Na interaktívnej mape je zobrazené, kde sa v Rakúsku nachádzajú mešity či sídla islamských združení, ktorých je dovedna viac než 600. Od svojho zverejnenia 27. mája čelí vlne kritiky zo strany islamských predstaviteľov, aj ľavicovej scény.
Po zverejnení tzv. “mapy islamu“, ktorú zostavila Viedenská univerzita v spolupráci s rakúskym Dokumentačným strediskom pre politický islam, adresovali rakúskej ministerke pre integráciu Susanne Raabovej vyhrážky prostredníctvom sociálnych médií. Informovala o tom v pondelok agentúra APA.
Podľa ministerkinho hovorcu už o tom informovali Spolkový úrad pre ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT) a polícia sa prípadu intenzívne venuje.
Na interaktívnej mape je zobrazené, kde sa v Rakúsku nachádzajú mešity či sídla islamských združení, ktorých je dovedna viac než 600. Od svojho zverejnenia 27. mája čelí vlne kritiky.
Islamisti sa vyhrážajú, evanjelikom prekáža
Vedec Mouhanad Khorchide a šéf projektu profesor náboženskej pedagogiky Ednan Aslan, ktorí sa na mape podieľali, čelili vyhrážkam už bezprostredne po jej odprezentovaní, píše APA. Adnan je v súčasnosti pod policajnou ochranou.
Kritika na adresu mapy prišla v pondelok aj zo strany evanjelickej cirkvi, ktorej predstavitelia navrhli, aby webovú stránku s názvom Národná mapa islamu urýchlene odstránili.
Prehľad moslimských inštitúcií v krajine
Cieľom výskumného projektu Viedenskej univerzity je poskytnúť prehľad moslimských inštitúcií a ich služieb a tiež nebezpečné tendencie v Rakúsku.
Dokumentačné stredisko pre politický islam predstavilo vo štvrtok mapu moslimských organizácií a náboženských spoločenstiev v Rakúsku. Bolo zaznamenaných viac ako 600 takýchto inštitúcií. Cieľom konferencie je poskytnúť prehľad týchto vecí a identifikovať tie, ktoré možno pripísať politickému islamu.
Dokumentujú aj nebezpečné tendencie
Nie je to však mapa, ktorá ukazuje iba politický islam, ako zdôraznil vedúci výskumného projektu na viedenskej univerzite Ednan Aslan:
Zaznamenali sme a opísali 623 združení, organizácií a mešít
Cieľom bolo zviditeľniť slabosti a silné stránky. Vrátane napríklad služieb pre integráciu.
Na druhej strane sa ukazujú aj „nebezpečné tendencie“, hovorí Aslan: „Chceme o nich informovať politikov.“
Väčšina moslimov nakoniec tiež trpela radikálnymi tendenciami. Mapa, ktorú od dnešného dňa nájdete na https://www.islam-landkarte.at/ , poskytuje stručný popis príslušnej organizácie, kto sú jej aktéri, kto ich zastupuje navonok, ku ktorej zastrešujúcej organizácii ju možno priradiť a či existujú prepojenia.
Za projektom mapy islamu je Viedenská univerzita
Okrem preukazu dokumentačné stredisko pripravilo aj tri dokumentácie od najväčších zastrešujúcich organizácií islamských združení v Rakúsku, konkrétne od ATIB, Millî-Görüs a Šedých vlkov, vysvetlil Mouhanad Khorchide, predseda vedeckého poradného výboru dokumentačného centra. V týchto dokumentoch sú okrem pôvodu a ideologického porozumenia analyzované štruktúry a siete alebo akékoľvek zahraničné prepojenia zastrešujúcich organizácií.
Väzby na Moslimské bratstvo aj Šedých vlkov
V spoločnosti ATIB, ktorá spravuje viac ako 60 mešít, vyvstáva napríklad otázka nezávislosti od tureckej politiky. A Milli-Görus je podľa Khorchideho najvýznamnejším predstaviteľom politického islamu s úzkymi väzbami na Moslimské bratstvo. Podľa spisu Milli-Görus v súčasnosti zastupuje 48 inštitúcií v Rakúsku, 29 združení mešít je súčasťou Šedých vlkov.
Islamská mapa má za cieľ iniciovať reformy a otvoriť diskusiu
V priebehu výskumu združenia a kluby požiadali o vyjadrenie, ako si predstavujú islam s európskymi charakteristikami, vysvetlil Khorchide: „Chceme tým iniciovať zásadný diskurz.“ Aslan tiež dúfa, že mapa vyvolá verejnú diskusiu a umožní tak reformné hnutia aj v rámci islamskej náboženskej komunity.
Ilustrácia: rakúska ministerka Susanne Raabová predstavuje projekt. Zdroj: Vienna.st
Ministerka: nemôžeme ignorovať vývoj politického islamu
Ministerka pre integráciu Susanne Raabová (ÖVP) zdôraznila, že v žiadnom prípade nejde o to, aby boli všetci moslimovia vystavení „všeobecnému podozreniu“. Na druhej strane by štát nemal byť „slepý na jedno oko“ a ignorovať „nebezpečný vývoj politického islamu“.
Tieto tendencie sú menovite nebezpečenstvom pre náš hodnotový systém a našu liberálnu demokraciu. Politici musia zabezpečiť, aby sa tieto ideológie nešírili „pod rúškom tolerancie“ v zadných miestnostiach a dvoroch
Financovanie: informácie týkajúce sa orgánov
Podľa Raabovej môžu byť informácie zobrazené na islamskej mape relevantné aj pre úrady. Napríklad pri rozhodovaní o tom, ktoré združenie môže byť partnerom pre integráciu alebo ktorá organizácia dostane financovanie. Môžu byť tiež zaujímavé pre bezpečnostné orgány, ako aj pre samotných moslimov v Rakúsku, argumentovala ministerka pre integráciu.
Vo Viedni je 230 mešít a islamských inštitúcií
Islamlandkarte je výskumný a vývojový projekt Viedenskej univerzity. V súčasnosti existuje viac ako 600 moslimských inštitúcií, z toho 230 vo Viedni, nasledujú Dolné Rakúsko (86) a Horné Rakúsko (78). Pretože klubová krajina sa neustále mení, projekt sa považuje za živý, ktorý je predmetom neustáleho diskurzu a neustálych revízií, ako bolo zdôraznené počas prezentácie.
FPÖ: Potvrdila sa nadmerná a prevažne nelegálna migrácia
FPÖ (Rakúski slobodní) vidí potvrdenie pre svoje varovania pred nebezpečenstvom „nadmernej a prevažne nelegálnej migrácie z islamskej kultúry“. S viac ako 600 zariadeniami na mape islamu bolo zrejmé, „aký silný islam a teda aj islamistické prúdy“ sú už v Rakúsku rozšírené, tvrdí hovorca bezpečnostnej agentúry FPÖ Hannes Amesbauer. Víta skutočnosť, že mapa ponúka úplný prehľad. Chýba mu však „veľa informácií“ o jednotlivých mešitách, združeniach a náboženských komunitách.
Vládna ÖVP chce určiť problematické siete a združenia
Prehľadovú mapu privítal aj hovorca integrácie ÖVP Ernst Gödl. Na ich základe je teraz potrebné určiť problematické siete a združenia. Udalosti z minulého roka ukázali, aký nevyhnutný je pre našu spoločnosť v Rakúsku boj proti nebezpečnej ideológii politického islamu, uviedol.
Ilustrácia: ukážka interaktívnej mapy islamu v Rakúsku s 623 islamskými centrami. Zdroj: www.islam-landkarte.at
„Podráždení“ Zelení
Zelení sa naopak dištancovali od „islamskej mapy. Ich členovia vlády alebo ich klub neboli ani zapojení, ani vopred informovaní. Sú z projektu „podráždení“ a považujú ho za kontraproduktívny. Hovorca bezpečnosti Georg Bürstmayr vzhľadom na to, koľko je v Rakúsku pravicových extrémistov a aké sú čoraz väčšie útoky na moslimské skupiny, považuje tento prístup za nezodpovedný.
Poznamenávame, že ide o typický prístup ultraľavicovej strany (Zelení), ktoré v Európe agilne obhajujú migráciu. Podľa Zelených je údajne stigmatizácia moslimských komunít v tomto zozname „masívna“. S cieľom umožniť skutočný dialóg (pozn. politická ľavica považuje typicky len svoje aktivity za „skutočné“) v zmysle lepšieho spolužitia ohlásila hovorkyňa pre integráciu Faika El-Nagashi svoj vlastný okrúhly stôl s komunitami a odborníkmi.
Islamisti obviňujú už aj vedu
Potvrdila sa pre neho obava z politického vplyvu a inštrumentalizácie vedy, ktorá existuje od založenia dokumentačného centra. Vural tiež kritizoval skutočnosť, že IGGÖ nikdy nebola zapojená do projektu, ktorý prebiehal od roku 2012 – ktorý niekedy obsahoval veľmi zastarané a nesprávne informácie – a že stanovisko, ktoré dostal, nebolo zohľadnené.
Ilustrácia: v susednej Viedni, vzdialenej od Bratislavy 60 km je 230 moslimských inštitúcií, vrátane mešít. Zdroj: www.islam-landkarte.at
Všeobecné podozrenie pre moslimov?
Organizácia Muslimská mládež Rakúska (MJÖ) identifikovala v projekte nebezpečný príklad všeobecného podozrenia voči moslimom. Predstavuje ďalší nebezpečný nízky bod, uviedol predseda MJÖ Adis Serifovič. Pod rúškom transparentnosti a pripravenosti na dialóg by boli islamské organizácie a inštitúcie vystavené obrovskému bezpečnostnému riziku. Akému a prečo transparentnosť prekáža, neuviedli. Ide zväčša o obranno-útočné floskuly akoby chceli pôsobiť v ilegalite.
-RED1-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/islamska-mapa-rakuska-s-viac-nez-600-mesitami-po-jej-zverejneni-sa-vyhrazali-ministerke-pre-integraciu/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia