Hladomor alebo ako zlý bude nedostatok potravín?

Ilustračné foto: iStock

Je čoraz jasnejšie, že vážny nedostatok potravín bude nevyhnutný , viac-menej na celom svete, a akékoľvek dostupné potraviny budú naďalej stúpať na cene.

  • Náklady na poľnohospodárske vstupy, ako je nafta a hnojivá, raketovo rastú v dôsledku nedostatku – pôsobeného kombináciou úmyselných a náhodných udalostí – a tieto náklady sa odrazia v poklese spotrebiteľských cien potravín a v budúcom roku.
  • Záhadné požiare, údajné vypuknutie vtáčej chrípky a ďalšie nevysvetliteľné udalosti zabíjajú hospodárske zvieratá a ničia kľúčovú infraštruktúru. Od konca apríla 2021 bolo v USA poškodených alebo zničených najmenej 96 fariem, závodov na spracovanie potravín a distribučných centier potravín.
  • Globálny index cien potravín vzrástol v apríli 2022 o 58,5 % nad priemer rokov 2014 – 2016 v dôsledku konvergencie globálneho dopytu po pandémii, extrémneho počasia, sprísňovania zásob potravín, vysokých cien energií, prekážok v dodávateľskom reťazci, vývozných obmedzení, daní. a rusko-ukrajinský konflikt
  • Všetky tieto faktory nám spolu vytvárajú zaručený nedostatok potravín, potravinovú infláciu a potenciálne aj hladomor na niektorých miestach, takže teraz je čas pripraviť sa

Pred dvoma rokmi v máji 2020 som predpovedal, že po pandémii COVID-19 bude nasledovať hladomor vďaka úmyselnému odstaveniu podnikov a globálnych zásobovacích liniek. 1

V závislosti od toho, kde žijete, teraz začínate vo väčšej či menšej miere vidieť nedostatok. Ale bez ohľadu na to, ako sa veci práve teraz javia, očakávajte zmeny, potenciálne drastické, v priebehu nasledujúcich mesiacov a do roku 2023, pretože vtedy sa prejavia znížené výnosy z tohto aktuálneho vegetačného obdobia.

S každým ďalším týždňom je čoraz jasnejšie, že vážny nedostatok potravín bude nevyhnutný , viac-menej na celom svete, a akékoľvek dostupné jedlo bude naďalej stúpať na cene.

Náklady na poľnohospodárske vstupy, ako je nafta a hnojivá, raketovo rastú v dôsledku nedostatku – spôsobených kombináciou úmyselných a náhodných udalostí – a tieto náklady sa odrazia v poklese spotrebiteľských cien potravín aj v budúcom roku.

Okrem toho záhadné požiare, údajné vypuknutie vtáčej chrípky a ďalšie nevysvetliteľné udalosti zabíjajú hospodárske zvieratá a ničia kľúčovú infraštruktúru. Od konca apríla 2021 bolo požiarom poškodených alebo zničených najmenej 96 fariem, závodov na spracovanie potravín a distribučných centier potravín v USA (pozri nižšie). 2 , 3

Odhaduje sa, že v polovici júna 2022 zahynulo 10 000 kusov dobytka v Ulysses v Kansase 4 za záhadných okolností. Oficiálne tvrdenie je, že dobytok zomrel na tepelný stres, ale to sa zdá byť veľmi nepravdepodobné. Teplo by mohlo zabiť nejaký slabší dobytok, ale 10 000 v ten istý deň?

Všetky tieto faktory spolu vytvárajú zaručený nedostatok potravín, potravinovú infláciu a na niektorých miestach potenciálne aj hladomor. Ak stále sedíte na plote, chcel by som vás vyzvať, aby ste z neho zliezli a začali s prípravami. Tí, ktorí sa nedokážu pripraviť, sa pravdepodobne tento rok na jeseň a budúci rok ocitnú v neskutočne ťažkej situácii. Nedovoľ, aby si to bol ty.

Aké je to zlé?

V máji 2022 začalo množstvo odborníkov hovoriť o nevyhnutnosti nastávajúceho nedostatku potravín. Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres varoval pred „strašidlom globálneho nedostatku potravín v nadchádzajúcich mesiacoch“, pokiaľ sa neprijmú medzinárodné opatrenia, 6 a The Economist na svojej obálke uviedol „The Coming Food Catastrophe“. 7

Počas stretnutia Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose v roku 2022 Kristalina Georgieva, výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu, povedala účastníkom, že „nepokoj z globálneho prístupu k jedlu za rozumnú cenu narastá“, 8 a prezident Biden, v marci 2022 povedal novinárom, že nedostatok potravín „bude skutočný“9

Správa agentúry Reuters10 z 30. mája 2022 ukázala, že globálny index cien potravín vzrástol od apríla 2022 o 58,5 % nad priemer rokov 2014 – 2016 v dôsledku konvergencie „globálneho dopytu po pandémii, extrémneho počasia, sprísňovania zásob potravín, vysokých ceny energií, úzke miesta v dodávateľskom reťazci… exportné obmedzenia a dane“ v kombinácii s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Rusko a Ukrajina spolu predstavujú až 12 % všetkých celosvetovo obchodovaných kalórií 11 , čo robí načasovanie konfliktu pre svet obzvlášť nebezpečným. Nie je prekvapením, že krajiny, ktoré sú silne závislé od dovozu, zaznamenali najprudší nárast cien potravín.

Začiatkom apríla 2022 prezident Rockefellerovej nadácie Rajiv Shah a Sara Menker, zakladateľka Gro Intelligence, publikovali v The New York Times op-ed 12 , v ktorom obviňujú „Putinovu vojnu“ za hroziacu potravinovú krízu, ale zjavne sme už boli na ceste. ku globálnemu hladomoru dávno predtým, ako Putin vstúpil na Ukrajinu.

Napríklad počasie – či už prírodné alebo vyrobené – zohráva dôležitú úlohu. Ako poznamenali Shah a Menker, „historické sucho“ sužuje mnohé časti sveta vrátane stredozápadu USA, Brazílie, Argentíny, severnej Afriky, Blízkeho východu 13 a Indie. 14 Poľnohospodárska pôda v Číne sa medzitým topí pod „najsilnejšími dažďami za posledných 60 rokov“. 15

Zdarma fotografie o Sucho

 

Ako zlé to bude?

Aj keď je ťažké predpovedať, aké zlé to bude v danej oblasti, zdá sa byť bezpečné povedať, že

každý by sa mal pripraviť na určitý stupeň nedostatku potravín, bez ohľadu na to, kde žijete, pretože sa pozeráme na dokonalú búrku mätúcich faktorov, ktoré majú globálny charakter, a preto môžu spôsobiť ďalekosiahle a trochu nepredvídateľné vlnové efekty

Ako poznamenal David Wallace-Wells v 7. júna 2022, New York Times op-ed, s odvolaním sa na grafy cenových indexov zverejnené agentúrami Reuters a Shah and Menker: 16

Pochod k hladu

„… jedna vec, ktorú takéto grafy zjavne nesignalizujú, je masový hlad. A predsa, podľa Davida Beasleyho, bývalého republikánskeho guvernéra Južnej Karolíny, ktorý teraz vedie Svetový potravinový program OSN [WFP], implikujú toto:

Možnosť, že v dôsledku pokračujúcej potravinovej krízy vystupňovanej vojnou na Ukrajine, klimatickými zmenami a pokračujúcimi účinkami pandémie koronavírusov 323 miliónov ľudí „pochoduje k hladovaniu“, ako hovoríme, pričom 49 miliónov „ doslova pred dverami hladomoru…

Stojí za to mať na pamäti, že 49 miliónov nie je číslo, ktoré čelí „akútnej potravinovej neistote“, aby sme použili rozlíšenie technickej kategórie podľa WFP.

Toto číslo je oveľa vyššie: najmenej 323 miliónov, čo je viac, ako hovorí Beasley, z 276 miliónov pred vojnou, 135 miliónov pred pandémiou a 80 miliónov, keď vstúpil do WFP v roku 2017 – štvornásobný nárast v jednom vedení. termín. Štyridsaťdeväť miliónov je len počet tých, ktorým bezprostredne hrozí smrť.

Zdarma fotografie o Hladomor

„Už pred vojnou som varoval svet, že roky 2022 a 2023 môžu byť najhoršie dva roky v humanitárnom svete od druhej svetovej vojny,“ hovorí Beasley minulý piatok z Ríma.

Neodíte to: Rok 2023 naberie smer do temnoty

„Snažím sa každému povedať, aké je to zlé – aké zlé to bude. A potom, ďalší týždeň, som rád, vieš, utriem to dočista – je to horšie, ako som hovoril“ … Beasley verí, že rok 2023 by mohol nabrať ešte temnejší smer.

Tohtoročnú cenovú krízu by mohla vystriedať skutočná kríza dodávok, v ktorej sú potraviny pre mnoho miliónov vytlačené z dosahu nielen cenou, ale aj pretrvávajúcimi štrukturálnymi podmienkami (vrátane neúrody na budúci rok na Ukrajine a prudkého nárastu cien hnojív, čo môže predstavovať jednu tretinu alebo viac celkových ročných nákladov farmárov) a svet by mohol zažiť niečo, čo bolo kedysi nemysliteľné: skutočný nedostatok potravín.

Podľa Menkera je súčasný problém „nie cyklický“, ale skôr „seizmický“ – „Nie je to okamih, ktorý uplynie.“ 17 Wallace-Wells píše: 18

„Uvádza dlhší zoznam príčin, vrátane nielen dopytových šokov spôsobených pandémiou a súvisiacimi problémami dodávateľského reťazca, ale aj „rekordného počtu ponukových šokov“, ktoré „súvisia s klímou“, ako je napríklad oživenie čínskej populácie ošípaných. z prasacej chrípky az toho vyplývajúci nárast dopytu po krmivách, problém verejného dlhu v chudobných krajinách, efekt prelievania ceny jednej komodity, ktorá vyženie druhú a tá tretiu, atď.

„Každá z týchto otázok by sa sama osebe považovala za veľkú trhovú udalosť. Ale keď sa ich deje päť naraz, je to seizmické,“ hovorí.

Transformácia Ruska a Ukrajiny na „koše na chlieb sveta“ bola „poľnohospodárskym zázrakom posledných 30 rokov“, hovorí, čím sa vyvracajú katastrofické predpovede ľudí ako Paul Ehrlich a Rímsky klub.

Stiahnutie tejto ponuky z trhu – „nie je to bezvýznamné palivo do ohňa,“ hovorí. Čo sa týka konečného rozsahu dopadu? ‘Myslím, že to bude také veľké, ako si ho spravíme.’“

Globalizácia je neúspešný model

Wallace-Wells však poukazuje na to, že poľnohospodárski ekonómovia sa zdajú byť trochu optimistickejší, pretože „väčšina potravín sa konzumuje na domácom trhu a neobchoduje sa s nimi na medzinárodných trhoch“. Takže v mnohých oblastiach môžu byť k dispozícii náhrady za nedostatok.

Podľa poľnohospodárskych ekonómov „v základnom stave neexistuje žiadny skutočný globálny nedostatok potravín, iba tá nenápadne znejúca „cenová kríza“,“ hovorí Wallace-Wells, 19 a problémy s cenami sú riešiteľné. Môže to však trvať nejaký čas, ktorý mnohí nebudú mať. Osobne si nie som istý, že spoliehať sa na optimizmus poľnohospodárskych ekonómov je dobrý nápad.

Aj keď sa veľa potravín vyrába a spotrebúva lokálne, farmári všade zápasia s prudko rastúcou réžiou a nedostatkom potrebných vstupov. A ak miestni farmári kvôli tomu nemôžu pestovať potraviny, nebudú k dispozícii žiadne náhrady, keď dovoz zaostáva. (poz.red: toto hrozí Slovensku s najhoršou potravinovou sebestačnosťou)

Ako uvádza Daniel Greenfield z Gatestone Institute International Policy Council, globalizácia spôsobila, že Spojené štáty sú extrémne zraniteľné, keďže globalizácia „globalizuje neschopnosť globálneho poriadku“: 20

Zástancovia globalizácie… len obnovili marxistické centrálne plánovanie s o niečo flexibilnejším globálnym modelom, v ktorom masívne korporácie preklenuli globálne bariéry, aby vytvorili najefektívnejšie možné prostriedky na presun tovaru a služieb po celej planéte…

Technokratický nový svetový poriadok megakorporácií

Megakorporácie konsolidujú trhy a následne rozdeľujú produkty so systémami zásob just-in-time, teraz to ešte prúdi cez prerušený dodávateľský reťazec. Rastúca inflácia a medzinárodné výkyvy znemožňujú dokonca aj veľkým spoločnostiam plánovať dopredu, a tak vyrábajú menej a krčia plecami nad nedostatkom.

Sme vo vojnovej ekonomike

Náš systém sa stal príliš rozsiahlym a príliš nepružným na to, aby sa prispôsobil chaosu. Biden neustále propaguje zákon o obrannej produkcii pre všetko, až kým časom nebude celá ekonomika sovietizovaná. Čím viac sa vláda snaží vnútiť chaosu stabilitu, tým menej vnímaví a produktívni sú dominantní hráči.

Konsolidácia trhu v dôsledku vládnych nariadení ponechala niekoľko spoločností na vrchole trhu. Keď jeden z nich, ako Abbott pre detskú výživu, má škytavku, výsledky sú katastrofálne…

Za všetkými značkami na pultoch s produktmi je vŕzgajúci sovietsky systém, v ktorom hŕstka masívnych podnikov prepojených so štátom lenivo chrlí nekvalitné produkty z rozsiahlych dodávateľských reťazcov, ktoré už nekontrolujú a pociťujú malý konkurenčný tlak, aby dosahovali lepšie výsledky…

V strese sú body zlyhania až príliš zrejmé a menej zrejmé je, že systém nemá v úmysle žiadny z nich opraviť… Elita mimo dosahu odpovedá na problémy nezmyselným uisťovaním, hlúpymi vtipmi a bdelosťou. Rovnako ako sovietska propaganda, jediná vec, ktorú korporátne vyhlásenia komunikujú, je obrovská vzdialenosť medzi životmi tých, ktorí riadia systém, a tými, ktorí sú chytení v jeho výstroji…

Biden a demokrati dychtivo obviňujú spoločnosti z „ziskovosti“, z inflácie vytvorenej federálnymi výdavkami… Demokrati boli najväčšími šampiónmi globalizácie. Ich nariadenia viedli k rekordnej konsolidácii trhu a znižovaniu domácich pracovných miest.

Korporácie boli pod tlakom, aby vyvážali špinavé republikánske pracovné miesta do Číny a udržiavali „čisté“ pracovné miesta v kanceláriách demokratov doma. Devastácia spôsobila zmätok v robotníckej triede a strednej triede a prebudovala celú našu ekonomiku tak, aby bola závislá na Číne a celosvetovom dodávateľskom reťazci, ktorému len globalisti mohli veriť, že je nepriestrelný… Po predaji americkej ekonomickej suverenity sa globalisti ukázali ako neschopní udržať globálnu stabilitu. “

Nerobte paniku. Pripravte sa

Aj keď sú prognózy pochmúrne, panika nie je vhodnou odpoveďou. Oveľa lepšie by bolo prijať opatrenia s jasnou hlavou na prípravu. Keď si zabezpečíte základné zásoby a zálohy, budete sa cítiť pohodlnejšie, pretože budete vedieť, že ste pripravení zvládnuť akúkoľvek ďalšiu krízu.

Čo sa týka toho, ako sa pripraviť a čo si zaobstarať, to bude závisieť od vašej individuálnej situácie, lokality a finančných možností. Človek žijúci v krajine obklopenej farmármi a čistými, sladkovodnými potokmi čelí úplne inej situácii ako človek žijúci v betónovej džungli.

Zdarma fotografie o Skleník

Posúďte teda svoje okolie a osobnú situáciu. Potom prejdite a zistite, ako môžete vyriešiť niektoré z vašich najnaliehavejších potrieb, ako napríklad:

 Zabezpečenie zdroja pitnej vody a prostriedkov na čistenie menej ako ideálnych zdrojov vody – príklady zahŕňajú zásobovanie sa tabletami alebo kvapkami na čistenie vody a/alebo nezávislými systémami filtrácie vody, ako je Berkey, ktoré dokážu odfiltrovať patogény a iné nečistoty (tzn. filtračný systém, ktorý nie je viazaný na vodovodný kohútik vo vašej domácnosti, v prípade, že vám vypadnú čerpadlá a nemáte vodu z vodovodu).

Dokonca aj malý systém filtrácie vody na prežitie je lepší ako nič, pretože pitie kontaminovanej vody môže mať za následok vážne ochorenie a/alebo smrť. Mať dažďový sud pripojený k odkvapovému zvodu je dobrý nápad. Môžete ho použiť na polievanie záhrady a v najhoršom prípade máte zdroj čerstvej vody na pitie, varenie a kúpanie v špongii.

Nakupujte trvanlivé potraviny vo veľkom – napríklad mrazom sušené potraviny majú trvanlivosť 25 rokov alebo viac. Konzervované potraviny a suché základné potraviny, ako je ryža a fazuľa, môžu za správnych podmienok zostať životaschopné aj dlho po dátume spotreby.

Medzi ďalšie dobré možnosti patrí konzervovaný losos, konzervovaná treska, sardinky vo vode (vyhnite sa konzervovaným v rastlinnom oleji), orechy, sušené mlieko a srvátka a ďalšie výživné prášky, ktoré môžete zmiešať s vodou.

V ideálnom prípade budete chcieť skladovať potraviny na chladnom a tmavom mieste s nízkou vlhkosťou. Hromadné balenia ryže a fazule sa najlepšie skladujú v uzavretom potravinárskom vedre s absorbérmi kyslíka. Vákuové tesnenie potravín môže tiež predĺžiť trvanlivosť.

 Zálohovanie energie – Ak sa chcete pripraviť na prípadný nedostatok energie, výpadky prúdu, postupné výpadky elektrickej energie alebo úplné vypnutie elektrickej siete, zvážte jednu alebo viacero záloh napájania, ako sú plynové generátory a/alebo súpravy solárnych generátorov, ako sú Jackery alebo Inergy. Záložné napájanie môže zabrániť strate potravín v hodnote stoviek dolárov, ak váš dom stratí elektrinu na viac ako pár dní.

Rozšírte a diverzifikujte podľa toho, čo si môžete dovoliť. V ideálnom prípade by ste chceli viac ako jeden systém. Ak máte iba plynový generátor, čo urobíte, ak dôjde k nedostatku plynu a/alebo ak cena vyletí do dvojciferných čísel? Na druhej strane, čo budete robiť, ak je počasie príliš zamračené na dobitie solárnej batérie?

