Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok tvrdil, že Rusko zaútočilo na známy pamätník holokaustu na Ukrajine, v Kyjeve – Babyn Jar.
„Pre svet: aký zmysel má hovoriť „nikdy viac“ už 80 rokov, ak svet zostane ticho, keď bomba spadne na to isté miesto Babyn Yar?”, Zelenskyy napísal v tweete. „Aspoň 5 mŕtvych. História sa opakuje…“ pokračoval ukrajinský prezident vo výzve na západnú intervenciu.
O deň neskôr izraelský novinár vyvrátil Zelenského tvrdenia po tom, čo pózoval na fotografii vedľa pamätníka Babyn Yar, ktorý bol úplne neporušený. Ruské sily sa pri pokuse prerušiť ukrajinskú komunikáciu zamerali na televíznu anténu umiestnenú len 300 metrov od pamätného miesta. Nezdá sa však, že by sa útok zameral na pamätné miesto a pamätník zostal nepoškodený.
Podľa Ben Yishaia z izraelského portálu Ynet na pamätník nedopadli žiadne rakety. Tri bomby zhodené ruskými lietadlami spadli v oblasti okolo obrovskej televíznej veže, spôsobili však škody na administratívnych budovách. Najmenej dvaja strážcovia utrpeli zranenia, píše Ynet, zatiaľ čo ukrajinská vláda oznámila päť mŕtvych civilistov.
Zdá sa, že správa, že bol zasiahnutý samotný pamätník Babi Jar, bola súčasťou ukrajinskej dezinformačnej kampane zameranej na destabilizáciu nepriateľa
uvádza Yishai.
Tento nepravdivý príbeh Kyjeva dominoval titulkom počas celého týždňa, zatiaľ čo odhaľujúca správa izraelského novinára Yneta tvorila len zlomok mediálneho pokrytia témy.
„Ruský nálet zasiahol známy pamätník holokaustu na Ukrajine a zabil piatich ľudí,“ uvádza aktívny titulok USA Today. Na YouTube video Fox News s názvom „Rusko bombarduje pamätník holokaustu, kde bolo zavraždených viac ako 30 000 Židov“ získalo viac ako 230 000 zobrazení.
„Aký je lepší spôsob, ako môže Putin dokázať svoje smiešne tvrdenia o „denacifikácii“, než útokom na krajinu s ľudovo zvoleným židovským prezidentom a následným bombardovaním pamätníka holokaustu,“ napísal Jake Tapper zo CNN vo svojom tweete .
Falošné správy z Ukrajiny
Ruská invázia viedla za posledné dva týždne k niekoľkým rozšíreným falošným správam. V prvých dňoch širšieho konfliktu sa na sociálnych sieťach šírili správy o ukrajinskom stíhacom esu prezývanom „duch Kyjeva“.
Údajné letecké eso údajne zostrelilo viacero ruských lietadiel za jediný deň, čím sa pilot stal prvým európskym stíhacím esom od druhej svetovej vojny. Tento príbeh bol široko zdieľaný mainstreamovými médiami, odborníkmi a politikmi, vrátane amerického poslanca Adama Kinzingera, ktorý zdieľal zle nafotografované meme komika Sama Hyda, ktorý si myslel, že je tajomným pilotom. Tento príbeh nebol nikdy overený a všeobecne sa verí, že je nepravdivý, hoci niektorí ukrajinskí vládni predstavitelia a médiá toto tvrdenie stále podporujú.
Okrem fejkového meme americký politik Hyde Kinzinger zdieľal fotografiu ukrajinských tankov, ktoré údajne smerovali k frontu. Ako sa ukázalo fotografia nie je zo súčasne prebiehajúcej vojny na Ukrajine.
!V skutočnosti fotografia bola zachytená v roku 2016. Nemá nič spoločné s konfliktom na Ukrajine v roku 2022″, uviedol aj overovací tím agentúry Reuters Fact Check – over si TU. Obraz detí mávajúcich ukrajinským jednotkám nie je z konfliktu z roku 2022, znie teda verdikt Reuters. Nesie vodoznak od ukrajinského fotografa Dmitrija Muravského, ktorý záber zdieľal vo fotoalbume na Facebooku s názvom ‘Children of War’ v marci 2016.
Volanie po bezletovej zóne
Kinzinger bol tiež hlasným zástancom vytvorenia „bezletovej zóny“ nad Ukrajinou, čo sa rovná eufemizmu pre vojnu s Ruskom. „Dnes večer sa rozhoduje o osude #Ukrajiny, ale aj o osude Západu,“ napísal Kinzinger v piatok na Twitteri. „Vyhláste #NoFlyZone nad Ukrajinou na pozvanie ich suverénnej vlády. Prerušte ruské letecké operácie, aby hrdinskí Ukrajinci mohli spravodlivo bojovať. Je to teraz alebo nikdy.”
Zriadenie „bezletovej zóny“ nad Ukrajinou by si vyžadovalo, aby NATO zostreľovalo ruské lietadlá a iné vojenské zariadenia. Rusko vyhlásilo, že takýto krok by viedol k jadrovej konfrontácii. Túto možnosť zavrhol aj Biely dom a šéf NATO Jens Stoltenberg.
Správy s kritickým odstupom
Ako vidieť, dezinformácie nepoznajú hranice, ani svetovú stranu, ale výrazne hýbu emóciami a verejnou mienkou. Preto odporúčame v týchto hektických časoch overovať si samotné tvrdenia nielen médií, ale aj politikov a štátnikov, dokonca aj tých zahraničných. Stačí, ak do vyhľadávača zadáte kľúčové slová a sledujte zdroje aj podľa času ich zverejnenia. Snažte sa vyhľadať ten s čo najskorším uverejnením a porovnajte ho s iným zdrojom. Názor si aj tak musíte nakoniec urobiť sami.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/izraelsky-novinar-vyvracia-tvrdenie-zelenskeho-ze-rusko-zbombardovalo-pamatnik-holokaustu/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia