Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že chce „nahnevať“ neočkovaných ľudí | Nicolas Tucat/AFP Pool cez Getty Images
Prezidentské komentáre vyvolali pobúrenie opozičných poslancov.
Drzé a vulgárne vyjadrenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že chce sťažiť život neočkovaným, vyvolali rozruch počas už tak búrlivej diskusie vo francúzskom parlamente o zavedení očkovacej karty.
„Neočkovaní, naozaj ich chcem naštvať. A tak v tom budeme pokračovať až do konca. To je stratégia,“ povedal Macron pre denník Le Parisien v rozhovore zverejnenom v utorok neskoro večer.
V súčasnosti musia Francúzi pri vstupe do reštaurácií, kaviarní, múzeí a iných verejných priestorov predložiť pas imunity COVID-19 – vrátane dokladu o očkovaní alebo negatívnom teste. Vláda sa snaží sprísniť podmienky pre neočkovaných tým, že už nerobí negatívny test ako možnosť získať pas imunity . V skutočnosti nový, rozšírený pas znamená zákaz vstupu neočkovaných na mnohé verejné miesta.
Dva diskusie o Macronových slovách
Opatrenie v súčasnosti prechádza Národným zhromaždením, kde diskusia uviazla druhý deň po sebe v stredu v skorých ranných hodinách v dôsledku Macronových komentárov.
Francúzsko v súčasnosti bojuje s novou vlnou infekcií COVID-19, pričom denné prípady dosahujú rekordné hodnoty vďaka variantu Omicron.
Macron dal jasne najavo, že jeho cieľom je znepokojiť menšinu, ktorá si nechce dať pichnúť „včeličku“ od Pfizera.
„Je to len veľmi malá menšina ľudí, ktorí sú proti [vakcíne]. Ako ich riešite? Je mi ľúto, že to robíte tak, že ich naštvete,“ povedal v rozhovore pre Le Parisien.
“Nechcem nahnevať Francúzov.” Celý deň sa sťažujem na administratívu, keď im stavia do cesty prekážky. Ale neočkovaných, naozaj ich chcem nasrať,“ povedal s tým, že vláda sa im chystá povedať „nemôžete ísť do reštaurácie, nemôžete ísť na drink, nemôžete si dať kávu…”
Opozičné strany sa oháňajú: Nepotrebujeme rozdeliť občanov
Macrona rýchlo obvinili, že mu chýba prezidentské dekórum. Použil slangové slovo „ emmerder “, čo je bežné slovo, ktoré znamená sťaženie života, ale to sa nepoužíva v zdvorilom prejave.
“Nie je na prezidentovi Republiky, aby triedil dobrých občanov od zlých,” povedala Valérie Pécresseová, jeho konzervatívna súperka v aprílových prezidentských voľbách. “Nepotrebujeme rozdeliť Francúzsko, rozdeliť Francúzov.” Potrebujeme uzmieriť túto krajinu.”
Krajne pravicová prezidentská kandidátka Marine Le Penová odsúdila vyjadrenia „bezprecedentnej vulgárnosti a násilia zo strany prezidenta republiky“.
Covid pas ako kolektívny trest za slobodu jednotlivca
Na druhom konci politického spektra ľavicový prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon na Twitteri napísal : „Úžasné priznanie #Macrona . Je jasné, že #PassVaccinal [očkovací preukaz] je kolektívny trest proti slobode jednotlivca.“
Tieto poznámky vyvolali vo Francúzsku intenzívnu diskusiu o dôstojnosti prezidenta a rozdeľujúcej povahe jeho prístupu.
Ale keďže do volieb zostávajú len štyri mesiace, Macron sa tiež považuje za človeka, ktorý sa vypočítavo vydal do ofenzívy a využil riadenie pandémie COVID-19, aby postavil svojich oponentov na zadné. V posledných mesiacoch sa opozičné strany snažili túto tému zaujať, pričom sa zdali byť zmätené alebo súhlasné s vládou.
Keďže prieskumy hovoria, že väčšina Francúzov je za zavedenie očkovacej karty, mnohí priaznivci prezidenta sa domnievajú, že jeho komentáre budú zodpovedať pocitom obyčajných Francúzov, ktorí sa chcú vrátiť do normálu, píše Politico. (krátené)
Macronové slová si všimli aj slovenskí politici
-red1-