 Zálohovanie varenia — Potrebujete tiež nejaký spôsob varenia vody a jedla počas výpadku prúdu. Medzi možnosti patria (ale nie sú obmedzené na) solárne variče, ktoré nevyžadujú ani elektrinu ani oheň, malé raketové variče, kempingové variče poháňané propánom a 12-voltové hrnce a panvice, ktoré môžete zapojiť do záložnej batérie.

 Založte si záhradu a naučte sa niekoľko základných zručností – Čím viac potravín dokážete vyrobiť doma, tým lepšie sa budete mať. Minimálne si urobte zásoby klíčiacich semien a vypestujte si nejaké klíčky. Sú to malé hnacie sily, pokiaľ ide o výživu, ľahko sa pestujú a sú pripravené na konzumáciu za niekoľko dní, nie mesiacov.

Ak máte priestor, zvážte založenie záhrady, a ak to miestne predpisy dovoľujú, môžete pridať kurčatá pre stály prísun vajec. (Len nezabudnite, že aj oni môžu potrebovať ďalšie krmivo.)

Začnite sa tiež učiť niektoré základné zručnosti pri skladovaní potravín, ako je konzervovanie a morenie. Aj keď to na prvý pohľad môže pôsobiť zastrašujúco, v skutočnosti to nie je také ťažké. Napríklad surové, neumyté, domáce vajcia môžu byť konzervované vo vápennej vode – 1 unca vápna (hydroxid vápenatý, známy aj ako „nakladacie vápno“) na 1 liter vody – čím sa predĺži ich trvanlivosť na približne dva roky bez chladenia. 21

Vápenná voda vajíčka v podstate utesňuje, aby sa nepokazili. Pred použitím vajec nezabudnite umyť limetku. Pri komerčných vajciach to však nefunguje, pretože ochranný povlak nazývaný „kvet“ sa počas umývania strháva.

Kvasená zelenina je tiež jednoduchá na prípravu a umožní vám ukladať výnosy z vašej záhrady na dlhú dobu. Pre inšpiráciu si pozrite môj recept na fermentovanú zeleninu .

Očakávajte drastické zmeny

Pamätajte, že The Great Reset zahŕňa obnovenie globálneho potravinového systému. Preto si môžeme byť istí, že žiadny zo súčasných problémov nebude účinne vyriešený alebo sa mu nebude čeliť.

Majú v úmysle, aby sa súčasný potravinový systém rozpadol, takže potom môžu problém „vyriešiť“ zavedením nového systému založeného na patentovaných laboratórnych syntetických a geneticky upravených potravinách spolu s digitálnou identitou, sledovaním uhlíkovej stopy a programovateľným centralizovaným digitálnym meny, aby ste mohli sledovať nielen to, čo jete, ale aj všetko ostatné, čo robíte.

Konečnou hrou je úplná kontrola nad globálnou populáciou, čo si bude vyžadovať zničenie a demontáž súčasných systémov, vrátane potravinového systému.

Jediným východiskom z tohto zámerného chaosu je stať sa viac sebestačným a vytvárať alternatívne paralelné systémy lokálne, mimo kontroly globalistov.

Joseph Mercola

Pôvodným zdrojom článku je Mercola.com

Použité obrázky: Pixabay

Poznámky

1  New York Times 22. apríla 2020 (archivované)

2  Myslite na Americana 16. júna 2022

3  Pro Deo et Libartate Substack 11. júna 2022

4,  5  Progresívny farmár 14. júna 2022

6,  8  NPR 23. mája 2022

7  The Economist 19. mája 2022

9  Správy o farmárskej politike 25. marca 2022

10  Reuters 30. mája 2022 (archivované)

11,  16,  17,  18,  19  New York Times 7. júna 2022 (Archivované)

12,  13  New York Times 5. apríla 2022 (archivované)

14  Down To Earth 11. mája 2022

15  CNN 21. júna 2022

20  Rada pre medzinárodnú politiku Gatestone Institute 20. júna 2022

21  Twitter Naštvaný Panda 12. júna 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings