Ilustračné foto: E.Heger – R.Fico. Kombo: SKsprávy
Mandátový a imunitný výbor NR SR v stredu prijal uznesenie a odporučil plénu parlamentu odsúhlasiť žiadosť prokuratúry o vydanie súhlasu na vzatie poslanca a lídra Smeru-SD Roberta Fica do väzby.
Poslanci Národnej rady (NR) SR by sa mali držať záveru mandátového výboru v súvislosti s väzobným stíhaním lídra strany Smer-SD Roberta Fica. Na sociálnej sieti to v pondelok uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).
Ako povedal, ich úlohou nie je nahrádzať prácu polície a prokuratúry, teda zhromažďovať a vyhodnocovať dôkazy, ani prácu súdov, ktoré dôkazy posudzujú z hľadiska viny či neviny obvineného.
“Úlohou poslancov je pričiniť sa o priechod spravodlivosti, nie bezprávia. K tomu sa napokon zaviazali v poslaneckom sľube. V týchto dňoch sa teda v rozbúrenom slovenskom parlamente nerozhoduje o Ficovom uväznení, ale o tom, či sa návrhom na jeho uväznenie bude zaoberať nezávislá súdna moc. Ak návrh parlament neschváli, Robert Fico bude stíhaný naďalej, akurát na slobode,” povedal Heger.
Mandátový a imunitný výbor NR SR v stredu (27. 4.) večer prijal uznesenie a odporučil plénu parlamentu odsúhlasiť žiadosť prokuratúry o vydanie súhlasu na vzatie poslanca a lídra Smeru-SD Roberta Fica do väzby.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci akcie Súmrak obvinil Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.
V prípade sú obvinení aj nitriansky podnikateľ Norbert B. a policajný exprezident Tibor G. Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu.
Redakčná poznámka
Z pohľadu vyhlásení a odporúčaní predsedu vlády poslancom parlamentu, ktorí majú vládu kontrolovať ide o pošliapanie parlamentnej demokracie, ktorá v zastúpení ľudu/voličov dohliada na činnosť vlády a nie naopak, aby vláda dohliadala, či odporúčala poslancom ako majú hlasovať. Tí v sľube poslanca prisahali, že sa budú riadiť len svojim vedomím a svedomí. Tam zrejme želanie ani názor premiéra vlády nepatria.
Výzva či len názor pred hlasovaním by sa dokonca mohli považovať za ovplyvňovanie poslancov. Aj toto vyjadrenie premiéra Hegera (OĽaNO) odhaľuje angažovanosť v prípade a prax, kde vládne špičky riadia svojvoľne nielen štát, ale ešte aj poslancov. A to pre demokraciu, ani Fica, ani právny štát nie je dobrý signál.
Najmä, ak R.Fico poukázal na konflikt záujmov predsedníčky výboru Anny Andrejuvovej (OĽaNO), ktorá je nielen z rovnakej strany ako premiér, ale v minulosti pôsobila ako poslanecká asistentka špeciálneho prokurátora D.Lipšica, ktorého prokuratúra žiada o väzobné stíhanie šéfa Smeru R.Fica. Navyše tento blízky vzťah poslankyňa udržiava aj tým, že sa zúčastnila nedávno na pohrebe Lipšicovho otca, čo nepridáva k objektivite stanoviska predmetného výboru.
Diskutabilné je aj zloženie mandátového a imunitného výboru, kde má koalíciu zdrvujúcu prevahu 10:5, z toho samotné vládne a premiérovo hnutie OĽaNO má 6 poslancov, čiže viac ako celá opozícia, pričom šéfka výboru A. Andrejuvová je rovnako z vládneho hnutia OĽaNO.
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/heger-sa-angazoval-k-stihaniu-fica-odporuca-poslancom-vydat-ho-do-vazby/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia