Skupina expertov, ktorí vypracovali správu pre Ústrednú spravodajskú službu (CIA) o príčinách „Havanského syndrómu“, dospela k záveru, že možným vysvetlením tohto javu by mohlo byť vystavenie „energii pulzujúcich elektromagnetických vĺn“. Dokument, ktorý sumarizuje zistenia expertov, zverejnil v stredu na svojej webovej stránke Úrad riaditeľa národnej spravodajskej služby Spojených štátov amerických.
„Pulzujúca energia elektromagnetických vĺn, najmä v rádiovom dosahu, celkom presvedčivo vysvetľuje hlavné charakteristiky, hoci v údajoch sú medzery,“ píše sa v texte. Ďalšou verziou prezentovanou v správe je účinok ultrazvuku. Ako však poznamenávajú odborníci, je to možné len „v scenári, keď je zdroj [ultrazvuku] blízko cieľa“.
Autori správy sa nezaoberali otázkou, či za použitím takejto energie proti americkým štátnym zamestnancom môžu stáť konkrétni jednotlivci. „Výbor neskúmal otázky súvisiace s preukázaním účasti akéhokoľvek aktéra na anomálnych zdravotných incidentoch, vrátane otázky, či za tým nemôže byť nejaký zahraničný aktér,“ píše sa v texte.
Správu pre CIA pripravili odborníci z oblasti medicíny, vedci a inžinieri, ktorým americké úrady umožnili prístup k utajovaným informáciám o incidentoch súvisiacich s „havanským syndrómom“.
CIA predtým vypracovala svoj vlastný dokument o analýze spravodajských informácií na túto tému. Ako uviedla NBC s odvolaním sa na šesť zdrojov, ministerstvo dospelo k záveru, že tento jav nie je súčasťou dlhodobej nepriateľskej operácie proti americkým diplomatom a spravodajským dôstojníkom.
CIA nevylučuje možnosť zapojenia cudzích občanov, vrátane prípadov, keď boli prejavy syndrómu prvýkrát zaznamenané v Havane v roku 2016. V stovkách ďalších prípadov však existovali prijateľné alternatívne vysvetlenia tohto javu. Zdroje kanála uviedli, že mnohé obete „havanského syndrómu“ vyjadrili sklamanie z výsledkov vyšetrovania CIA.
Od roku 2016 sa u približne 40 členov kanadskej a americkej diplomatickej misie v Havane a ich rodinných príslušníkov začali prejavovať neobvyklé príznaky neznámeho ochorenia vrátane problémov so sluchom či zrakom, žalúdočnej nevoľnosti alebo bolestí hlavy, čo následne viedlo k zníženiu počtu pracovníkov oboch misií na polovicu. Ochorenie sa neskôr stalo známym ako “havanský syndróm”.
Objavovali sa viaceré hypotézy.
“Klinický priebeh, charakteristika poškodenia a postihnuté oblasti mozgu… vedú k hypotéze, že došlo k opakovanému vystaveniu účinkom nízkej dávky neurotoxínov. Existujú veľmi špecifické druhy toxínov, ktoré postihujú práve tieto časti nervovej sústavy… a to sú insekticídy, pesticídy a organofosfáty,” uviedol v septembri 2019 pre televíziu CBC vedúci výskumného tímu Alon Friedman.
Štúdiu pred tromi rokmi uskutočnil multidisciplinárny tím Centra pre rekonštrukciu mozgu (Brain Repair Centre, BRC) a ministerstva zdravotníctva kanadskej provincie Nové Škótsko na 28 jednotlivcoch vrátane kontrolnej skupiny ľudí, ktorí nikdy v Havane neboli.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/zaujimavosti/experti-v-sprave-pre-cia-vysvetlili-zahadu-havanskeho-syndromu/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia