Analytik pre Rusko z Kráľovského inštitútu medzinárodných vzťahov (Chatham House) v Londýne zhodnotil, že Západ sa blíži k rozhodujúcemu bodu, pokiaľ ide o celistvosť vzťahov s Ruskom. „Možno nám nezostane iná možnosť, ako sa tomu postaviť vojensky,“ dodal Keir Giles.
Giles hovorí, že hoci moment najväčšej hrozby migračnej krízy už možno pominul a Bielorusko teraz zápasí s problémom, ktorý si prinieslo, kríza sa ešte neskončila a Minsk a Moskva majú ešte veľa možností, ako situáciu využiť v ich prospech. Upozorňuje, že jednou z nich je príprava na ruský útok na Ukrajinu.
Západ verí v špekuláciu o útoku Ruska na Ukrajinu
Verí, že pravdepodobnosť, že Rusko spustí takúto operáciu, je teraz väčšia ako na jar tohto roku, keď sa takéto špekulácie objavili predtým.
“Toto presvedčenie je dané nielen tým, kde sú ruskí vojaci, ale aj jazykom, ktorý Moskva používa pri nasadzovaní vojakov. Poukazuje na to, že Rusko sa postupne prestáva predstierať, zbavuje sa limitov vo svojej zahraničnej politike. vidí stále viac výhod a menej nevýhod otvorených vojenských operácií“ – vysvetľuje a poukazuje na nedávne vypustenie protisatelitných zbraní, prerušenie kontaktov s NATO, otvorené vydieranie na Nord Stream 2.
„Keď to všetko zhrnieme, existuje vzorec, že čím je Rusko agresívnejšie, tým menej sa stará o následky,“ dodáva.
Faktom ale je, že Ukrajina nemá pod kontrolou územie tzv. Luhanskej a Doneckej republiky, ktorá vyhlásili samostatnosť. Žije tam ruská menšina, ktorá má už aj ruské pasy, takže Rusi by v prípade útoku Zelenského na Donbas mohli legitímne chrániť záujmy tam žijúcich Rusov.
Giles verí, že jedným zo spôsobov, ako môžu Moskva a Minsk využiť migračnú krízu, je využiť ju ako zámienku na trvalé rozmiestnenie ruských jednotiek v Bielorusku. „To by, samozrejme, vytvorilo bezprostrednú a vážnu výzvu pre všetkých susedov Bieloruska, nielen pre Ukrajinu, ktorá by musela brať do úvahy aj severný front popri východnom a južnom, ale znamenalo by to aj prítomnosť ruských vojakov. na hraniciach s NATO – s Poľskom, Litvou a všetky špekulácie o ruských akciách na Suwałki Gap by sa zrazu stali oveľa reálnejšie,“ hovorí.
Útok na Ukrajinu
Ako Giles pripomína, v Rusku sa predpokladá, že v prípade útoku na Ukrajinu nedôjde k výraznej – podľa ruských štandardov – reakcii Západu a varuje, že to môže Moskvu povzbudiť k ďalším krokom.
“Mali by sme sa pozorne pozrieť na to, čo hovorí Rusko, pretože je dôsledne a hlasnejšie a hlasnejšie v tom, ako vníma Ukrajinu. Podľa toho Rusko verí, že Ukrajina nemá právo existovať ako suverénny štát, ktorý môže rozhodovať o svojej vlastnej budúcnosti. byť čoraz ochotnejší podniknúť konkrétne kroky na neutralizáciu Ukrajiny a nebezpečenstvom je, že ak Rusko uspeje, bude ho to len povzbudzovať, aby túto politiku presadzovalo voči ostatným západným susedom, vrátane potenciálne tých, ktorí sú členmi NATO,” hovorí Giles.
Nemyslí si však, že pobaltské štáty, ktoré sú najčastejšie spomínané, musia byť nevyhnutne ďalšími potenciálnymi cieľmi, ale skôr tam, kde bude príležitosť dosiahnuť ruské ciele bez zbytočného rizika.
“Žiaľ, teraz sa blížime k rozhodujúcemu bodu pre celý vzťah medzi Západom a Ruskom. Rusko dáva svoje požiadavky veľmi jasne najavo a naznačuje, že je ochotné na ich dosiahnutie použiť vojenskú silu. Rozhodnutie, ktoré musia západné mocnosti ak nie, musia brániť svoje záujmy a svojich priateľov – a možno jediný spôsob, ako sa brániť, je postaviť sa proti ruskej vojenskej sile vlastnou vojenskou silou. Nechceme sa vzdať frontových štátov,“ hovorí kontrontačne Giles aj o úlohe nárazníkových štátov, ktorými sú Poľsko a Pobaltské štáty, ktorým to, žiaľ, nedochádza.
Poukazuje na to, že
určitá konfrontácia medzi Ruskom a Západom je nevyhnutná kvôli nezlučiteľným cieľom
Rusko si myslí opak
“Západ je presvedčený, že krajiny ako Poľsko, Ukrajina a pobaltské štáty by mali byť suverénne a nezávislé a mali by byť schopné definovať svoju budúcnosť. Rusko si myslí, že nie. Tieto dva názory sú nezlučiteľné,” podotkol.
„Cieľom Ruska je ukázať, že NATO je irelevantná organizácia tým, že navodí situáciu, v ktorej zaútočí na jedného zo svojich členov a NATO neodpovie,“ hovorí. Zdôrazňuje, že v kontexte možnej vojenskej konfrontácie s Ruskom musí byť z pohľadu Západu najdôležitejšia pripravenosť použiť silu.
“Najlepšou obranou proti Rusku je nielen posilniť vojenské spôsobilosti, ktorými USA disponujú, ale aj preukázať pripravenosť ich použiť. Pretože to má najväčší vplyv na ruské prepočty výkazu ziskov a strát,” zhrnul a dodal, že vo vzťahoch s Ruskom to bude vyzerať horšie, než lepšie.
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/konfrontacia/britsky-odbornik-na-vztahy-s-ruskom-naznacil-moznost-vojenskeho-konfliktu/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia