Ukrajinská armáda príliš rýchlo míňa zbrane, ktoré Spojené štáty posielajú do Kyjeva na konfrontáciu s Ruskom.
Ukrajinská armáda príliš rýchlo míňa zbrane, ktoré Spojené štáty posielajú do Kyjeva na konfrontáciu s Ruskom. Ukrajinská kríza ukázala, že americký vojensko-priemyselný komplex sa v porovnaní s minulým storočím oslabil, napísal vo svojom článku analytik Bloomberg Hal Brands.
Nedávno Ukrajina dostala od Spojených štátov 60 000 protitankových a 25 000 protilietadlových zbraní. Washington tiež plánuje poslať do Kyjeva obrnené transportéry a vrtuľníky. Na nevôľu Pentagonu sa ukázalo, že v deň, keď ozbrojené sily Ukrajiny míňajú týždenné zásoby protitankovej munície a potrebujú bojové lietadlá.
Podľa novinára je Západ postavený pred ťažkú voľbu: zvýšiť dodávky zbraní Ukrajine alebo ušetriť peniaze a ponechať si zbrane, aby si zachoval svoju vlastnú bezpečnosť.
Úrady Nemecka a Kanady už oznámili zastavenie dodávok s vysvetlením, že im došli zbrane, ktoré by bolo možné previezť na Ukrajinu bez ohrozenia ich obrany. Spojené štáty poslali na Ukrajinu tretinu svojich zásob protitankových rakiet Javelin. V tomto bode je limit vyčerpaný a na obnovenie dodávok musia štáty zvýšiť produkciu, čo bude trvať niekoľko rokov.
Na základe aktuálneho stavu vecí sa Brands snažil uhádnuť, aká bude vojna USA s Ruskom alebo Čínou.
Analytik poznamenal, že v priebehu niekoľkých týždňov nepriateľstva sa štátom s najväčšou pravdepodobnosťou minú rakety a iná munícia.
Vďaka silnej výrobnej základni sa Spojeným štátom podarilo preukázať svoju dôstojnosť v dvoch svetových vojnách, ale teraz USA túto výhodu už nemajú, pretože americký priemysel má nedostatok obrábacích strojov, podnikov aj personálu. Napriek obrovskému obrannému rozpočtu Pentagon míňa všetky peniaze na platy, zdravotnú starostlivosť a iné potreby, čím pripravuje výrobu o muníciu a vybavenie.
Toto bol súhrn článku. Nižšie je v plnom znení, ak si ho chcete prečítať celý:
Vojna na Ukrajine vyčerpáva americký arzenál demokracie
Západní spojenci stoja pred voľbou: Pošlite do Kyjeva viac zbraní alebo si uložte svoje zásoby na vlastnú obranu.
Amerika sa na Ukrajine riadi stratégiou „arzenálu demokracie“: vyhýbala sa priamej intervencii proti ruským útočníkom, pričom spolupracovala so spojencami a partnermi, aby poskytla kyjevskej vláde peniaze a zbrane.
Táto stratégia, pripomínajúca americkú podporu Británii v rokoch 1940-41, urobila zázraky. Napriek tomu, keď sa vojna dostáva do kritického štádia, keď sa Rusi pripravujú na upevnenie svojej kontroly na východnej Ukrajine, arzenál demokracie sa vyčerpáva.
To by mohlo spôsobiť fatálny výpadok pre ukrajinské sily v tomto konflikte a odhaľuje americké slabiny, ktoré by sa mohli odhaliť v nasledujúcom boji o veľmocenskú pozíciu.
Zo všetkej podpory, ktorú USA a ich priatelia Ukrajine poskytli, boli zbrane najdôležitejšie. Dodávky bezpilotných lietadiel, protitankových a protilietadlových zbraní, munície a ďalších spôsobilostí pomohli Ukrajine spôsobiť skazu ruským silám, aj keď Moskva otriasla priemyselnou základňou krajiny.
Generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov USA, povedal Kongresu, že Západ dodal Kyjevu 60 000 protitankových zbraní a 25 000 protilietadlových zbraní. Pentagon teraz pripravuje plány na urýchlenie dodávok ďalšieho delostrelectva, bezpilotných lietadiel na obranu pobrežia a ďalšieho materiálu na Ukrajinu. Biely dom oznámil nový balík v hodnote 800 miliónov dolárov vrátane helikoptér a obrnených transportérov.
Ale prezident Joe Biden nikdy neplánoval vojnu ako je táto.
Predpokladalo sa, že Rusko si rýchlo podmaní veľkú časť krajiny, takže USA budú podporovať tlejúce ukrajinské povstanie s nízkou intenzitou.
Namiesto toho úspešný odpor Ukrajiny viedol k pokračujúcemu, vysoko intenzívnemu konvenčnému boju s ohromnou spotrebou munície a intenzívnym opotrebovaním kľúčových vojenských prostriedkov.
Predstavitelia Pentagonu tvrdia, že Kyjev každý deň prebíja týždenné dodávky protitankovej munície. Má tiež nedostatok použiteľných lietadiel, keďže ruské nálety a bojové straty si vyberajú svoju daň. V Mariupole a ďalších oblastiach je munícia vzácna .
To stavia západné krajiny pred prísnu voľbu medzi nalievaním ďalších zásob na Ukrajinu alebo využívaním obmedzených kapacít, ktoré môžu potrebovať na svoju vlastnú obranu.
Nemecko odmietlo previesť tanky na Ukrajinu s odôvodnením, že ich jednoducho nemôže ušetriť . Kanade rýchlo chýbali raketomety a ďalšie vybavenie, ktoré Ukrajinci zúfalo potrebujú. USA poskytli jednu tretinu svojich celkových zásob protitankových rakiet Javelin. Nemôžu jednoducho dodať viac bez toho, aby nechali svoje vlastné zbrojnice vážne vyčerpané – a môže trvať mesiace alebo roky, kým výrazne zvýšia produkciu.
Predtým, ako USA vstúpili do druhej svetovej vojny, prezident Franklin Roosevelt a jeho vojenskí poradcovia sa zapojili do intenzívnych debát o tom, či by USA mali ponáhľať zbrane do sužovanej Británie, alebo ich držať pre prípad, že by sa Amerika musela brániť. Bidenova stratégia arzenálu demokracie dosahuje podobný inflexný bod na Ukrajine.
Kyjev bude potrebovať oveľa väčšiu západnú podporu, aby porazil ruské sily zhromažďujúce sa na východe, kde je relatívne otvorený terén menej priaznivý pre obranu. Bude tiež potrebovať sofistikovanejšie zbrane, ako sú tanky a lietadlá, aby odoprela Rusku rozhodujúcu výhodu – a možno podnikla ofenzívu, ak východná ofenzíva Moskvy zamrzne. Silný ukrajinský odpor dal Kyjevu primeranú šancu vyhrať túto vojnu, ale cena akéhokoľvek víťazstva, pokiaľ ide o vybavenie nie menej ako životy, bude ohromujúca.
Z rovnakého dôvodu je vojna na Ukrajine vytriezvením pred problémami, ktorým by samotné USA čelili v konflikte proti Rusku alebo Číne.
Ak by bol Washington nútený ísť do vojny vo východnej Európe alebo v západnom Pacifiku, minul by svoje zásoby rakiet, presne navádzanej munície a iných kritických kapacít v priebehu dní alebo týždňov.
Pravdepodobne by utrpel vážne straty na tankoch, lietadlách, lodiach a iných aktívach, ktoré sú sofistikované, nákladné a ťažko nahraditeľné.
Počas prvej svetovej vojny viedli ofenzívy v roku 1914 k „hladomoru“, keď európski bojovníci vyčerpali svoj arzenál.
Pripravte sa na „raketový hladomor“, ak dôjde k vojne medzi veľmocami.
Vo svetových vojnách v minulom storočí ju bezkonkurenčná výrobná základňa nakoniec dohnala k víťazstvu. Ale dnes doplniť arzenál slobodného sveta nemusí byť také jednoduché .
Vedúce postavenie americkej ekonomiky už nie je primárne založené na výrobe. Nedostatok obrábacích strojov, kvalifikovanej pracovnej sily a voľných výrobných kapacít by mohol spomaliť úsilie o prezbrojenie počas vojny.
Napríklad USA nemôžu rýchlo zvýšiť výrobu rakiet Stinger pre Ukrajinu, pretože pracovná sila, ktorá je na to potrebná, už neexistuje.
Americké zásoby kľúčových zbraní sú menšie, ako by sa dalo predpokladať, čiastočne kvôli výrobným obmedzeniam a čiastočne preto, že väčšina z rozpočtu Pentagonu vo výške zhruba 750 miliárd dolárov ide na pracovnú silu, zdravotnú starostlivosť a iné veci ako náboje a bomby.
Nevsádzajte proti vedúcej svetovej ekonomike – a všetkým jej demokratickým spojencom – v dlhej vojne. Ale nemyslite si, že Amerika bez námahy vyprodukuje to, čo potrebuje na víťazstvo.
Problém nie je neriešiteľný. Pomôcť môžu väčšie investície do obrannej priemyselnej základne a agresívnejší nákup a skladovanie kľúčovej munície. Za preskúmanie stojí vytvorenie záložného priemyselného zboru (civilistov, ktorí majú základný mierový výcvik, aby mohli prispieť k vojnovej výrobe). Kľúčoví spojenci, ako napríklad Japonsko, môžu pomôcť USA zvýšiť produkciu v lodiarstve a iných oblastiach.
Malé vojny sú zvyčajne ukážkou toho, čo príde vo väčších vojnách . Konflikt na Ukrajine ukazuje, čo bude potrebné na to, aby sa arzenál demokracie rovnal tejto úlohe.
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/bloomberg-konflikt-na-ukrajine-odhalil-slabosti-usa/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia