Ilustračné foto: REUTERS
Indický súd potvrdil v utorok zákaz nosenia hidžábu v triedach v južnom štáte Karnátaka, čo je rozhodnutie, ktoré by mohlo vytvoriť precedens pre zvyšok krajiny s početnou moslimskou menšinou. .
Zákaz zo strany štátu vyvolal minulý mesiac protesty niektorých moslimských študentov a rodičov a protiprotesty hinduistických študentov. Kritici zákazu tvrdia, že ide o ďalší spôsob marginalizácie komunity, ktorá predstavuje asi 13 % z 1,35 miliardy obyvateľov Indie s hinduistickou väčšinou.
Zastávame názor, že nosenie hidžábu moslimskými ženami nie je súčasťou základnej náboženskej praxe v islamskej viere
uviedla v rozsudku hlavná sudkyňa Ritu Raj Awasthi z Najvyššieho súdu v Karnatake.
Povedal, že vláda má právomoc predpísať jednotné usmernenia a zamietnuť rôzne petície spochybňujúce zákaz nariadený Karnátakou.
“Zastávame názor, že predpisovanie školskej uniformy je len rozumným obmedzením, ktoré je ústavou prípustné, proti ktorému študenti nemôžu namietať,” povedal Awasthi.
Ayesha Imthiazová, študentka tretieho ročníka v okrese Karnataka v Udupi, kde sa protesty začali, povedala, že buď ukončí štúdium na vysokej škole podporovanej vládou, alebo sa rozhodne pre korešpondenčný kurz. Povedala, že jej moslimské spolužiačky plánujú urobiť to isté.
“Hijab si nemôžeme vyzliecť, hidžáb si nedáme dole,” povedala. “Budúci mesiac máme skúšky v piatom semestri. Ak sa dovtedy veci nezmenia, budeme si to musieť odsedieť.”
Pred verdiktom orgány Karnataka oznámili zatvorenie škôl a vysokých škôl a uvalili obmedzenia na verejné zhromaždenia v niektorých častiach štátu, aby sa predišlo možným problémom.
NÁRODNÝ PRECEDENT
Minulý mesiac federálny minister vnútra Amit Shah povedal, že uprednostňuje študentov, ktorí sa držia školských uniforiem namiesto akéhokoľvek náboženského odevu. V súčasnosti v celej krajine neexistuje žiadny centrálny zákon ani pravidlo o školských uniformách, ale rozhodnutie v Karnatake by mohlo podnietiť ďalšie štáty, aby vydali takéto usmernenia.
Indická študentská islamská organizácia, ktorá zastupuje tisíce moslimských študentov v celej krajine, uviedla, že sa obávajú, že utorňajší verdikt povzbudí ďalšie štáty, aby zakázali hidžáb v triede.
“Nechceme, aby to vytvorilo národný precedens, a chceme, aby bol zrušený,” povedal jej národný tajomník Musab Qazi. “Súdny verdikt by mohol povzbudiť viac štátov, aby to zakázali. Takže s najväčšou pravdepodobnosťou sa obrátime na Najvyšší súd.”
Karnátaka, domov technologického centra Bengalúru, je jediným južným štátom, ktorému vládne hinduistická nacionalistická Bharatiya Janata Party (BJP) premiéra Narendru Modiho a na budúci rok sa v ňom konajú voľby do štátneho zhromaždenia.
Kritici tvrdia, že BJP by mohla ťažiť z rozdelenia medzi hinduistami a moslimami, hoci strana tvrdí, že zákaz hidžábu nemá nič spoločné s ich politickými ambíciami.
Hlboké sklamanie vs. rešpektovanie súdu
Študenti, ktorí zákaz napadli na súde, uviedli, že nosenie hidžábu je základným právom zaručeným indickou ústavou a základným vyznávaním islamu. Agentúre Reuters sa nepodarilo okamžite kontaktovať vyzývateľov.
Moslimskí politici vrátane bývalého hlavného ministra štátu Džammú a Kašmír Mehbooba Muftiho označili verdikt za “hlboké sklamanie”.
„Na jednej strane hovoríme o posilnení postavenia žien, no zároveň im odopierame právo na jednoduchú voľbu,“ napísala na Twitteri. “Nie je to len o náboženstve, ale aj o slobode voľby.”
Ministri z Karnátaky novinárom povedali, že moslimské študentky, ktoré sa na protest proti zákazu zdržiavajú mimo vyučovania, by mali rešpektovať rozsudok a vrátiť sa do školy.
Zákaz viedol k protestom aj v niektorých iných častiach krajiny a vyvolal kritiku zo strany Spojených štátov a Organizácie islamskej spolupráce.
Redakčná poznámka
Ako vidieť, nosenie tradičného náboženského oblečenia vytvára trecie plochy nielen v Európe, ale aj inde vo svete. Vzťahy medzi hinduistami a moslimami boli najvyostrenejšie pri delení Indie, keď sa osamostatnila od Veľkej Británie (1947). Podmienkou moslimov bolo, aby mali vlastný štát. A tak Briti rozdelili Indickú dŕžavu na tri časti – okrem Indickej republiky aj na Pakistan na východe a Bangladéš na východe. V čase odovzdania moci sa na pakistansko-indickej hranici presúvali milióny ľudí a exodus poznačili aj mnohé ľudské nešťastia a zabíjanie. Dodnes má India s Pakistanom napäté vzťahy.
Napriek tomu, že 80,5 % obyvateľov Indie sú Hindovia, India je tiež domovom tretej najväčšej populácie moslimov na svete (13,4 %) po Indonézii a Pakistane. Ďalšie náboženské skupiny zahŕňajú kresťanov (2,3 %), sikhov (1,84 %), budhistov (0,76 %), džainistov (0,40 %), židov, zoroastristov, ahmadi-moslimov a bahaistov.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/indicky-sud-potvrdil-statny-zakaz-hidzabu-v-skolach-mohlo-by-vytvorit-narodny-precedens/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia