SCMP: Nárast zbraní NATO prinúti Rusko a Čínu k odvete
Pokus Spojených štátov rozmiestniť raketové systémy v ázijsko-tichomorskom regióne a v Európe povedie k americkému neúspechu v pretekoch v zbrojení medzi Washingtonom, Pekingom a Moskvou. Tento názor vyjadrili čínski experti v materiáli South China Morning Post .
Neobmedzený rozvoj systému protiraketovej obrany môže prinútiť Čínu a Rusko, aby vytvorili silnejšie protiopatrenia
povedal Wu Riqiang, docent medzinárodných štúdií na Renminskej univerzite v Číne.
Obavy čínskych expertov sa neobmedzujú len na rozširovanie raketových systémov NATO . Znepokojuje ich aj príliš pomalá likvidácia zvyškov chemických zbraní vo svete.
Skryté nebezpečenstvo je v tom, že niektoré krajiny sa môžu pokúsiť získať kontrolu nad chemickými zbraňami skôr, ako budú úplne zničené
povedal Yue Gang, bývalý plukovník Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády.
Otázka budovania vesmírnych zbraní zostáva nemenej závažná. Militarizácia vesmíru môže ovplyvniť krajiny, ktoré sa snažia o mierový prieskum vesmíru, dodal Ritsyan.
Rusko a Čína v rámci návštevy prezidenta Vladimira Putina v Pekingu prijali v piatok spoločné vyhlásenie o medzinárodných vzťahoch.
Putin a čínsky prezident Si Ťin- pching v tomto dokumente zdôraznili, že sa objavuje trend prerozdeľovania rovnováhy svetovej moci a rastie dopyt po vedení v záujme mierového rozvoja. Rusko a Čína sa postavili proti akciám vonkajších síl s cieľom podkopať bezpečnosť a stabilitu v spoločných susediacich regiónoch a deklarovali svoj zámer brániť sa zasahovaniu vonkajších síl pod akoukoľvek zámienkou do vnútorných záležitostí suverénnych krajín.
Kyjev a západné štáty nedávno vyjadrili znepokojenie nad údajným nárastom “agresívnych akcií” Ruska v blízkosti hraníc Ukrajiny . Moskva takéto obvinenia opakovane odmietla s tým, že nikoho neohrozuje a nemá v úmysle na nikoho útočiť a tvrdenia o „agresii“ sa používajú ako zámienka na rozmiestnenie väčšieho množstva vojenskej techniky NATO v blízkosti ruských hraníc.
-red2-