V Bielorusku bol zverejnený návrh zmien a doplnení ústavy. Ak budú zmeny schválené v referende, prezident nebude môcť zastávať funkciu dlhšie ako dve volebné obdobia. Po jeho odstúpení nemôže byť trestne zodpovedný. Okrem toho bude mať bývalý líder právo predsedať Celobieloruskému ľudovému zhromaždeniu – hlavnému poradnému orgánu – alebo sa stať doživotným senátorom. Čo sa ešte opraví v hlavnom zákone, prišla RIA Novosti.
Dlho očakávané zmeny
Referendum bolo naplánované na február. Lukašenko pred ľudovým hlasovaním odvolal Lýdiu Jarmošynovú, ktorá stála na čele Ústrednej volebnej komisie štvrťstoročie. Za nového predsedu bol vymenovaný bývalý minister školstva Igor Karpenko.
“Čelíme ťažkým časom. Ste skúsený človek a viete, čo sú to volebné kampane,” napomenul prezident.
Na stretnutí s členmi pracovnej skupiny pre zmenu ústavy spresnil: referendum sa bude konať dvadsiateho februára. Ale hlavná intriga pretrvávala dlho: nikto vlastne nevedel, čo presne zmení. Návrhy zmien neboli nikde zverejnené, úrady vyzvali, aby sa veci neunáhlili.
Ústava – napísal som ju sám. Právnici písali perom a ja som diktoval, pretože som videl, aké právomoci potrebujem na udržanie krajiny
vysvetlil Lukašenko.
V pracovnej skupine boli poslanci oboch komôr parlamentu, zástupcovia Ústavného súdu, prezidentskej administratívy a členovia vlády. Takmer neprezradili, ako práca prebiehala. Ale odhalili jeho zmysel: prerozdelenie právomocí a vytvorenie novej mocenskej štruktúry.
“Dokument posilní úlohu vlády a parlamentu. Viac právomocí bude mať aj celobieloruské zhromaždenie, ktoré funguje od 90. rokov,” povedal Lukašenko. Sľúbil, že projekt ukáže pred Novým rokom. Skutočne to vyšlo 27. decembra popoludní.
Nová mocenská štruktúra
Teraz sa najvyšším zastupiteľským orgánom môže stať Celobieloruské ľudové zhromaždenie (VNS). Tento poradný orgán má právo prichádzať s legislatívnymi iniciatívami. Zodpovedá aj za menovanie členov a predsedov Najvyššieho a Ústavného súdu a Ústrednej volebnej komisie.
O sociálno-ekonomickom vývoji krajiny bude predseda vlády podávať správy nie parlamentu, ale SNR.
VNS bude mať navyše právo odvolať prezidenta z funkcie, ak bude hlava štátu pristihnutá pri porušovaní ústavy alebo pri zrade. Parlament bude môcť odvolať hlavu štátu v dvoch prípadoch: zo zdravotných dôvodov alebo v dôsledku impeachmentu.
Parlament už nie je možné rozpustiť nielen v prvom, ale ani v poslednom roku funkcie. Poslancov navrhuje voliť nie na štyri, ale na päť rokov. A prezident – maximálne na dve funkčné obdobia. Táto zmena vstupuje do platnosti už s ďalšou hlavou štátu.
„Prezident, ktorý vykonáva funkciu v deň nadobudnutia účinnosti novej ústavy, môže byť zvolený za predsedu celobieloruského ľudového zhromaždenia,“ spresňuje jeden z pozmeňujúcich návrhov.
Hlava štátu bude môcť v prípade vzbury alebo nepokojov vyhlásiť v krajine výnimočný stav. Hrozba teroristického útoku, pokus o atentát alebo vojenská agresia sú tiež dôvodom na výnimočný stav alebo stanné právo.
Ak prezident z akéhokoľvek dôvodu nemôže plniť svoje povinnosti, rozhoduje Bezpečnostná rada pod predsedníctvom predsedu Republikovej rady. Teraz prvého človeka nahrádza premiér.
„Prezident, ktorý prestal vykonávať svoje právomoci, nemôže niesť zodpovednosť za úkony vykonané vo funkcii,“ píše sa v ďalšej novele. Okrem toho má bývalá hlava štátu právo stať sa doživotným senátorom. Organizácie volieb sa týkajú viaceré úpravy.
Kľúčovou novinkou je, že zahraniční občania a organizácie ich nebudú môcť financovať
Aktualizovaná ústava navyše zdôrazňuje, že Bielorusko je mierumilovné a akákoľvek vojenská agresia proti iným štátom je neprijateľná.
Ľudia budú zastupovať zhromaždenie
“Prvý záver: významný krok k decentralizácii moci. Politický systém teraz predpokladá jemnejšie ladenie. Súčasný základný zákon sústredil moc do rúk hlavy štátu,” vysvetľuje bieloruský politológ Denis Miljancov.
Upozorňuje aj na to, že takmer hlavným orgánom v systéme štátnej správy sa môže stať Celobieloruské ľudové zhromaždenie.
“Ak je teraz ľud najvyšším zdrojom moci, tak po referende bude toto zhromaždenie vystupovať v mene Bielorusov. Je dôležité pochopiť, že VNS je zastupiteľským orgánom. Parlament túto funkciu stráca a stáva sa len legislatívnym,” zdôrazňuje odborník.
Politológ Andrej Fedorov verí, že po referende Lukašenko vyhlási predčasné prezidentské voľby. “Situácia je v jeho prospech. Neexistujú vážni konkurenti. Opozícia bola vytlačená do zahraničia. Napriek západným sankciám ekonomika rastie, nezamestnanosť klesá. Ideálne podmienky na potvrdenie legitimity,” hovorí.
Návrhy Lukašenkových politických oponentov, ktorí vypracovali vlastný projekt, úrady neprijali. Odporcovia oficiálneho Minska trvali na premene Bieloruska na parlamentnú republiku. Kľúčové právomoci však pracovná skupina ponechala prezidentovi a parlamentu.
-red1-