Ilustračné foto: I. Ružička. Zdroj: SpC-Vatican/TBKBS
Vyše 150 delegátov biskupských konferencií z celej Európy sa stretne od 17. do 20. marca 2022 v Bratislave. Prídu na tretie európske katolícke sociálne dni. O podujatí hovoríme s výkonným tajomníkom Konferencie biskupov Slovenska Ivanom Ružičkom, ktorý koordinuje ich prípravy.
– Čo sú to Európske katolícke sociálne dni?
Tretie európske katolícke sociálne dni (KSD), ktoré sa budú konať od 17. do 20. marca 2022 v Bratislave, sú podujatím, ktoré spoločne organizuje Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE), Rada biskupských konferencií Európy (CCEE) a Konferencia biskupov Slovenska (KBS).
Ide o podujatie, ktorého cieľom je predstaviť Sociálne učenie Cirkvi v aktuálnom kontexte krajín Európy a tak obohatiť reflexie a túžby o európskej spoločnosti, ktoré i historicky vychádzajú z mierového úsilia. V kresťanskom ponímaní totiž pre silu vzájomnej súdržnosti našich krajín nestačí silná ekonomika, politická či vedecko-technická spolupráca.
Cirkev považuje za dôležitý i rozvoj ducha, sociálneho citu, nezištnej všímavosti a pomoci blížnemu. Tento svoj príspevok k obnove Európy zároveň považuje za spôsob, ako môže „zrozumiteľnou rečou“ európskemu kontinentu ohlasovať evanjelium Ježiša Krista.
– Kto a kedy rozhodol o tom, že budú v Bratislave?
O vhodnom mieste konania 3. európskych KSD sa viedla diskusia na úrovni CCEE a COMECE ešte v roku 2020. Kvôli pandemickej situácii sa konanie podujatia muselo presunúť na tento rok. Bratislava sa pre svoju polohu, ako i pre predchádzajúcu spoluprácu s Generálnym sekretariátom KBS a miestnymi štruktúrami javila ako vhodné miesto a partner pre vzájomnú spoluprácu.
– Je možné priblížiť hlavnú tému samotného podujatia.
Názov podujatia znie: „Európa za hranicami pandémie: nový začiatok“ (Europe beyond the pandemic: a new beginning)
Pandémia COVID-19 a jej hrozivé dôsledky nielenže otriasli zdanlivými istotami našich politických, hospodárskych a spoločenských systémov, ale odhalili aj naše zraniteľné miesta. To všetko v čase, ktorý už bol poznačený technologickými inováciami, ekologickou nespravodlivosťou a demografickou nerovnováhou. Nestabilita a sociálne rozdiely sa v dôsledkoch pretrvávajúcej vojny na Ukrajine ešte zvýraznia.
Verím, že diskutované témy budú konštruktívnym dialógom všetkých zúčastnených a prinesú návrhy pre konkrétne kroky pre lepšiu budúcnosť Európy.
– Čo je cieľom tohto podujatia, ako bude prebiehať a je otvorené aj pre verejnosť?
Vychádzajúc z aktuálnych sociálnych problémov, ktoré sa týkajú európskej spoločnosti, najmä v súvislosti s pandémiou Covid-19 ako narušeným mierom, chceme analyzovať tie otázky, ktoré sú zásadné pre spravodlivú sociálnu, ekonomickú a politickú obnovu, a to v spolupráci s európskymi národmi a vládami.
Program i priebeh podujatia aktualizujeme na webovej stránke https://www.catholicsocialdays.eu/sk
V troch plenárnych diskusiách s európskymi politikmi, akademikmi a zástupcami cirkvi sa uskutočnia následne aj workshopy zamerané na uľahčenie otvoreného a úprimného dialógu. Pracovnými jazykmi zasadnutia sú slovenčina, angličtina a taliančina s tlmočením.
Vzhľadom na ešte pretrvávajúce protipandemické opatrenia podujatie organizujeme v tzv. hybridnej forme.
Prvú skupinu účastníkov vytvoria delegáti zo všetkých európskych krajín, ktorí sa osobne stretnú v Bratislave. Druhou skupinou budú pozvaní hostia, ktorí budú môcť sledovať podujatie online s tým, že sa budú môcť aktívne zapájať do diskusií a úvah. Tretiu skupinu, ktorá je otvorená širokej verejnosti, môžu vytvoriť všetci, ktorí budú TESD sledovať cez sociálne siete.
– Čo znamená táto udalosť pre Cirkev na Slovensku a našu krajinu?
Hodnota podujatia pre našu krajinu, akým sú Európske katolícke sociálne dni, spočíva v tom, že rozširuje našu perspektívu a umožňuje nám uvedomiť si dôležitosť Cirkvi na Slovensku byť súčasťou dialógu o otázkach verejného života a politiky. Najmä v aktuálnej vojnovej situácii na Ukrajine, ktorá sa nám osobitne dotýka, má Cirkev na Slovensku svoje miesto a úlohu pri budovaní ľudskejšej spoločnosti ale i spravodlivejšieho sveta.
Dôležitým obrazom toto poslanie vyjadril Svätý Otec František počas septembrovej návštevy našej vlasti: „Vaše hory spájajú v jedinom pohorí končiare a rozmanité scenérie a presahujú hranice krajiny, aby v kráse spojili rozličné národy. Rozvíjajte túto krásu, krásu celku. Vyžaduje si to trpezlivosť vyžaduje si to námahu, vyžaduje si to odvahu a zdieľanie, elán a tvorivosť. Ale je to ľudské dielo, ktorému nebo žehná.“ ( Príhovor Svätého Otca Františka v záhrade prezidentského paláca v Bratislave, 13.9.2021)
Rozhovor vydala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS)
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/europske-katolicke-socialne-dni-budu-na-slovensku/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia