvoradou úlohou je kolektívne závisieť od územnej suverenity týchto členských štátov. štátov.

Členské krajiny BRICS ( Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika ) spoločne predstavujú približne 26 % svetovej geografickej oblasti a sú domovom 2,88 miliardy ľudí, čo predstavuje približne 42 % svetovej populácie.

Historicky prvé stretnutie skupiny sa začalo v Petrohrade v roku 2005. Volalo sa RIC, čo znamenalo Rusko, Indiu a Čínu. Potom sa neskôr pridala Brazília a následne Južná Afrika, preto sa teraz označuje ako BRICS.

Obr.: neformálne stretnutie BRICS, jún 2019 

Južná Afrika bola neskorým menším prírastkom do skupiny, ktorá pridala „predmostie do Afriky“, hovorí Charles Robertson, hlavný ekonóm spoločnosti Renaissance Capital. Všetky krajiny BRICS čelia ekonomickým výzvam, ktoré treba urýchlene riešiť. BRICS si veľmi dobre uvedomuje dôležitosť prispievania k rozvojovej agende Afriky. 

„Mohlo by sa teda rozšíriť, pretože BRICS sú v globálnej finančnej architektúre nedostatočne zastúpené. Európa a Spojené štáty dominujú inštitúciám ako Medzinárodný menový fond (MMF) a Svetová banka a do istej miery aj mnohým ďalším,“ vysvetlil Robertson.

Podľa neho,

Rusko a ďalší v BRICS by chceli vidieť väčšie mocenské centrá, ktoré by ponúkli alternatívu k tejto západnej dominantnej konštrukcii. To je dostatočne rozumné – za predpokladu, že existujú krajiny, ktoré majú peniaze na zabezpečenie nových inštitúcií, ako je Čína podporujúca banku BRICS, a ak krajiny ponúknu alternatívnu víziu, ktorá poskytuje výhody novým členom

“Teraz je veľmi dobrý čas ukázať, že členovia BRICS a vzťahy medzi nimi sú alternatívou k formátu existujúcemu na Západe,” povedal výkonný riaditeľ Ruského národného výboru pre výskum BRICS profesor Georgy Toloraya pre Kommersant, ruský denník. obchodné noviny a dodali, že „BRICS uprednostňuje poriadok, dodržiavanie dohôd a rozvoj“.

Okrem toho sa plánuje rozšírenie skupiny o Argentínu, Turecko, Indonéziu a niektoré ďalšie africké krajiny. Podľa Toloraya je India v súčasnosti proti rozširovaniu BRICS v obave, že noví členovia podporia Čínu. Na druhej strane Moskva tvrdí, že „vstupenkou“ do skupiny je nezávislosť a suverenita a za žiadnych okolností nemožno potenciálnych kandidátov nazývať satelitmi Číny.

Takých krajín nie je až tak veľa – zahŕňali by Indonéziu, Mexiko, Turecko, Egypt a Irán. Potom však existujú určité politické požiadavky na nových členov, vrátane uznania hodnôt BRICS a základných zásad zahraničnej politiky, povedal a dodal: „Spočiatku boli ciele a úlohy veľmi skromné, primárne sa zameriavali na ekonomiku a koordináciu úsilia o dosiahnutie ambicióznejších cieľov.”

Čo je BRICS Plus a aký je účel tohto nového mechanizmu?

19. mája predsedal čínsky štátny radca a minister zahraničných vecí Wang Yi videokonferenčnému dialógu medzi ministrami zahraničných vecí krajín BRICS a ich náprotivkami z rozvíjajúcich sa ekonomík a rozvojových krajín. Išlo o prvý dialóg BRICS Plus na úrovni ministrov zahraničných vecí. Účastníci dialógu pochádzali z krajín BRICS, ako aj z pozvaných krajín ako Kazachstan, Saudská Arábia, Argentína, Egypt, Indonézia, Nigéria, Senegal, Spojené arabské emiráty a Thajsko.

Podľa čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yi má dialóg veľký význam pre ďalšie rozšírenie spolupráce medzi krajinami BRICS a ďalšími rozvíjajúcimi sa ekonomikami a rozvojovými krajinami.

Argentína ako účastnícka krajina BRICS Plus pri niekoľkých príležitostiach vyjadrila svoj záujem pripojiť sa k tomuto mechanizmu. Argentínsky prezident Alberto Fernández usúdil, že BRICS predstavuje pre Argentínu „vynikajúcu alternatívu spolupráce tvárou v tvár svetovému poriadku, ktorý pracuje v prospech niekoľkých ľudí“.

Je pochopiteľné, že niektorí lídri obhajujú multipolárny systém . Predovšetkým kvôli geopolitickému napätiu, rozdielom v rivalite a súťaži o vedenie sveta Rusko v súčasnosti presadzuje iniciatívu na vytvorenie skupiny. V júni 2022 predseda ruskej Štátnej dumy (dolnej komory parlamentu) Vjačeslav Volodin v telegrame napísal, že Spojené štáty a ich spojenci svojou politikou sankcií ničia ekonomické väzby , no zároveň vytvárajú nové body rastu v iných krajinách.

„Pokrok Washingtonu a jeho spojencov prerušiť existujúce ekonomické väzby vytvoril vo svete nové body rastu,“ zdôraznil. Podľa predsedu parlamentu vedú západné sankcie k vytvoreniu ďalšej skupiny ôsmich krajín – Číny, Indie, Ruska, Indonézie, Brazílie, Mexika, Iránu a Turecka – čo je o 24,4 % pred starou skupinou rozvinutých krajín. hrubého domáceho produktu (HDP) a parity kúpnej sily.

„Spojené štáty vlastnými rukami vytvorili podmienky pre krajiny, ktoré sú ochotné vybudovať rovnocenný dialóg a vzájomne výhodné vzťahy, aby skutočne vytvorili novú skupinu G-8 s Ruskom,“ poznamenal Volodin.

Pochopiteľne, existuje Skupina siedmich (G-7), medzivládne politické fórum, ktoré zahŕňa vysoko rozvinuté krajiny. Ide o Kanadu, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty americké. Okrem toho je Európska únia nemenovaným členom. Jej členmi sú najväčšie svetové vyspelé ekonomiky MMF a najbohatšie liberálne demokracie.

Podľa správ je skupina oficiálne organizovaná okolo spoločných hodnôt pluralizmu a reprezentatívnej vlády. Od roku 2020 tvorí kolektívna skupina viac ako 50 percent globálneho čistého bohatstva (čo je 418 biliónov USD), 32 až 46 percent globálneho hrubého domáceho produktu a približne 770 miliónov ľudí alebo 10 percent svetovej populácie.

Jej členovia sú veľmocami v globálnych záležitostiach a udržiavajú vzájomne úzke politické, ekonomické, sociálne, právne, environmentálne, vojenské, náboženské, kultúrne a diplomatické vzťahy. Od roku 2022 prevzalo rotujúce predsedníctvo G-7 Nemecko po predsedníctve Spojeného kráľovstva.

Rusko sa vyčlenilo zo skupiny. To podnietilo opätovné zopakovanie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko by malo byť znovu prijaté do skupiny, podnietenie obchodnej vojny s Čínou, zvýšené napätie v Iráne, údajná Trumpova neochota zúčastniť sa na konferencii a množstvo medzinárodných kríz spôsobili, že stretnutie G-7 v roku 2019 spôsobilo. v Biarritzi vo Francúzsku najviac rozdelený od svojho vzniku. 

Po tom, ako Trump predtým odvolal svoj podpis pod spoločným komuniké dohodnutým v roku 2018 z dôvodu údajného urážky kanadského premiéra Justina Trudeaua, francúzsky prezident Emmanuel Macron súhlasil, že skupina nevydá spoločné komuniké na konferencii v Biarritzi. Odvtedy Rusko zostalo kritické voči skupine, pričom argumentovalo, že G-7 nemá význam pre existenciu, keďže tam sa členovia stretávajú v skupine 20 (G-20).

Podobne ako vo vyššie uvedenom argumente, ak by vznik ďalšej novej skupiny ôsmich národov – Číny, Indie, Ruska, Indonézie, Brazílie, Mexika, Iránu a Turecka – a v porovnaní s BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika , vyplýva, že BRICS bude musieť pohltiť nová organizácia Group of Eight, a tým vytlačiť Juhoafrickú republiku. 

Lucio Blanco Pitlo III, výskumný pracovník v Ázijsko-pacifickej nadácii Pathways to Progress Foundation, tvrdil, že už etablované BRICS môžu mať lepšie šance na prilákanie nových členov. Novými členmi by mohli byť Argentína, Egypt, Indonézia, Kazachstan, Nigéria, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Senegal a Thajsko, ktoré sa zúčastnili na nedávnych konzultáciách. 

V skutočnosti sa SAE spolu s Bangladéšom a Uruguajom stali prvými expanzívnymi členmi Národnej rozvojovej banky BRICS (NDB) v septembri minulého roka. Ale načasovanie robí strany opatrnými. Bez stáleho sekretariátu a pevného centra si aspoň NDB upevnila svoje sídlo v Šanghaji a ďalej založila svoje regionálne kancelárie v Južnej Afrike (Johannesburg).

Keďže svet čelí obrovským výzvam, vyžaduje si aj medzinárodnú spoluprácu a kooperatívne riešenia, čo je dôležité, aby sa výrazne neohrozili ekonomické vyhliadky chudobných a zaostalých krajín. Tu žijú milióny a milióny chudobných obyvateľov.

Indonézia organizuje tento novembrový summit G-20 na Bali a robí všetko pre to, aby toto stretnutie izolovala od politiky. Či je Indonézia schopná rozhodovať medzi nahnevanými konfliktnými superveľmocami, je jednoducho nepredvídateľné. Pravdepodobnosť náhleho zblíženia medzi Spojenými štátmi a Čínou – nieto medzi USA a Ruskom – je mimoriadne nízka.

Strategická aliancia Ruska a Číny sa posilňuje a Čína odolala toľkým pokusom o vylúčenie Ruska z medzinárodných organizácií. Obaja sú vernými členmi BRICS. Na druhej strane čínsky tlak na rozšírenie zoznamu BRICS môže zmierniť vonkajšie tlaky na jej vzťahy s Ruskom a jej vlastné kroky v sporných oblastiach so susedmi. 

Autor tohto článku oslovil na túto otázku viacerých odborníkov. Ale pre Dr. Pankaja Kumara Jha, docenta na OP Jindal Global University v Sonipat, Haryana, Čína a India bude hraničný konflikt naďalej ovplyvňovať BRICS. India a Čína však spolupracujú na vývoji alternatívnych finančných štruktúr, súdržných usmernení v rámci Ázie a globálneho juhu v mnohých otázkach, ako je obchod, investície a rozvoj porozumenia, aby sa dominancia západu mohla v globálnej finančnej architektúre obmedziť na minimum. Povedal a dodal, že „základ spolupráce v BRICS prináša potenciálne zdroje a kritické požiadavky na rozvoj pod jednou strechou.“

Otázky o budúcnosti BRICS tu určite budú, najmä keď sa diskutuje o novom svetovom poriadku. Krajiny BRICS, ktoré čerpajú inšpiráciu z Quad plus , diskutujú aj o formáte BRICS plus. Vznik nového zoskupenia G-8 je predovšetkým fúziou BRICS a VISTA (Vietnam, Indonézia, Južná Afrika, Turecko, Argentína). Formácia má podľa jeho vysvetlenia primárne prepojiť BRICS s krajinami so strednými príjmami a strednou mocou.

Dr. Pankaj Kumar Jha uzavrel svoj argument: „Táto geopolitická konfigurácia je vo fázach prieskumu, nepochybne má za cieľ priniesť novú os Rusko-Čína, ale zahrnutie Mexika, Indonézie a Turecka má svoju vlastnú strategickú batožinu . Do akej miery by toto zoskupenie bolo úspešné, je stále otázkou dohadov. Z geopolitického hľadiska by veľa záviselo od toho, ako sa vytvoria sankcie voči Rusku a ako sa Čína zotaví po koronavíruse.

Profesor Aslan Abashidze, vedúci Katedry medzinárodného práva Ruskej univerzity priateľstva národov a člen Vedeckého poradného zboru pod ministerstvom zahraničných vecí autorovi tohto článku vysvetlil, že vo všeobecnosti medzinárodné združenia vo forme medzinárodných medzivládne organizácie alebo integračné združenia vznikajú na základe predpokladov, ktoré môžu mať rôznu povahu: politické, obranné, kultúrne atď. 

Vznik takých „paraorganizácií“ ako Skupina siedmich (G-7), Skupina ôsmich (G-8), Skupina dvadsiatich (G-20) je spojený s neschopnosťou medzinárodných inštitúcií globálnej úrovne uspokojiť zvýšené potreby moderného rozvoja tvárou v tvár rastúcim výzvam v podobe pandémií, finančnej krízy atď. 

Pozvanie a následné vylúčenie Ruska zo Skupiny siedmich (G-7) a podobné jednostranné reštriktívne opatrenia „kolektívneho“ Západu na čele s USA kontrolujú všetky inštitúcie globálnej kontroly, vrátane Medzinárodného menového fondu a Medzinárodnej banky pre Rekonštrukcia a rozvoj prinútiť ostatné štáty, ktoré nie sú v porovnaní so Spojenými štátmi americkými a Európskou úniou horšie, pokiaľ ide o ich surovinový, ľudský a intelektuálny potenciál, aby hľadali vlastnú cestu rozvoja. 

Preto je jedno, či BRICS, alebo zjednotenie Číny, Indie, Ruska, Indonézie, Brazílie, Mexika, Iránu a Turecka , bude životaschopnejšie alebo nie. Hlavné je, že sa začal proces hľadania nových modelov zo strany štátov nespokojných s politikou Spojených štátov, čo znamená koniec dominancie USA vo všetkých sférach medzinárodných vzťahov. V určitom okamihu bude musieť Západ na čele s USA vyjednať nové modely medzinárodných ekonomických a iných vzťahov, založené na nových medzinárodných zmluvách, ktoré zabezpečia rovnosť všetkých štátov. 

Podľa záveru profesora Abashidzeho je, že „ kým sa to nedosiahne na globálnej úrovni, Rusko, Čína a India nadviažu obchodné vzťahy na národných menách, a preto to bude atraktívne a prospešné aj pre ostatné štáty, nielen z ázijsko-pacifického regiónu, ale aj z Latinskej Ameriky, Stredného východu a Afriky . 

Či už ide o Rusko, Čínu, Indiu a množstvo krajín, existujú sporné rozdiely v politických, ekonomických a kultúrnych schopnostiach. Ruský prezident Vladimir Putin minulý rok v jednom zo svojich prejavov vysvetlil, že po páde sovietskej éry musí Rusko začať od nuly. Bola to ideologická konfrontácia medzi Západom a Východom, ktorá zrodila sovietsku éru. Lenin hovoril o materských znamienkach kapitalizmu, pripomenul a dodal, že „Nedá sa povedať, že posledných 30 rokov sme žili v plnohodnotnej trhovej ekonomike. V podstate ho len postupne budujeme a jeho inštitúcie. Rusko to muselo urobiť od základov, začať od čistého stola. Samozrejme, robíme to s ohľadom na vývoj vo svete. Veď po takmer sto rokoch štátom plánovaného hospodárstva

Na druhej strane je potrebné sa bližšie pozrieť na prístup, ekonomickú kapacitu a služby Číňanov. Čína má tak rozmanitú krajinu s investíciami a obchodom po celom svete. Podľa Svetovej banky má Čína najväčšiu ekonomiku a jedného z popredných svetových gigantov v oblasti infraštruktúry. Čína je najväčším svetovým vývozcom a druhým najväčším dovozcom tovaru.

Čína vlastní 17,7 % celkového svetového bohatstva, čo je druhý najväčší podiel v držbe akejkoľvek krajiny. Má najväčší bankový sektor na svete s aktívami vo výške 40 biliónov dolárov a 4 najväčšie svetové banky sú všetky v Číne.

V roku 2019 Čína predbehla USA a stala sa domovom najvyššieho počtu bohatých ľudí na svete, podľa správy o globálnom bohatstve Credit Suisse. Má najvyšší počet bohatých ľudí v top 10 % svetového bohatstva od roku 2019. Čínskych miliardárov bolo 658 a milionárov 3,5 milióna.

Čínska iniciatíva Pás a cesta sa za posledných šesť rokov výrazne rozšírila a od apríla 2020 zahŕňa 138 krajín a 30 medzinárodných organizácií. Čína je spolu s Brazíliou, Ruskom, Indiou a Južnou Afrikou členom skupiny rozvíjajúcich sa veľkých ekonomík BRICS.

Takmer všetci odborníci kontaktovaní pre tento článok majú sporné body. Uznali skutočnosť, že krajiny, ktoré hľadajú multipolárny systém, musia riešiť problémy menej rozvinutého sveta.

Okrem toho, súdiac z ich dlhých diskusií, je uvedený jeden kľúčový faktický opis – západná dominancia a imperiálny prístup Spojených štátov. Toto imperialistické úsilie zamerané na udržanie politickej a ekonomickej nadvlády nad svetovou populáciou spôsobilo obrovské ťažkosti národom na celom svete vrátane robotníckej triedy, národne utláčanej a zbedačenej žijúcej v západných kapitalistických krajinách.

Vznikajúca nová koaličná skupina je uskutočniteľná a prichádza v rozhodujúcom čase, keď sa v priebehu posledných dvoch desaťročí Spojené štáty, Británia, krajiny Európskej únie (EÚ) a ich spojenci na celom svete zaplietli do mnohých imperialistických zásahov vedúcich k destabilizácii, vojenské intervencie, zástupné vojny a expanzia západného imperializmu do Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. 

Kester Kenn Klomegah

O autorovi: Kester Kenn Klomegah, ktorý predtým spolupracoval s Inter Press Service (IPS), je teraz pravidelným a vášnivým prispievateľom do Global Research. Ako všestranný výskumník verí, že každý si zaslúži rovnaký prístup ku kvalitným a dôveryhodným mediálnym správam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings