História druhej svetovej vojny: Operácia Barbarossa, nacistická invázia do Sovietskeho zväzu. Analýza bojov I. časť

Ilustračné foto: SHUTTERSTOCK

Pred 81 rokmi,  22. júna 1941, sa začala nacistická operácia Barabarossa

Nemcami vedená invázia do Sovietskeho zväzu sa začala o 3:15 ráno 22. júna 1941 obrovskou delostreleckou paľbou pozdĺž nacisticko-sovietskych hraníc. Hierarchia ZSSR počítala s tým, že na útok nemeckých síl je už neskoro, napriek varovaniam o opaku.

Ruské dodávky komodít do nacistického Nemecka, ktoré zahŕňali časť nemecko-sovietskeho paktu o neútočení, pokračovali až do posledných chvíľ; posledný vlak dorazil do Ríše o 2. hodine ráno 22. júna, čo pobavilo prizerajúcich sa nemeckých vojakov, ktorí sa chystali postúpiť do Sovietskeho zväzu.

Počas úvodnej fázy útoku prebehly všetky údery podľa plánu.

Takmer všetky mosty cez obrovský front obsadili Nemci neporušené. Mnoho stoviek sovietskych lietadiel bolo buď zostrelených, zničených na zemi, alebo padlo nepoškodené do rúk nepriateľa. Značný počet sovietskych vojsk bol na dovolenke, zatiaľ čo ostatné divízie Červenej armády boli oddelené od svojho delostrelectva, keď sa Wehrmacht prehnal cez hranicu.

Mnohé ruské formácie boli jednoducho prepadnuté a zajaté skôr, ako mali príležitosť vytvoriť účinnú obranu. V prvom týždni invázie sovietska armáda videla zabitých, zajatých alebo zranených okolo 600 000 svojich vojakov.

Kľúčový zástanca konceptu Blitzkrieg (bleskovej vojny), generál Heinz Guderian veliaci Panzer Group 2, sa obával, že prvé tankové ťahy neprenikli dostatočne hlboko. Jeho obavy sa zdajú neopodstatnené; na štvrtý deň invázie, 25. júna 1941, skupina armád Stred odrezala a obkľúčila dve celé sovietske armády východne od Bialystoku v severovýchodnom Poľsku. 27. júna skupina armád Stred dosiahla Minsk, hlavné mesto sovietskeho Bieloruska, čo znamená, že nemecké vedenie bolo bližšie k Moskve ako k Berlínu.

3. júla 1941 boli všetky sovietske divízie v ohybe Bialystoku rieky Niemen zničené. Skupina armád Stred otvorila svoje kliešte a opäť ich zatvorila na sily Červenej armády západne od Minska. Nemecké pazúry sa zavreli 10. júla a v tejto obrovskej pasci bolo zlikvidovaných 33 sovietskych divízií, čo predstavuje viac ako 300 000 mužov. Rusi tiež stratili 4800 tankov spolu s 9400 delami a mínometmi.

Na juh zaútočila skupina armád Juh Gerda von Rundstedta na oblasť Galícia, ktorá pokrýva časti východného Poľska a západnej Ukrajiny. Sovietske sily tu boli väčšie a bojovali vynikajúco, pod vedením generála Michaila Kirponosa , ktorý bol takmer o tri mesiace neskôr zabitý neďaleko Kyjeva pri výbuchu nášľapnej míny.

Skupina armád Juh postupovala spočiatku pomaly, nie viac ako desať kolometrov za deň. Avšak skôr, ako bol koniec júna 1941, armáda poľného maršala von Rundstedta vtrhla na Ukrajinu, pričom 28. júna dobyla mestá Rovno a 30. júna Ľvov.

Skupina armád Sever, ktorej velil poľný maršal Ritter von Leeb , urobila počiatočný rýchly postup. 56. tankový zbor generála Ericha von Mansteina ako súčasť Panzer Group 4 prerazil Litvu a do 25. júna postúpil o 25 kilometrov, aby bezpečne dobyl most cez rieku Daugava v Daugavpilse v juhovýchodnom Lotyšsku.

Von Manstein tu bol zastavený na šesť dní, kým ho nemecké pešie divízie 16. armády nedostihli. Toto oneskorenie pre skupinu armád Sever umožnilo Rusom opevniť svoj zadný voj. Keď sa von Leebov postup 2. júla 1941 obnovil, stretli sa s oveľa tvrdším odporom.

V centrálnej sekcii sovietskej armády ich 48-ročný generál Andrej Jeremenko , veliaci sovietskemu západnému frontu, vlial nový život do obrany. Začiatkom júla na krátky čas husto pršalo, čo ďalej pomáhalo spomaliť hlavný nemecký postup. Napriek týmto prekážkam skupina armád Stred Fedora von Bocka dobyla 10. júla Vitebsk v severovýchodnom Bielorusku. V ten istý deň sa Guderianovým tankom podarilo prekročiť rieku Dneper, ktorá preteká východným Bieloruskom a strednou Ukrajinou.

16. júla 1941 bola skupina armád Stred na okraji ruského mesta Smolensk, 370 kilometrov od Moskvy vzdušnou čiarou. Znamenalo to, že za niečo vyše troch týždňov bojov Nemci postúpili viac ako dve tretiny cesty k Moskve.

Cestovný poriadok Wehrmachtu išiel podľa plánu. V tomto období sa zdalo, že nemecké víťazstvo je nevyhnutné. Už 15. júla tanková skupina 3 generála Hermanna Hotha obišla Smolensk na sever a úspešne preťala diaľnicu Smolensk-Moskva.

Herman Hoff v strede obrázka

ZSSR sa však nerozpadol ako minulé obete Wehrmachtu. 16. júla sa nemecké kliešte zavreli okolo Smolenska, ale obkľúčení Rusi bojovali ďalšie tri týždne, až do 7. augusta. Nemci zajali ďalších 300 000 sovietskych vojakov, ale ich vlastné straty neboli zanedbateľné a pozastavili sa nad reorganizáciou.

Hlavný rozdiel medzi nacistickou inváziou do Francúzska a Sovietskeho zväzu bol v tom, že pevnina bola v tomto druhom štáte oveľa väčšia, a preto pohyb na vzdialenosti trval dlhšie. Okrem toho mali francúzske cestné siete vyššiu kvalitu ako ruský cestný systém.

Len čo sa Nemci zastavili pri Smolensku, sovietske jednotky podnikli rázny protiútok. V Jelňajskom ohybe východne od Smolenska nasledovali mimoriadne ťažké boje, ktoré pokračovali až do augusta 1941. Severne od diaľnice Smolensk-Moskva zaútočili aj Rusi, pričom prvýkrát použili jednu zo svojich tajných zbraní: raketomet Kaťuša, ktorý Nemci prezývaný „Stalinský organ“, kvôli jeho melancholickému kvíleniu, keď vystrelil niekoľko rakiet. Rusi mali v druhej polovici roku 1941 v prevádzke 1000 raketometov Kaťuša.

V polovici augusta 1941 trvala nemecká invázia osem týždňov, čo je doba, počas ktorej Adolf Hitler , jeho velitelia a tiež Američania a Briti očakávali zvrhnutie ZSSR. Koncom leta Wehrmacht dobyl veľké množstvo územia, ale hlavný cieľ, vyhladenie sovietskych armád západne od rieky Dneper, sa nepodarilo dosiahnuť.

Pod Pripetskými močiarmi obsadila von Rundstedtova skupina armád Juh ukrajinské mestá Žitomir a Uman. V tomto poslednom meste na strednej Ukrajine štyri tankové divízie obkľúčili a zničili tri ruské armády v prvom augustovom týždni 1941. Hitler a jeho spojenec Osi Benito Mussolini navštívili Uman neskôr v tom istom mesiaci, 28. augusta, aby skontrolovali talianske expedičné sily a zavolali na veliteľstvo von Rundstedta, ktoré sa nachádzalo v Umani.

