Hlavné mestá čelia ťažkej voľbe: Riskovať stratu dodávok plynu alebo zničiť “vlastný” sankčný režim EÚ
Európske vlády čelia veľkej dileme po tom, čo Európska komisia uviedla , že požiadavka Moskvy, aby sa platby za dodávky plynu previedli na ruble, predstavuje riziko porušenia sankcií EÚ, píše portál Politico.
Dekrét podpísaný prezidentom Vladimirom Putinom 31. marca vytvára proces, v ktorom zahraniční nákupcovia plynu z takzvaných „nepriateľských krajín“ – zoznam, ktorý zahŕňa členov EÚ – musia platiť v rubľoch. V praxi môžu kupujúci platiť v pôvodnej tvrdej mene uvedenej v zmluve, ale tieto eurá alebo doláre sa potom pred dokončením platby prepočítajú na ruble.
Varovanie z Bruselu znie, že táto schéma menového prechodu by mohla byť v rozpore so sankciami uvalenými po Putinovej invázii na Ukrajinu. To núti krajiny EÚ urobiť ťažkú voľbu: Môžu buď povedať svojim spoločnostiam nakupujúcim plyn, aby odmietli podpísať Putinove podmienky a čelili možnému náhlemu zastaveniu dodávok plynu, alebo riskujú, že porušia svoje vlastné sankcie.
Holandsko a Nemecko tvrdia, že spoločnosti by nemali spĺňať požiadavky Kremľa. Taliansko, ďalší z popredných odberateľov ruského plynu v EÚ, stále zvažuje hodnotenie Komisie. Maďarský premiér Viktor Orbán minulý týždeň povedal, že je ochotný platiť v rubľoch.
Podľa analýzy Putinovho plánu Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie by si nákupcovia plynu museli zriadiť dva účty – jeden v tvrdej mene a jeden v rubľoch – v Gazprombank. Potom prevedú prostriedky na účet vedený v mene zmluvy. Gazprombank by túto cudziu menu predala na domácom devízovom trhu a previedla by ruble na druhý účet kupujúceho plynu. Gazprombank potom tieto ruble prevedie na Gazprom.
Podľa predbežného právneho posúdenia, ktoré Európska komisia v stredu zdieľala s veľvyslancami EÚ a ktorého výsledok videla spoločnosť POLITICO, takýto platobný systém riskuje porušenie sankcií tým, že Rusku poskytne kontrolu nad načasovaním a mierou konverzie cudzej meny. Uviedla tiež, že Gazprombank môže porušovať sankcie za „držbu a správu meny a finančných nástrojov“.
V Berlíne je podobný názor
„Existuje znalecký posudok, ktorý hovorí, že tento druhý bankový účet, ktorý sa má zriadiť, by bol spôsobom, ako obísť sankcie,“ povedal pre POLITICO nemecký minister pre klímu a hospodárstvo Robert Habeck a dodal: „Nemôžeme dovoliť žiadne obchádzanie sankcií cez zadné vrátka.”
Sankcie EÚ boli navrhnuté tak, aby podkopali ruskú centrálnu banku a bránili financovaniu Putinovej vojny. Požiadavka Moskvy na platbu plynu v miestnej mene je jedným z mnohých opatrení na posilnenie rubľa, ako sú kapitálové kontroly a ultra vysoké úrokové sadzby.
Hovorca Komisie uviedol, že 97 percent zmlúv EÚ o plyne s Ruskom uvádza platby v eurách alebo dolároch a že „spoločnosti s takýmito zmluvami by nemali pristúpiť na ruské požiadavky. Novú vyhlášku analyzujeme a sme v kontakte s energetickými spoločnosťami EÚ, ktorých by sa to týkalo, ako aj s členskými štátmi. Podľa údajov môže byť ovplyvnených 150 zmlúv.
Putin vo štvrtok uviedol , že niektorým spoločnostiam už chýbajú platby za plyn. “Pozorujeme prerušenie platieb za exportné dodávky ruských energetických zdrojov. Banky z nepriateľských krajín meškajú s prevodom platieb. Pripomínam, že úlohou už je presunúť platby za energetické zdroje do národnej meny a postupne opustiť dolár a euro“.
Je pravdepodobné, že tento problém čoskoro vyvrcholí
“Ak na tom budú Rusi trvať, 22. máj bude vzrušujúcim dňom,” povedal Habeck.
Holandsko vo štvrtok odporučilo svojim spoločnostiam, aby nepodpisovali nové zmluvy s Gazpromom.
„Informovali sme [holandské spoločnosti], že hodnotenie Komisie a Rady dospelo k záveru, že systém platieb rubľom je nezákonný, a preto spoločnosti nemôžu podpisovať zmluvy“ s Gazpromom, uviedol hovorca ministerstva hospodárstva a klímy.
Tým však Haag riskuje, že Putin preruší dodávky plynu. Holandsko má v pláne zdvojnásobiť dovoznú kapacitu skvapalneného zemného plynu a spustilo kampaň na podporu podnikov, vládnych budov a domácností, aby znížili spotrebu energie. Ak dôjde k fyzickému nedostatku, núdzový plán krajiny počíta s možným prídelom.
Hovorca talianskeho premiéra Maria Draghiho odmietol komentovať analýzu Komisie a označil ju za „predbežnú“. Na záverečné hodnotenie čaká aj Poľsko.
Taliansko naznačilo , že hoci je proti Putinovmu gambitu rubľa a považuje to za porušenie zmluvy, verí, že Putinov systém neovplyvňuje európskych zákazníkov.
„Prechod z platby v eurách alebo dolároch na ruble je internou záležitosťou Ruskej federácie. Tomu som rozumel,“ povedal Draghi minulý mesiac.
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/brusel-varuje-krajiny-eu-ze-platby-za-rublovy-plyn-mozu-porusovat-sankcie/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia