Ilustračné foto. Zdroj: graja/Shutterstock
Nedávna správa v nemeckých novinách Der Spiegel tvrdila, že Tod Wolters, najvyšší veliteľ spojeneckých síl Severoatlantickej aliancie (NATO) v Európe, navrhol umiestniť viac jednotiek NATO v Bulharsku a Rumunsku v reakcii na približne 100 000 ruských vojakov, ktorí sa zhromaždili na ukrajinskej hranici.
Aj keď Der Spiegel nemal priamy citát od Woltersa, portál tvrdil, že dostali informácie, že Wolters obhajoval posilnenie prítomnosti aliancie na východnom fronte NATO na stretnutí s vojenskými veliteľmi členských a spojeneckých krajín.
NATO a generáli sa chcú udržať pri moci
Zriadenie vojenských zariadení NATO v dvoch balkánskych štátoch, ktoré vstúpili do NATO v roku 2004, by účinne rozšírilo „posilnenú predsunutú prítomnosť“ misie NATO, ktorá umiestnila jednotky NATO priamo na prah Ruska, konkrétne v pobaltských štátoch a východnom Poľsku.
Nemalo by byť prekvapením, že najvyšší predstavitelia NATO obhajujú pokračujúce približovaie v reakcii na ruské pózovanie v blízkosti Ukrajiny. Je to istý spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa NATO stalo irelevantným, a pre Woltersa a ďalších, aby si udržali svoje pracovné miesta – nehovoriac o sile, ktorá s tým prichádza.
Chránia „spojencov“ alebo americké záujmy?
Aj keď Der Spiegel nemal priamy citát od Woltersa, portál tvrdil, že dostali informácie, že Wolters obhajoval posilnenie prítomnosti aliancie na východnom fronte NATO na stretnutí s vojenskými veliteľmi členských a spojeneckých krajín.
NATO odmietlo komentovať správu Der Spiegel. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg však povedal, že aliancia bude „neustále posudzovať potrebu ďalšej úpravy nášho postoja, našej prítomnosti aj na juhovýchode regiónu, pretože si musíme byť istí, že vždy dokážeme ochrániť a brániť spojencov pred akýmikoľvek hrozbou.“
Stratégia NATO po 2016: Predsunutá prítomnosť na prahu Ruska
Po varšavskom samite NATO v roku 2016 sa aliancia rozhodla zvýšiť svoju predsunutú prítomnosť v Estónsku, Lotyšsku, Litve a Poľsku – z ktorých každá má spoločnú hranicu s Ruskom (Poľsko a Litva hraničia s ruským Kaliningradom).
Operácia posilnenej predsunutej prítomnosti sa začala vážne nasledujúci rok, keď boli v týchto krajinách na rotačnom princípe rozmiestnené štyri jednotky o veľkosti práporu zložené z jednotiek z rôznych členských štátov.
Snahou podľa webovej stránky NATO bolo „demonštrovať silu transatlantického puta a ukázať jasne, že útok na jedného spojenca by bol považovaný za útok na celú Alianciu, v súlade so záväzkom podľa článku 5.
Ďalšie posilnenie prítomnosti
Teraz, keď sa NATO nemôže v Európe posunúť oveľa ďalej na východ, okrem ponuky plného členstva Ukrajine (v prípade ktorej sa proces už začal), pristúpilo k posilneniu svojej už etablovanej prítomnosti na prahu Ruska.
Ilustračný obr.: vojenské cvičenie NATO v Čiernom mori
NATO už má operácie umiestnené v Rumunsku prostredníctvom sesterskej operácie Enhanced Forward Presence, Tailored Forward Presence, ktorá sa snaží posilniť juhovýchodný front dosahu NATO poskytovaním flexibilnej vojenskej prítomnosti, ktorá dokáže pomerne rýchlo reagovať, ak by nastala kríza.
Operácie pozemných jednotiek majú základňu v Craiove v Rumunsku, kde skupiny mnohonárodných jednotiek spoločne trénujú, aby dosiahli stanovené ciele prispôsobenej predsunutej prítomnosti nad rámec odstrašenia.
Rútia sa do vojny s Ruskom
NATO má aj Human Intelligence Center of Excellence v Oradei, veliteľstvo mnohonárodnej divízie Juhovýchod v Bukurešti a systém protiraketovej obrany Aegis Ashore na leteckej základni Deveselu.
Bulharsko má v rámci svojich hraníc len jedno hlavné známe zariadenie NATO. V Sofii v Bulharsku NATO zriadilo malé veliteľstvo jednotiek NATO Force Integration Units (NIFU), ktoré slúži na výcvik jednotiek a funguje ako základňa pre jednotky rýchleho nasadenia.
Ilustračný obr.: prápor NATO počas cvičenia v Litve
Prezident Joe Biden sa opakovane pokúšal utíšiť obavy, že Spojené štáty a ich spojenci v NATO sa rútia k vojne s Ruskom, ak by podnikli ďalšie kroky na Ukrajine. Prezidentove ubezpečenia však boli pravidelne podkopávané členmi jeho vlastnej administratívy na ministerstve zahraničných vecí, ktorá neustále vystreľuje hlúpe jastrabie zahraničnopolitické názory.
NATO riskuje možnosť vypuknutia vojny
Nie je to tak dávno, čo som napísal ďalší blogový príspevok v reakcii na komentár Jamesa Stavridisa, bývalého najvyššieho veliteľa spojeneckých síl NATO, ktorý napísal pre Bloomberg, v ktorom tvrdí, že americké jednotky by mali zasiahnuť do eskalujúcich občianskych nepokojov v Etiópii. So Stavridisovým názorom je veľa problémov, pričom v prvom rade nikdy nešpecifikuje, na akú stranu by sa USA postavili v konflikte.
Zdá sa, že súčasné vedenie NATO sa príliš nelíši od starého, kde bitie na bubny vojny pomáha aliancii nahromadiť si viac moci a zaisťuje, že Spojené štáty budú pokračovať v rozdeľovaní miliárd dolárov pre stále viac a viac závislých na ich bezpečnosti. Ak budú neustále navyšovať hrozbu voči Rusku – riskujú možnosť vypuknutia vojny.
Bradley Devlin
autor je stály reportér pre The American Conservative
2021© SKspravy.sk Všetky práva vyhradené. Preberanie, publikovanie a citovanie inými médiami je povolené s uvedením zdroja: https://skspravy.sk/