Český biochemik Zdeněk Hostomský tvrdí, že by sa mali zrušiť protikoronavírusové opatrenia, pretože už aj tak nič neriešia. Variant omikrón je podľa dostupných dát taký nákazlivý, že si tým vraj aj tak prejde každý, ale našťastie takmer neprináša ťažké priebehy ochorenia. „Isté je, že sa tým omikrónom nakazia všetci, sledovanie počtu nakazených preto nedáva zmysel,“ tvrdí Hostomský, ktorý je kritický k plánom vlády na testovanie antigénnymi testami vo firmách.
„Budeme domov posielať zdravých ľudí a tí budú chýbať v ekonomike krajiny,“ má jasno biochemik.
Podľa Hostomského sme už prešvihli ten správny moment, kedy by sme mali skončiť so všetkými opatreniami. „V lete to už vyzeralo naozaj dobre, ľudia si vo veľkom prešli tou chorobou, boli sme viac ako z polovice očkovaní, tak som hovoril, že už žiadna vlna nebude. Potom ale prišla vlna tej delty a ja sebakriticky priznávam, že som sa trošku mýlil.
Prehodiť výhybku
Na druhej strane si treba povedať, na čo sa vlastne zameriavame, pretože tie čísla infikovaných síce obrovsky stúpla, ale ďaleko relevantnejšie je pozerať počet hospitalizovaných, respektíve ťažko chorých,“ vysvetľuje Hostomský, že variant delta už tak nezahlcoval nemocnice.
„A na to, keď sa spätne pozrieme, tak ku koncu variantu delta, čo je už isté, počet tých skutočne ťažko chorých aj tých úmrtí je oveľa menší, než boli tie vlny pred rokom. Takže trochu sme aj pravdu mali,“ hovorí Hostomský pre CNN Prima NEWS s tým, že to z pohľadu evolučnej biológie dáva úplný zmysel.
Evolučná biológia: vírusy postupne oslabnú
„Z pohľadu evolučnej biológie je prirodzené, že tie vírusy postupom času oslabujú. Nové vírusy, keď sa dostanú do populácie, okolo seba kopú a veľa ľudí to odskáče, ale ten vírus toto nechce, jeho evolučným poslaním je ďalej sa šíriť, a on tak skúša, čo najviac funguje, a časom potom zistí, že zabíjaním tých hostiteľov to nefunguje. Tá tendencia, ako je známe aj zo starších prípadov španielskej chrípky, je vždy rovnaká. Ten vírus nás nechce vyhubiť, on sa chce šíriť, a to je zrejmé na variante omikrón, že ten vírus pracuje na svojej infekčnosti,“ vysvetľuje biochemik.
„Omikron, to mi ako vedci pripadá ako neskutočná evolučná vymoženosť, že ten vírus to skutočne doladil takmer do dokonalosti, pretože on je skoro štyrikrát nákazlivejší ako delta a ešte mnohonásobne viac ako tie prvé varianty, ale pritom nepôsobí takú škodu. A to presne vychádza z našich predchádzajúcich skúseností s ostatnými patogénmi,“ hovorí Hostomský.
Preto by Hostomský už epidémiu ďalej neriešil v rámci súčasných reštrikcií.
Ten omikrón je taký úspešný, že sa mu v podstate nevyhneme, ani s maximálnym úsilím spoločnosti, ktorá nás bude stáť miliardy korún, ju môžeme maximálne spomaliť.
„Je to teda už skôr otázka logistiky, ako to čo najlepšie zvládnuť, ale isté je, že sa tým omikrónom nakazia všetci. Sledovanie počtu nakazených preto nedáva zmysel. Samozrejme, že desaťnásobný počet nakazených prirodzene zdvihne aj počet hospitalizácií, ale z tých dát zo sveta vidíme, že aj tie hospitalizácie sú s ľahšími priebehmi,“ má jasno Hostomský.
Naučiť sa s omikronom žiť
Omikron je podľa Hostomského pre nás obrovská príležitosť, aby sme sa s koronavírusom naučili žiť. „Covid-19 sa jednoducho stane endemickým každoročným ochorením na úrovni chrípky. My napríklad používame označenie bežné prechladnutie, ale čo to znamená z virologického hľadiska? To je jednoducho skupina mnohých vírusov, koronavírusov, adenovírov a ďalších, ktoré sa usadzujú na horných cestách dýchacích a do tých pľúc nejdú, a ten omikrón sa chová rovnako. Zo SARS-COV-2 sa jednoducho stane bežný vírus a teraz už sme na prahu tejto situácie, len si to musia politici uvedomiť,“ radí biochemik politikom.
Staré riešenia zastavia ekonomiku
Súčasná vlna testovania vo firmách a nariadená päťdňová izolácia a karanténa podľa Hostomského môže kvôli šíreniu omikrónu znovu zastaviť ekonomiku. „A ešte sa to všetko urobí na základe antigénnych samotestov, ktoré nie sú príliš citlivé a majú veľkú chybovosť, je tam množstvo tých falošne pozitívnych, podľa odhadov to je až 50 %. A týchto zdravých ľudí pošleme domov a oni budú v tej ekonomike chýbať. Ani PCR test to úplne nevyrieši, pretože ten je zase až príliš citlivý a dokáže zachytiť prítomnosť vírusu aj dávno po prekonaní choroby a nehovorí nič o tom, či je ten človek nákazlivý,“ štve biochemika.
„Preto by som sa vôbec nevenoval nejakým pozitívne testovaným, ale len ľuďom s príznakmi, ako kýchanie, kašľanie, teplota a podobne. Takí ľudia by mali byť doma, u tých bezpríznakových ľudí je šanca, že niekoho nakazí, naozaj minimálna,“ dodáva Hostomský, že by sme mali prestať počítať nakazených a sledovať prípadné kontakty a uvaľovať karantény a izolácie na zdravých ľudí.
-red2-