Kombosmínka: SKsprávy
Washington je pripravený na ďalšiu diplomatickú angažovanosť, ale Moskva musí ukázať seriózny postoj, uviedol americký minister zahraničných vecí
Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken odmieta osobné stretnutie s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktoré bolo v Európe naplánované na 24. februára.
“<…> V tejto chvíli nemá zmysel organizovať toto stretnutie. Konzultoval som to so spojencami a partnermi. Všetci [s tým] súhlasili. A dnes som poslal list ministrovi zahraničných vecí [Ruska] Sergej Lavrov, ktorý ho o tom informoval,“ povedal Blinken na utorkovej tlačovej konferencii.
Ďalšia diplomacia
Spojené štáty sú pripravené na ďalšiu diplomatickú spoluprácu s Ruskom, ale Moskva musí preukázať seriózny postoj, povedal Blinken.
Stretnutie ministra zahraničia s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom podľa neho vzhľadom na „ruskú inváziu na Ukrajinu“ a údajne „odmietnuté diplomatickým prístupom [Moskva] „nemá zmysel“. Napriek tomu Blinken spresnil, že s cieľom “zabrániť vývoju udalostí podľa najhoršieho scenára” USA “budú hľadať” diplomatické riešenie krízy.
“Takže my a naši partneri sme otvorení diplomacii, ale Moskva musí preukázať vážnosť [svojich zámerov]. Za posledných 24 hodín preukázala opak,” argumentoval Blinken.
Putinove vyjadrenia
Vyjadrenia ruského prezidenta Vladimira Putina ukazujú, že Ukrajinu vníma ako subjekt podriadený Rusku, a nie suverénny štát. Blinken urobil takéto vyhlásenie.
“Včerajší hlboko znepokojujúci prejav prezidenta Putina a jeho dnešné vyjadrenia jasne ukazujú svetu, ako vidí Ukrajinu – nie ako suverénny štát s právom na územnú celistvosť a nezávislosť, ale ako niečo, čo vytvorilo Rusko, a preto je mu podriadené.” nepravdivý výrok, ktorý ignoruje históriu, medzinárodné právo a desiatky miliónov Ukrajincov. Teraz, keď sme počuli slová samotného prezidenta Putina, to len potvrdilo to, čo sme hovorili.<…> Vždy plánoval napadnúť Ukrajinu, prevziať kontrolu z neho a jeho ľudu, zničiť ukrajinskú demokraciu, ktorá predstavuje silný kontrast k jeho autokracii, s cieľom vrátiť Ukrajinu Rusku,“ povedal Blinken.
Americký minister zahraničných vecí varoval, že ak bude Rusko pokračovať v konaní v tomto smere, USA budú reagovať novými sankciami. “Ak Rusko bude naďalej eskalovať situáciu, zvýšime naše sankcie,” povedal.
Sféra vplyvu
Blinken tvrdí, že Rusko sa snaží podmaniť si Ukrajinu alebo obnoviť jej sféru vplyvu, nie zabrániť rozširovaniu NATO.
“Z toho, čo sme videli za posledných 24 hodín, je úplne jasné, že nikdy nešlo o Ukrajinu a NATO ako také. Prezident [Ruskej federácie Vladimir] Putin jasne povedal, že ide o úplnú podriadenosť Ukrajiny Rusku ide o obnovu Ruskej ríše, a ak nie o toto, tak o sféru vplyvu, a ak nie o ňu, tak o úplnú neutralitu krajín obklopujúcich Rusko,“ povedal na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní. s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmitrijom Kulebom.
Osud normandského formátu
Blinken odmietol komentovať možný budúci osud normandského formátu a obrátil sa s touto otázkou na vedenie Ruskej federácie.
Šéf americkej diplomacie dostal v utorok na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní s ukrajinským ministrom zahraničia Dmitrijom Kulebom otázku, či sa domnieva, že normandský formát v súvislosti s najnovším vývojom okolo Ukrajiny už nefunguje a treba ho nahradiť. “Pokiaľ ide o normandský formát, myslím si, že túto otázku je najlepšie položiť prezidentovi [Ruskej federácii Vladimirovi] Putinovi. Ako vidíme z krokov, ktoré podnikol, odmietol to a v podstate roztrhal Minské dohody. , kvôli ktorej a bol vytvorený “Normanský formát”, argumentoval Blinken v odpovedi.
“To, čo sme teraz videli, za posledných 24 hodín, vyzerá ako definitívne zrušenie Minska Ruskom. Opäť by ste sa však mali opýtať prezidenta Putina, čo bude ďalej,” dodal štátny tajomník.
Odpoveď na eskaláciu
USA začali uvalovať nové sankcie proti Rusku na vysokú latku a budú v tom pokračovať aj v prípade ďalšej eskalácie okolo Ukrajiny, uviedol Blinken.
“Rusko sa jednoznačne rozhodlo opustiť diplomaciu a dialóg a vydať sa cestou agresie,” argumentoval. Podľa Blinkena v tejto súvislosti Spojené štáty prijali vážne opatrenia, na ktoré už skôr upozorňovali.
“Vzhľadom na dnešný začiatok ruskej invázie na Ukrajinu sme [pokiaľ ide o reakciu] začali vysoko a zostaneme vysoko. Sankcie, ktoré sme už oznámili, idú ďaleko nad rámec toho, čo sme urobili v roku 2014… Sme tiež objasniť, že ak bude Rusko pokračovať v eskalácii, budeme aj my. Samozrejme, neprijímajú sa len sankcie a opatrenia tohto druhu. Je to, ako sme jasne povedali, posilňovanie NATO a jeho východného krídla, pokračovanie a zvýšenie podpory, ktorú Ukrajine poskytujeme vo všetkých aspektoch,“ pokračoval Blinken.
O Budapeštianskom memorande
Americká administratíva sa domnieva, že Moskva „začala trhať“ Budapeštianske memorandum už v roku 2014, keď bol Krym znovu zjednotený s Ruskom, uviedol Blinken.
“Rusko v podstate začalo trhať Budapeštianske memorandum v roku 2014, keď obsadilo Krym a napadlo Donbas, viedlo, financovalo a podporovalo separatistov vo vedení vojny v Donbase. Myslím si, že to, čo sme videli za posledných 24 hodín, je ďalšie odmietnutie Ruska od budapeštianske memorandum,“ uviedol šéf ministerstva zahraničia.
Dodal, že Washington naďalej poskytuje pomoc Kyjevu. “Pokračujeme v poskytovaní podpory vyjadrenej v Budapeštianskom memorande a robíme všetko pre to, aby sme udržali nezávislosť, bezpečnosť a blaho Ukrajiny,” uviedol štátny tajomník.
Budapeštianske memorandum alebo Memorandum o bezpečnostných zárukách v súvislosti s pristúpením Ukrajiny k Zmluve o nešírení jadrových zbraní podpísali 5. decembra 1994 lídri Ukrajiny, Ruska, Veľkej Británie a USA.
10. februára tohto roku ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po stretnutí so svojou britskou náprotivkou Liz Trussovou na tlačovej konferencii povedal, že Budapeštianske memorandum nezaväzuje Rusko, Britániu ani Spojené štáty, aby uznali protiústavný štátny prevrat. na Ukrajine vykonali neonacisti a ultraradikáli vo februári 2014.
-red1-