Skupina armád Juh teraz pochodovala južnou stranou Dneperského ohybu a 18. augusta 1941 dosiahla Záporožie. 24. augusta pri Záporoží Rusi vyhodili do vzduchu Dneperskú priehradu, aby zastavili nepriateľa. O dva dni neskôr padlo do rúk Nemcov mesto Dnepropetrovsk, o niečo viac ako 65 kilometrov severne od Záporožia. Rumunská 4. armáda medzitým napadla južnú Ukrajinu a obkľúčila Odesu, mesto, v ktorom žilo 600 000 obyvateľov, z ktorých tretinu tvorili Židia. K rumunskej 4. armáde sa pri obliehaní Odesy pridala nemecká 11. armáda, ale Odessa kapitulovala až 16. októbra 1941.

Pokrok tiež nebol taký rýchly, ako skupina armád Sever očakávala. V severozápadnom ZSSR bol terén vhodnejší na obranu a front bol kratší, čo uľahčilo Sovietom zadržanie Nemcov. Divízie Červenej armády v tomto sektore tiež podnikli protiútoky, ale bez ohľadu na to skupina armád Sever dobyla 9. júla 1941 ruské mesto Pskov, menej ako 240 kilometrov juhozápadne od Leningradu.

Cesta sa zdala byť otvorená pre pochod na Leningrad, medzi jazerom Peipus a jazerom Ilmen. Táto cesta zabezpečila, že sa Nemci mohli spojiť s fínskou armádou maršala Gustafa Mannerheima, ktorá útočila na Rusov cez Karelskú šiju východne od jazera Ladoga, najväčšieho európskeho jazera. Hitler uviedol, že „My Nemci máme náklonnosť len k Fínsku“, čo podľa neho nebolo prípadom Nemcov a Talianov, iba medzi ním a Mussolinim. V súčasnosti boli armády Osi posilnené maďarskými, chorvátskymi a slovinskými jednotkami.

Von Leebove divízie narazili na silnú sovietsku obrannú líniu, obišli jazero Ilmen a rieku Narva vo Fínskom zálive, ktorej zdolanie skupine armád Sever trvalo tri týždne. Postup skupiny armád Sever sa obnovil 8. augusta 1941 a hoci Rusi naďalej odolávali, 15. augusta padol Novgorod, jedno z najstarších miest Ruska.

Ku koncu augusta 1941 bolo ľavé krídlo von Leeba do 40 kilometrov od Leningradu. 29. augusta Fíni dobyli mesto Viipuri, necelých 120 kilometrov severozápadne od Leningradu. Nasledujúci deň, 30. augusta, Nemci vstúpili do mestskej oblasti Mga, ktorá obsahovala poslednú železničnú trať spájajúcu Leningrad so zvyškom Ruska.

Vyzeralo to tak, že Leningrad je odsúdený na zánik, a kým von Leebove oddiely uzatvorili slávne mesto, v arktickom Rusku sa odohrávala ďalšia kampaň. Hitler sa rozhodol, že chce strategicky dôležité ruské prístavné mesto Murmansk, vyše 900 kilometrov severne od Leningradu. Vyslal horský zbor generála Eduarda Dietla, aby dobyl Murmansk postupom z oblasti Petsamo v severnom Fínsku. Ďalej na juh mal nemecký 36. zbor prerušiť murmanskú železničnú trať pri meste Kandalakša; a ešte južnejšie mal 3. fínsky zbor prerušiť železničné spojenie v Loukhi.

Všetky tieto tri nemecko-fínske operácie zlyhali a Murmansk zostal v sovietskych rukách, no neustále ho bombardovala Luftwaffe.

Čo sa týka programu Lend-Lease prezidenta Franklina Roosevelta podpísaného v marci 1941, americké vybavenie vstúpilo do prístavu Murmansk od decembra 1941. Treba zdôrazniť, že americká vojenská technika by predstavovala malý zlomok materiálu, ktorým Sovietske Rusko disponovalo po celú vojnu – veľkú väčšinu z nich vyrobili doma Rusi.

V čase, keď od konca leta do začiatku zimy 1941 prebiehali kritické boje, bol Červenej armáde odoslaný sotva kúsok americkej alebo britskej vojenskej pomoci .

To naznačuje, že anglo-americké mocnosti boli celkom spokojné s tým, že sedeli a sledovali, ako Nemci a Sovieti zo seba navzájom vyhadzujú hrudky; zatiaľ čo najmä Američania zbierali svoje sily na okraji konfliktu, o ktorom vedeli, že do neho čoskoro vstúpia.

