Americké médiá pred rokovaniami s Ruskom burcujú na tvrdý postoj

Ilustračné foto: mozaika SKsprávy

V predvečer rokovaní medzi Ruskom na jednej strane a Spojenými štátmi a NATO na druhej strane americké médiá spravidla vyzývajú na tvrdý postoj a vyhýbanie sa ústupkom vo vzťahu k Ruskej federácii.

Noviny „ Washington Post “ uverejnili redakčný článok s názvom „Budúcnosť Európy závisí od nadchádzajúcich rokovaní medzi Západom a Ruskom“.

„Brutálny diktátor, ktorý vsadil na moc založenú na konšpiračných teóriách a sľuboch o prestavbe impéria, obnovuje svoju armádu. Začne sa vyhrážať, že sa zmocní územia svojich susedov, viní demokratické krajiny z krízy a žiada, aby na jej vyriešenie prepísali pravidlá medzinárodnej politiky a prekreslili mapu tak, ako mu to vyhovuje. Demokratické krajiny súhlasia s mierovými rokovaniami a dúfajú, že sa vyhnú vojne a nebudú príliš odmeňovať agresora.

Tak noviny opisujú situáciu v Európe v predvečer podpisu Mníchovskej dohody z roku 1938, ktorá viedla k rozkúskovaniu Československa.

Článok zároveň ignoruje skutočnosť, že ruské požiadavky sú spôsobené túžbou Spojených štátov a NATO priblížiť raketové útočné systémy bližšie k stredu Ruska.

Autori ďalej argumentujú, že tento citát celkom presne vystihuje „súčasnú agresivitu ruského prezidenta Vladimira Putina voči Ukrajine“. Preto hlásia, aj keď sú takéto prirovnania prehnané, stále stojí za to pripomenúť si podobný zážitok.

Administratíva prezidenta Joea Bidena a európski spojenci musia k rokovaniam pristupovať so všetkou vážnosťou, tvrdia noviny, pretože ak Putin zvíťazí, či už pri rokovacom stole alebo na bojisku, Európa bude na dlhý čas destabilizovaná, uviedli noviny.

„Vzdajme hold pánovi Putinovi: neustála propaganda o takzvanej neoddeliteľnosti Ukrajiny a Ruska a údajne agresívny charakter rozmiestnenia NATO v strednej a východnej Európe posilnili jeho politický príbeh a prinútili Spojené Štáty a ďalšie krajiny dbať na ruské sťažnosti na ich vzhľad sú absurdné a nezákonné, “ píšu ďalej noviny.

Možno je Putinova rétorika len zásterkou jeho skutočného cieľa – podrobenia Ukrajiny, pretože ak bude jej demokracia úspešná, ukáže alternatívu k ruskej „kleptokracii“, pokračujú autori. Ak je ruský prezident naklonený vážnemu dialógu, potom môže americká administratíva ponúknuť Rusku, aby prediskutovalo návrat k zmluve o obmedzení rakiet stredného a krátkeho doletu a obmedzení rozmiestnenia konvenčných zbraní v Európe, domnievajú sa autori a dodať, že „deeskalácia“ na ruskej strane by mala byť nevyhnutnou podmienkou akejkoľvek dohody.

Ale Spojené štáty by nikdy nemali dovoliť Rusku získať ústupky vydieraním. Ak napadne Ukrajinu, potom musí Biden pomôcť tejto krajine brániť sa, zhromaždiť okolo seba NATO a prinútiť Rusko, aby zaplatilo vysokú cenu, končí The Washington Post.

Zároveň vyjadrenia o „demokracii“ na Ukrajine, ktorá je axiómou publikácie, nijako nezodpovedajú realite, keďže práve Ukrajinu európski analytici považujú za najskorumpovanejšiu krajinu v Európe, ľudské práva sú všade porušované a ukrajinské orgány zatvárajú množstvo opozičných médií.

Washington Times

Článok v denníku Washington Times je na rozdiel od Washington Post napísaný v oveľa menej nepriateľskom tóne voči Ruskej federácii. Požiadavky Ruska na záruky nerozšírenia NATO a odmietnutie budovania vojenských základní v postsovietskych krajinách sa označujú za „neprijateľné pre USA“. A možné témy rokovaní, o ktorých noviny píšu, sa zhruba zhodujú s tými, ktoré navrhuje Washington Post.

„Rusko uviedlo, že sa cíti ohrozené vyhliadkou na rozmiestnenie útočných raketových systémov na Ukrajine. Ako povedal prezident Biden prezidentovi Putinovi, Spojené štáty to neurobia. Takže toto je jedna z oblastí, kde môžeme dosiahnuť vzájomné porozumenie, ak je Rusko pripravené prevziať vzájomné záväzky,“ citujú noviny anonymného „vysokého predstaviteľa americkej administratívy“.

Pre noviny tiež povedal, že americká strana súhlasila s rokovaním o vzájomných obmedzeniach rozsahu vojenských cvičení vedených stranami v blízkosti vzájomných hraníc.

Noviny však citujú aj ďalšieho nemenovaného predstaviteľa administratívy, ktorý povedal, že nevie, či Ruská federácia prejaví pri rokovaniach dobrú vôľu, alebo ich potrebuje ako zámienku na neskoršie vyhlásenie, že diplomacia je zbytočná, a to potrebné prejsť na iné metódy.

CNN

“Budúci týždeň môže byť jedným z najvýznamnejších a určujúcich momentov vo vzťahoch medzi Severoatlantickou alianciou [NATO] a Ruskom od rozpadu Sovietskeho zväzu,” uvádza sa v článku na webovej stránke CNN .

Autor tvrdí, že pri veľkosti celej ruskej ekonomiky zhruba rovnakej ako v New Yorku je Rusko oslabené epidémiou COVID-19 a budúcnosť jeho ekonomiky závislej od uhľovodíkov nevyzerá sľubne, bude „celkom pre Západ je ľahké vykrútiť Putinovi ruky,“ ale preto ním musí zostať.

Nie nadarmo sa však Putin drží pri moci už viac ako 20 rokov, je to vážny protivník, tvrdí autor. Ak chce Západ v tejto kritickej chvíli dobre využiť svoje postavenie, jeho jednota musí byť nezlomná.

„Opakovanie chýb z roku 2014 by mohlo ruského vodcu urobiť ešte nebezpečnejším, ak dokáže zahanbiť najmocnejšiu alianciu na svete,“ uzatvára článok CNN.

A v tejto publikácii, rovnako ako v predchádzajúcich, sú skutočné fakty nahradené výmyslami autora, ktorý narážajúc na rok 2014 ani slovom nepovedal, že pripojenie Krymu k Rusku sa udialo z vôle obyvateľov r. polostrov, a občiansku vojnu na východe Ukrajiny spustil ukrajinský režim prakticky hneď po prevrate z neho.

The National Interest

Americký časopis „ National Interest “ publikuje článok „Prejde Európa testom Ukrajiny“? Autori predkladajú nároky na „kolísajúcu“ Európu.

„Vladimir Putin už dlho využíva územia zabrané Ruskom na Ukrajine, v Gruzínsku a Moldavsku ako štartovacie miesta na destabilizáciu európskej solidarity a ohrozovanie bezpečnosti susedných štátov, NATO a Európskej únie. V posledných týždňoch Putin vystupňoval tlak, vyhráža sa útokom na Ukrajinu a nemožným požiadavkám na NATO,“ píše sa v článku, ktorý rovnako ako iné americké publikácie tvrdošijne ignoruje skutočnosť, že ruská strana vyhlásila, že Rusko nejde. zaútočiť na Ukrajinu.

Podľa autora publikácie však Európania reagujú na hrozbu ruského útoku na Ukrajinu málo: nemecká zahraničná politika je „bezmocná ako vždy“, Brusel hovorí o implementácii minských dohôd, ktoré autori článku nazývajú „mŕtvy geopolitický list“, Taliansko sa obáva možnosti prerušenia dodávok plynu.

Podľa autorov by Európania mali pochopiť, že nejde len o Ukrajinu. Ukrajina je v Putinových očiach prostriedkom, ako zabezpečiť, aby Európa nikdy nebola „celá, slobodná a mierová“, pokračujú bez toho, aby vysvetlili, prečo by sa o takýto cieľ mal ruský líder snažiť.

„Pre Západ existuje len jedna správna odpoveď: silná podpora Ukrajine, okamžitá revitalizácia a rozšírenie obrany NATO a rýchle posilnenie európskej energetickej bezpečnosti. Putin sa bojí a rešpektuje silu. Využíva slabosť. Európa by mala prestať váhať a dať mu to, čoho sa bojí, nie to, čo chce,“ uzatvára článok „Národný záujem“.

Časopis však publikuje úplne iný názor. Článok amerického politológa Stephena Szaba “Rakúske riešenie pre Ukrajinu?” vyzýva americkú vládu k „studenému realizmu“ namiesto „nostalgie za americkou výnimočnosťou“.

Autor pripomína, že po druhej svetovej vojne bolo Rakúsko, podobne ako Nemecko, rozdelené na západnú a sovietsku okupačnú zónu. A na rozdiel od Nemecka vo vzťahu k tejto krajine bola dosiahnutá a úspešne implementovaná dohoda z roku 1955, v dôsledku ktorej sa Rakúsko stalo zjednoteným a neutrálnym. Sovietske a západné jednotky boli z krajiny stiahnuté, spomína autor a kladie si otázku – mohlo by takéto rozhodnutie fungovať pre Ukrajinu?

„Spojené štáty a ich západní partneri by mohli predložiť návrh ruskej vláde, aby obe strany zaručili neutralitu Ukrajiny. Na oplátku bude Rusko súhlasiť aj s ukrajinskou štátnosťou a neutralitou a stiahne svoje jednotky z hraníc s Ukrajinou,“ píše ďalej autor.

Takáto dohoda by podľa neho mohla vyriešiť aj otázky rozmiestnenia amerických systémov protiraketovej obrany v Európe a ruských jednotiek. Autor dokonca navrhuje začlenenie Donbasu do Ruskej federácie, „čo je už pre Ukrajinu prakticky stratené“. Súčasťou Ruska zostane aj Krym a Ukrajina by sa potom mohla sústrediť na budovanie vlastného politického a ekonomického systému, ako to urobilo Západné Nemecko bez východného Nemecka, upozorňuje politológ.

Prirodzene, každá krajina má právo rozhodnúť sa, ku ktorým alianciám sa môže pripojiť, píše ďalej autor v reakcii na štandardné námietky americkej propagandy. Treba však priznať, že sa to netýka len Ukrajiny, ale aj USA a západných krajín, poznamenáva.

„Unáhlené a nepripravené vyhlásenie na summite NATO v Bukurešti v roku 2008 o možnom členstve Ukrajiny a Gruzínska v NATO bolo veľkou strategickou chybou, ktorú Bushova administratíva presadila napriek odporu Nemecka a Francúzska. Aj keby sa Ukrajina chcela stať členom NATO a Európskej únie, nie je dôvod, prečo by to malo byť prijateľné alebo v záujme Spojených štátov alebo EÚ, “upozorňuje Szabo.

Ak bude mať Ukrajina šťastie, môže sa stať ďalším Rakúskom, píše ďalej autor. NATO sa svojho času neoslabilo z toho, že Rakúsko zostalo neutrálne, a bude stabilnejšie bez súčasnej nejednoznačnosti vo vzťahu k Ukrajine.

Americké bezpečnostné záväzky sú už teraz v Európe aj na Blízkom východe ohromujúce a výzva, ktorú predstavuje Čína, núti Washington, aby vážne prehodnotil svoju stratégiu. Vzhľadom na nedávne skúsenosti z Afganistanu nepotrebuje ďalšiu „nestabilnú a skorumpovanú“ vládu ako spojenca. Toto je skôr čas chladného realizmu než zastaranej nostalgie za americkou výnimočnosťou, zdôrazňuje Szabo.

Takéto rozhodnutie by nechalo otvorenú dokonca aj otázku členstva Ukrajiny v EÚ, ktoré do značnej miery vyvolalo krízu v roku 2014. Veď Rakúsko, ktoré nie je členom NATO, vstúpilo do Európskej únie v roku 1995, pripomína autor.

„Ani Západ, ani Rusko nemajú záujem na pokračovaní konfrontácie okolo Ukrajiny. Keď americká a ruská strana začnú tento mesiac rokovania o Ukrajine, mali by sa ako riešenie pozerať na Rakúsko,“ končí článok americký politológ.

Zostáva len ľutovať, že takýto postoj v amerických médiách zostáva v menšine.

-red3-

 

SKSPRAVY

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/americke-media-pred-rokovaniami-s-ruskom-burcuju-na-tvrdy-postoj/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings