Ilustračné foto: BRICS Photo: VCG
Na 14. samite BRICS, ktorý sa konal 23. a 24. júna, sa vydala Pekinská deklarácia, v ktorej krajiny BRICS opätovne zdôrazňujú svoj záväzok k multilateralizmu, zdôrazňujú, že globálne riadenie by malo byť inkluzívnejšie, reprezentatívnejšie a participatívnejšie, a zaviazali sa dodržiavať medzinárodné právo a ústrednú úlohu OSN v medzinárodnom systéme, uvádza úvodník čínskeho portálu Global Times.
Deklarácia tiež vyzýva hlavné rozvinuté krajiny, aby prijali zodpovednú hospodársku politiku a zároveň riadili politické presahy, aby sa predišlo vážnym dopadom na rozvojové krajiny. Keď svetový vývoj vstúpil do nového obdobia búrlivých zmien, vydanie Pekinskej deklarácie má mimoriadny význam.
Nie je prekvapením, že úspešný samit BRICS s Čínou, ktorá zastáva rotujúce predsedníctvo, vyvolal v USA a západnej verejnej mienke skreslené interpretácie. Stojí za zmienku, že ich hlavná pozornosť bola venovaná vrazeniu klinu medzi krajiny BRICS.
Najmä urobili veľa práce v snahe rozhýbať Indiu. Je veľmi pravdepodobné, že vypuknutie rusko-ukrajinského konfliktu a pandémia ich prinútili myslieť si, že by mohli mať šancu zasiať nezhody medzi krajinami BRICS. Štáty BRICS však nešli dopredu tak, ako navrhli, nehovoriac o tom, že by boli zavádzané alebo rozdelené.
Pekinská deklarácia, ktorá predstavuje konsenzus krajín BRICS, je najjasnejším dôkazom. V dokumente sa 89-krát spomínal „rozvoj“ a 105-krát „spolupráca“. Ako vo svojom dôležitom prejave zdôraznil čínsky prezident Si Ťin-pching, “krajiny BRICS sa nezhromažďujú v uzavretom klube alebo exkluzívnom kruhu, ale vo veľkej rodine vzájomnej podpory a partnerstva pre obojstranne výhodnú spoluprácu.”
Posolstvá, ktoré priniesol samit BRICS, si zaslúži, aby si ich pozorne prečítalo medzinárodné spoločenstvo, najmä USA a západné krajiny.
Ak tak urobia, veríme, že to prehĺbi a zlepší ich chápanie krajín BRICS, rozvíjajúcich sa trhov reprezentovaných skupinou BRICS, ako aj rozvojových krajín a napraví ich predsudky. Je to proces, v ktorom západný svet a nezápadný svet posilňujú skôr komunikáciu ako konfrontáciu.
Zhodou okolností približne v rovnakom čase ako samit BRICS zvolajú západné krajiny postupne tri dôležité summity, a to samit EÚ, samit G7 a samit NATO. Posledne menovaní dvaja, ktorých sa zúčastnili a viedli USA, sú v ostrom kontraste so samitom BRICS. Môžeme vidieť dva odlišné návrhy globálneho riadenia.
USA a Západ vytvárajú malé kruhy, stavajú múry a zakladajú hierarchické tábory, zatiaľ čo rozvíjajúce sa a rozvojové krajiny aktívne obhajujú prax skutočného multilateralizmu, otvorenosti a inkluzívnosti, ako aj spolupráce a obojstranne výhodných výsledkov. Staromódny návrh sa ťahá s novým návrhom a budúci osud ľudstva do veľkej miery závisí od výsledku týchto historických pretekov.
Mechanizmus BRICS, ktorý podporuje ducha „otvorenosti, inkluzívnosti a vzájomne výhodnej spolupráce“, je skutočným multilateralizmom.
Päť krajín BRICS pochádza z celého sveta a spolupráca „BRICS Plus“ tento rok zahŕňa aj hostiteľské krajiny APEC a G20. Mechanizmus BRICS pokrýva široké spektrum pohľadov na medzinárodné záležitosti krajín v rôznych regiónoch a rôznych štádiách rozvoja.
Stojí za zmienku, že krajiny BRICS vytvorili konzultačný mechanizmus o otázke Blízkeho východu. Pekingská deklarácia tiež prichádza s konštruktívnymi riešeniami problémov vrátane Afganistanu, Iránu a Severnej Kórey, ktoré regionálne krajiny široko uznávajú.
Dnes USA tiež tvrdia, že sa angažujú v „multilateralizme“. Ale v mechanizmoch vytvorených Spojenými štátmi, hoci sa zdá, že je zapojených veľa strán, sú USA jedinou dominantnou silou. Spoliehajúc sa na svoju silu a postavenie, USA úplne dominujú pri formulovaní inštitucionálnych pravidiel a pravidlá USA sú v ich malom okruhu tými najvyššími pravidlami.
Niektoré americké médiá tvrdili, že Summit G7 a Summit NATO tentoraz vytvoria „bezprecedentnú jednotu“ v „hlavných výzvach“ a ochránia „západný demokratický tábor zameraný na USA“. Zdá sa, že tieto slová privádzajú ľudí späť do obdobia studenej vojny.
Nie je prekvapujúce, že v americkej a západnej verejnej mienke niektorí úzkoprsí veria, že mechanizmus BRICS chce vytvoriť „protiamerickú alianciu“. Nie je to len zámerná pasca formulácií, ale vytvára sa aj „imaginárny nepriateľ“.
Aby si USA udržali absolútnu poslušnosť v úzkom kruhu, nevyhnutne potrebujú neustále hľadať a vytvárať nepriateľov.
Keďže sa však čoraz viac odchyľuje od globálnych spoločných záujmov, schopnosť malého kruhu ovládať medzinárodné otázky bude nevyhnutne naďalej klesať. Zvyšok sveta bude tieto nebezpečné malé kruhy vnímať s obavami.
Svet sa opäť dostal na križovatku. Mier alebo vojna? Rozvoj alebo úpadok? Otváranie alebo zatváranie? Spolupráca alebo konfrontácia? Tieto otázky sú na zamyslenie. Pre turbulentný svet plný výziev je samit BRICS prekvapením. Dúfame, že nadchádzajúci samit G7 a samit NATO svet nevystrašia. Máme návrh: Summit G7 si môže rovnako pozorne prečítať Pekinskú deklaráciu zo 14. samitu BRICS a určite to bude prínosné.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/global-times-summit-g7-by-si-mal-pozorne-precitat-pekinsku-deklaraciu-brics/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia