Slovenská republika by mala uzavrieť s USA dohodu o obrannej spolupráci (DCA). Ministerstvo obrany (MO) SR predkladá jej návrh do medzirezortného pripomienkového konania. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval počas utorkového rokovania vlády. Dokument má vymedziť pravidlá spolupráce. Zároveň umožní čerpať finančné prostriedky v prospech Ozbrojených síl SR.
Minister zahraničných záujmov na Slovensku Ivan Korčok pri predstavení atlantickej iniciatívy okamžite cítil potrebu šíriť ubezpečenie, že ozbrojené sily USA nebudú robiť na území SR nič bez súhlasu a vedomia SR. Dohoda podľa neho neznamená ani vytvorenie predpokladu stálej prítomnosti USA na území SR.
Tieto slová stoja na vode. Po prvé, Korčok ako servisný technik americkej geopolitiky v tomto priestore nemôže ísť proti svojim tútorom, takže bude to nie tak ako si zmyslí koaličná vláda na Slovensku, ale ako povie americká vláda vo Washingtone. A tá akože „slovenská“, čiže protektorátna vláda si veľmi rýchlo osvojí predstavy americkej vlády, ktoré začne vydávať za svoje vlastné, čiže “slovenské”, a tak bude tvrdiť, že je to plne v súlade s našimi záujmami, čo nie je pravda, pretože tie budú predsa americké.
Aj druhý minister, obrany, Jaroslav Naď, sa snažil preventívne hasiť požiar pochybností, ktorý sa nepochybne rozhorí minimálne v opozícii a medzi vlasteneckými stranami. Naď podobne ako Korčok nezvykle zalistoval v slovníku slovenskej zvrchovanosti a deklaroval, že „dohoda plne rešpektuje suverenitu SR“.
Opäť máme vážne pochybnosti o tvrdení, pretože aj Naď vývojovo aj postojovo patrí medzi sortu jastrabov atlantických, tak prečo by mal mať starosť o nejaké slovenské hniezdo?
Ak je zmluva len predĺženým tieňom toho, čo Američania už skúšali za minulej vlády a nepochodili, čiže ak im ide najmä o „pomoc“ pre vojenské letiská na Sliači a v Kuchyni, ktoré budú slúžiť pre americké letecké sily v Európe na rýchly útok na Rusko, tak je jasné, že s pristátím prvej americkej stíhačky a vyloženia nákladu do vojenských skladov sme suverenitu stratili, pretože sme sa nechali zavliecť do konfrontácie s Ruskou federáciou. Odveta býva z tejto strany pomerne zdrvujúca, takže možno neprídeme len o suverenitu, ale aj o štátnosť.
Argumenty, že vazalskú zmluvu s terčom na odvetu majú aj naši susedia je ako dôvodiť, že nehorí len u nás, ale predsa oheň sa šíri aj na streche našich susedov. Toto nás má upokojiť, uspať a vyvolať sladké sny o slovenskej suverenite pri vláde, ktorá konzultuje s Američanmi ešte aj prelety ruských havranov pri zimnom sťahovaní vtákov na našim územím ako hybridný útok? To chlapci hádam nemyslia vážne?!
Rafael E. Rafaj