Ruský historik Jevgenij Spitsyn napísal,

Z takmer 46 miliárd dolárov, ktoré boli vynaložené na všetku pomoc typu Lend-Lease, USA pridelili ZSSR iba 9,1 miliardy dolárov, teda len niečo viac ako 20 % prostriedkov, Červenej armáde, ktorá porazila veľkú väčšinu divízií Nemecka a jej vojenských satelitov. Za ten čas dostalo Britské impérium viac ako 30,2 miliardy dolárov, Francúzsko – 1,4 miliardy dolárov, Čína – 630 miliónov dolárov a dokonca Latinská Amerika (!) dostala 420 miliónov dolárov“.

V posledný augustový týždeň 1941 bolo centrum von Bockovej skupiny armád 455 kilometrov od Moskvy. Nemecké vrchné velenie (OKH) vedelo, aký by mal byť ďalší cieľ: hlavné mesto Ruska, pred ktorým sa hromadila väčšina Červenej armády na svoju obranu.

OKH vydalo 18. augusta rozkaz na dobytie Moskvy, no Hitler namiesto toho fatálne zasiahol do vojny, pretože veril, že vie o vojenských záležitostiach viac ako generáli. 21. augusta dočasne postavil Moskvu nabok a nariadil, aby Wehrmacht dobyl rôzne ciele vrátane Kyjeva, Leningradu a Krymu.

To dalo Josifovi Stalinovi čas na posilnenie sovietskej obrany pred Moskvou. Skupina armád Juh mala hlavný prospech z Hitlerovho prerozdelenia nemeckých divízií, pretože skupina armád Stred bola zbavená štyroch z piatich tankových zborov a troch peších zborov; ale dokonca aj veliteľ skupiny armád Juh, von Rundstedt, mal pocit, že tieto sily mali zostať v strede pre jazdu na Moskvu.

Von Rundstedta bol požiadal Hitler, aby zaviedol obrovské obkľúčenie v ohybe Dnepra okolo Kyjeva; so severným krídlom skupiny armád Juh spolupracujúcim s južným krídlom skupiny armád Stred.

Shane Quinn

(pokračovanie nabudúce)

O autorovi: Shane Quinn získal diplom zo žurnalistiky a píše predovšetkým o zahraničných veciach a historických témach. Je častým prispievateľom do Global Research .

Zdroje

  • Alexander Hill, Veľká vlastenecká vojna Sovietskeho zväzu, 1941-45 (Routledge, 1. vydanie, 9. decembra 2008)
  • Chris Bellamy, Absolútna vojna: Sovietske Rusko v druhej svetovej vojne (Vintage; Ilustrované vydanie, 14. október 2008)
  • Samuel W. Mitcham Jr., Gene Mueller, Hitlerovi velitelia: Dôstojníci Wehrmachtu, Luftwaffe, Kriegsmarine a Waffen-SS (Rowman & Littlefield Publishers, 2. vydanie, 15. októbra 2012)
  • Jicchak Arad, Holokaust v Sovietskom zväze (University of Nebraska Press, 25. júla 2013)
  • Evgeniy Spitsyn, „Rooseveltov zákon o pôžičkách a prenájme z druhej svetovej vojny: Americká vojnová ekonomika, „vojenská pomoc“ USA Sovietskemu zväzu“, Globálny výskum, 13. mája 2015
  • Volker Ullrich, Hitler: Volume II: Downfall 1939-45 (Vintage, 1. vydanie, 4. februára 2021)
  • Donald J. Goodspeed, Nemecké vojny (Random House Value Publishing, 2. vydanie, 3. apríla 1985)
  • Evan Mawdsley, Hrom na východe: Nacisticko-sovietska vojna, 1941-1945 (Hodder Arnold, 23. februára 2007)
  • Ian Kershaw, Fateful Choices: Desať rozhodnutí, ktoré zmenili svet, 1940-1941 (Penguin Press, 1. vydanie, 31. mája 2007)

Preklad, spracovanie SKsprávy/-red2-

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings