Ilustračné foto: VCG cez Globaltimes
BRICS by malo byť otvorené pre vplyvné krajiny, ktoré lepšie reprezentujú hlasy rozvíjajúcich sa trhových ekonomík vo svete, a umožní organizácii stať sa silnejšou a jednotnejšou. Robustnejší BRICS bude slúžiť aj na odvrátenie úsilia niektorých krajín o zintenzívnenie svetových turbulencií, uviedli pozorovatelia po tom, čo vládni ministri podporili expanziu BRICS, informuje čínsky portál Global Times.
Dohody o krajinách, ktoré sa budú môcť pripojiť k organizácii, je možné uzavrieť len po dôkladných diskusiách a postupoch medzi členmi BRICS, uviedli čínski experti a dodali, že prioritu môžu dostať súčasní členovia G20, ktorí majú záujem pripojiť sa k BRICS, a Indonézia a ďalšie rozvíjajúce sa krajiny ekonomiky by mohli byť pravdepodobnými kandidátmi.
“Čína navrhuje preštudovať si štandardy a postupy pre expanziu BRICS, aby sa postupne vytvoril konsenzus,” povedal čínsky štátny radca a minister zahraničných vecí Wang Yi počas online stretnutia ministrov zahraničných vecí BRICS.
Podľa spoločného vyhlásenia ministrov podporili presadzovanie diskusií medzi členmi BRICS o procese rozširovania a dohodli sa na ďalšom objasňovaní hlavných princípov, štandardov, kritérií a postupov pre tento proces rozširovania.
Začlenenie nových členov do organizácie by mohlo lepšie podporiť pozitívnu úlohu organizácie pri riešení medzinárodných záležitostí a kompenzovať negatívny vplyv pokusu niektorých krajín zintenzívniť geopolitickú konfrontáciu a zvrátiť globalizáciu prostredníctvom vytvárania politických blokov, uviedla Song Guoyou, zástupckyňa riaditeľa Centra amerických štúdií na Univerzite Fudan.
Rozšírenie BRICS by tiež mohlo položiť základy pre to, aby organizácia zostala silná medzi rôznymi medzinárodnými skupinami a tvárou v tvár turbulentnému svetovému poriadku
povedal pre Global Times pod podmienkou anonymity odborník na medzinárodné záležitosti so sídlom v Pekingu.
O tom, ktoré krajiny možno považovať za vstup do organizácie, expert uviedol, že sa o tom rozhodne po podrobných postupoch a diskusii medzi súčasnými členskými krajinami BRICS, uviedol expert s tým, že „každá krajina môže preferovať podporu rôznych nových členov, a nakoniec BRICS dosiahne kompromisnú dohodu prostredníctvom koordinácie a dialógu.“
Skupina BRICS s piatimi krajinami, ktorá bola pôvodne vytvorená v roku 2009, teraz zahŕňa Čínu, Brazíliu, Rusko, Indiu a Južnú Afriku, ktoré sa pripojili v roku 2010.
Wang Yiwei, riaditeľ Inštitútu medzinárodných vzťahov na Renminskej univerzite v Číne, v sobotňajšom rozhovore pre Global Times navrhol, že v prvom rade možno zvážiť krajiny, ktoré patria k členom G20 a majú tiež záujem o vstup do BRICS.
Napríklad Indonézia, ako silný predstaviteľ rozvíjajúcich sa trhových ekonomík a najväčšia moslimská krajina, bude pravdepodobne potenciálnym kandidátom, poznamenal Wang.
Okrem toho Argentína, jedna z krajín G20, už vyjadrila ochotu posunúť sa smerom k ešte užšej koordinácii s krajinami BRICS, uvádzajú médiá.
Keďže cieľom zaradenia nových členov je posilniť organizáciu, kandidáti, ktorí by mohli organizáciu potenciálne oslabiť alebo rozdeliť, budú podľa expertov definitívne vylúčení.
Wang Wenbin, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí povedal, že sila BRICS spočíva v jeho rozmanitosti a zastúpení. Členovia BRICS dúfajú, že prehĺbia spoluprácu s ďalšími rozvíjajúcimi sa trhmi a rozvojovými krajinami a tiež očakávajú, že príťažlivosť BRICS sa zvýši.
V piatok večer sa v rámci virtuálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí BRICS uskutočnila konzultácia „BRICS Plus“. Zúčastnili sa ministri zahraničných vecí alebo ich zástupcovia z Argentíny, Egypta, Indonézie, Kazachstanu, Nigérie, Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie, Senegalu a Thajska.
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/brics-chce-zvratit-geopoliticku-konfrontaciu-a-globalizaciu/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia