Ilustračné foto: Päivi Räsänenová. Zdroj: facebook
Ľavicový prokurátor obvinila Päivi Räsänenovú za jej kresťanské presvedčenie z troch samostatných prípadov trvajúcich viac ako desať rokov
Súd v Helinskách oslobodil fínsku poslankyňu Päivi Räsänenovú od všetkých obvinení v procese s „nenávistnými prejavmi“. Obvinenia proti kresťanskej poslankyni sa týkali jej komentárov v brožúre z roku 2004, jej vystúpenia v televíznom programe z roku 2018 a príspevku na Twitteri v roku 2019.
Prokuratúra obvinila Räsänenovú, ktorá bola v rokoch 2011 až 2015 fínskou ministerkou vnútra, z podnecovania proti menšinovej skupine, pričom tvrdil, že jej výroky „pravdepodobne spôsobujú neznášanlivosť, pohŕdanie a nenávisť voči homosexuálom“.
Súd zamietol všetky obvinenia
Räsänenová z Evanjelickej luteránskej misijnej diecézy vo Fínsku, bola obvinená z výrokov o tradičnom manželstve. Poslankyňa si stála za svojím presvedčením, že manželstvo je medzi mužom a ženou a že ak by to tak nebolo, ohrozilo by to jej kresťanskú vieru. To však nestačilo pre fínsku generálnu prokurátorku Raija Toiviainenovú, ktorá tvrdila, že presvedčenie kresťanskej poslankyne sa rovnalo „nenávistným prejavom“ a podnecovaniu.
Räsänenová, ktorá bola predsedníčkou strany Kresťanských demokratov v rokoch 2004 až 2015, spochybnila sponzorstvo svojej cirkvi na podujatí LGBT pride v roku 2019. Dňa 17. júna 2019 sa v príspevku na Twitteri spýtala, ako je podpora zlučiteľná s Bibliou, odkazujúc na fotografia biblického úryvku, Rimanom 1:24-27, na Instagrame . Text a obrázok zverejnila aj na Facebooku .
Polícia následne začala „vyšetrovanie“ Räsänenovej, ktorá musela podstúpiť niekoľko výsluchov s orgánmi činnými v trestnom konaní. Na rozhodnutie generálneho prokurátora musela napokon čakať viac ako rok. Nakoniec, fínsky generálny prokurátor, ľavičiar, vlani v máji oznámil, že štát má dostatok dôkazov na to, aby ju obvinil.
Biblia vs. “diskriminácia homosexuálov”
Štát uviedol, že jej vyjadrenia sú „hanlivé a diskriminačné voči homosexuálom“ a porušujú „ich rovnosť a dôstojnosť“ a že v dôsledku toho jej vyjadrenia „prekročia hranice slobody prejavu a náboženstva a pravdepodobne podnietia neznášanlivosť, pohŕdanie a nenávisť.” Každé obvinenie mohlo viesť k dvojročnému väzeniu alebo pokute, čo znamená, že Räsänenovovej hrozilo až šesť rokov väzenia.
Ale 30. marca Helinský súd v jednomyseľnom 28-stranovom rozhodnutí uviedol, že „nie je úlohou okresného súdu vykladať biblické pojmy“ a že Räsänenová sa snažila „obhajovať koncepciu rodiny a manželstva medzi mužom a ženou.”
Ak niektorí ľudia považovali tieto vyhlásenia za urážlivé, uviedol, že „musí existovať prvoradý spoločenský dôvod na zasahovanie do slobody prejavu a jeho obmedzovanie,“ uvádza National Catholic Register .
Okrem toho bolo prokurátorovi nariadené zaplatiť Räsänenovej právne poplatky, ktoré predstavovali viac ako 60 000 eur.
Vyhrala sloboda prejavu
„Som tak vďačná, že súd uznal ohrozenie slobody prejavu a rozhodol v náš prospech. Cítim, že po oslobodení spod obžaloby z mojich pliec spadlo bremeno,“ uviedla Räsänenová vo vyhlásení. “Hoci som vďačná za to, že som mala túto príležitosť postaviť sa za slobodu prejavu, dúfam, že toto rozhodnutie pomôže zabrániť tomu, aby ostatní museli prejsť rovnakým utrpením.”
Medzinárodná luteránska rada vo vyhlásení označila rozhodnutie stíhať Räsänenovú za „obludné“ . „Prevažná väčšina kresťanov vo všetkých národoch, vrátane katolíkov a východnej pravoslávnej cirkvi, zdieľa toto presvedčenie,“ napísala cirkev.
„Odsúdil by nás všetkých fínsky generálny prokurátor? Okrem toho, bude Fínsky štát riskovať vládne sankcie zo strany iných štátov na základe zneužívania základných ľudských práv?
Väčšinu 5,5 milióna obyvateľov Fínska tvoria kresťania. Približne dve tretiny patria k Fínskej evanjelickej luteránskej cirkvi, jednej z dvoch národných cirkví v krajine, popri Fínskej pravoslávnej cirkvi.
Prípad proti Räsänenovi získal medzinárodnú pozornosť rôznych kresťanských organizácií, ako aj aktivistov za slobodu prejavu, ktorí sa obávali nebezpečenstva vyplývajúceho zo zákonov o „nenávistných prejavoch“, ktoré získavajú v Európe legitimitu.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/finsky-sud-sa-postavil-za-slobodu-slova-a-viery-poslankyne-a-odmietol-obvinenie-z-nenavistnych-prejavov-citatov-z-biblie/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia