Ilustračné foto: Pixabay
Jeden odborník poznamenal, že „pracovníci, z ktorých mnohí sú v prvej línii krízy, nezískali odmenu“ v podobe rekordných ziskov spoločností.
Analýza zverejnená v pondelok ukazuje, že generálni riaditelia niektorých z najväčších korporácií v Spojených štátoch zarobili v roku 2021 až 254-krát viac ako ich priemerný počet zamestnancov, keďže výkonné prémie a ocenenia akcií výrazne vzrástli.
Podľa posledného vydania Equilar 100, výročnej správy, ktorá sa zameriava na platy vedúcich pracovníkov v popredných amerických spoločnostiach, sa medián celkových odmien generálnych riaditeľov v top firmách v roku 2021 vyšplhal na 20 miliónov dolárov, čo je takmer 31 % nárast oproti roku 2020.
„Nárasty zaznamenali vo všetkých zložkách miezd,“ uvádza nová analýza, ktorá uvádza celkové odmeny a pomer odmeňovania generálneho riaditeľa k priemernému platovému pomeru zamestnancov 100 najväčších amerických spoločností podľa tržieb, v rebríčku, ktorý zahŕňa spoločnosti Apple, Microsoft, Raytheon a Intel.
„Zatiaľ čo stredná mzda a stredné výhody sa postupne zvyšovali, najväčšie skoky sa skúmali vo forme peňažných bonusov a ocenení za akcie,“ poznamenáva analýza. “Stredná hodnota ocenení akcií vzrástla o 22,7 % v roku 2021, z 8,6 milióna USD na 10,5 milióna USD. Medzitým sa peňažné bonusy v roku 2021 zvýšili o 46,4 %, z 2,8 milióna USD na 4,2 milióna USD.”
Generálny riaditeľ Intelu Pat Gelsinger sa umiestnil na vrchole zoznamu Equilar 100 s celkovou kompenzáciou 177,9 milióna dolárov v roku 2021, po ňom nasledoval generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook, ktorý si minulý rok odniesol domov 98,7 milióna dolárov, čo je oproti roku 2020 nárast o 569 %.
Uprostred rekordných ziskov spoločností a stúpajúcich platov generálnych riaditeľov mali typickí pracovníci v roku 2021 naďalej problémy, pretože koronavírus sa neustále šíril a rastúce ceny potravín, bývania a iných potrieb narušili ich mierne mzdové zisky.
Ako uviedla agentúra Bloomberg minulý mesiac, „odmeny zamestnancov vzrástli o 11 %“ v roku 2021, „ale takzvaný podiel práce na národnom dôchodku – v podstate časť, ktorá sa vypláca ako mzdy a platy – klesol späť na úroveň pred pandémiou.
Sarah Anderson, riaditeľka projektu Global Economy Project v Inštitúte pre politické štúdie, v pondelok pre CNBC povedala , že nová štúdia Equilar ukazuje, že korporácie „sa v roku 2021 skutočne len tak uvoľnili a sústredili sa na to, aby boli ich manažéri spokojní a aby sa nestarali o to, čo bolo. deje na strane pracovníka“.
“Pracovníci, z ktorých mnohí sú v prvej línii krízy, nezískali plody,” povedal Anderson.
Zistenia spoločnosti Equilar poskytujú ďalší dôkaz, že desaťročia trvajúci trend stúpajúcich odmien generálnych riaditeľov a prevažne stagnujúcich platov pracovníkov pretrváva, keďže legislatívne snahy o zmenšenie rozdielu nikam nevedú.
Podľa Inštitútu pre hospodársku politiku (EPI) sa plat generálnych riaditeľov v USA medzi rokmi 1978 a 2020 zvýšil o 1 322 %, zatiaľ čo platy bežného pracovníka vzrástli len o 18 %.
V utorok EPI a Harvard University’s Shift Project vydali Company Wage Tracker , ktorý využíva údaje z prieskumu na zobrazenie distribúcie miezd zamestnancov v takmer 70 veľkých maloobchodných a stravovacích spoločnostiach, vrátane Starbucks, Dollar General, Walmart, McDonald’s a ďalších významných korporácií.
„V Starbucks – kde pracovníci v posledných mesiacoch vyvolali vlnu organizovania odborov – 63 % pracovníkov zarába menej ako 15 dolárov za hodinu,“ poznamenáva EPI . „V Dollar General a McDonald’s zarába 92 % a 89 % pracovníkov menej ako 15 dolárov za hodinu, pričom takmer každý štvrtý pracovník zarába menej ako 10 dolárov za hodinu v oboch spoločnostiach. Väčšina (51 %) pracovníkov zarába menej ako 15 dolárov za hodinu vo Walmarte.”
Ben Zipperer, ekonóm z EPI, vo vyhlásení uviedol, že „nízke mzdy sú určujúcou črtou amerického trhu práce a najmä sektora služieb“.
„Nízka mzda sa neobmedzuje len na obchody „mama and pop“ – je rozšírená aj vo veľkých obchodoch s potravinami, reštauráciách a obchodoch s potravinami, ktoré majú často vysoké platy a príjmy generálnych riaditeľov,“ dodal Zipperer. “Vyššia minimálna mzda a odbory môžu obmedziť korporátnu chamtivosť a zvýšiť mzdy na celom trhu práce.”
-red2-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/analyza-top-americki-generalni-riaditelia-zarobili-254-krat-viac-ako-priemer/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia