Zmluva za 2,5 milióna eur na manažovanie utečeneckej krízy na výchovnej hranici pre neznámu súkromnú spoločnosť kritizoval v relácii televízie TA3 V Politike podpredseda strany Smer-SD Robert Kaliňák.
Rovnako si myslí, že aj suma 1,6 mil eur na manažovanie strany pre utečencov z Ukrajiny pre marginálnu eseročku z Bratislavy bola minimálne systémová chyba vlády a ministra vnútra Mikulca, ktorý podľa neho nezvláda zapojenie štátneho systému civilnej obrany v utečeneckej kríze.
Podľa Juraja Šeligu (Za ľudí) dobrovoľníkom patrí vďaka, ale všetko a dlhodobo nemôžu zvládnuť. Šeliga tiež obhajoval outsorsovanie služieb a tiež platby štátu súkromníkom na ubytovanie utekajúcich ľudí z Ukrajiny.
Kaliňák na druhej strane vyčítal vládnej koalícii, že na Slovákov kašlú, ak treba pomôcť vlastným ľuďom. Poukázal na fakt, že vláda dvakrát otvára štátny rozpočet – kvôli pandémii a teraz pre utečeneckú vlnu, ale odmietla celoplošne pomôcť slovenským domácnostiam zvládnuť nápor zdražovania.
Patriot nenahradí S-300
Napriek tomu Šeliga si nemyslí, že by nás darovanie systému S-300 na Ukrajinu zatiahlo do vojny, s čím nesúhlasil podpredseda Smeru.
Jedným z argumentov Šeligu, bolo, že Rusko nás označilo za nepriateľský štát. K tomu však došlo na základe všeobecného prístupu k tým štátom, ktoré dodávajú Ukrajine zbrane. Súčasná vláda ešte v roku 2021 presadila schválenie novej Bezpečnostnej stratégie TU, ktorá označuje Ruskú federáciu ako hrozbu.
Kaliňák spochybnil tvrdenia Šeligu o údajnej zastaranosti S-300 a položil otázku, prečo sa Grécko nechce vzdať tohto systému na obranu vlastného neba. Podľa Kaliňáka politika Smeru je iná ako súčasnej vlády, pretože na 1.mieste by mali byť vždy občania Slovenskej republiky.
„Nemáme nijakú zmluvu s Ukrajinou“, argumentoval, prečo by sme sa nemali dať zatiahnuť v nijakom prípade do konfliktu. Poukázal na vyhlásenie RF, že každý transport vojenskej techniky na Ukrajinu bude legitímnym terčom na jeho likvidovanie.
„Kde beriete istotu, že Putin nepôjde ďalej na Západ“, prišla angažovaná otázka moderátora.
Podľa Kaliňáka je práve preto dôležité analyzovať a otvorene hovoriť o príčinách, prečo konflikt vznikol. Nepovažuje za správnu politiku ukrajinského vedenia, ktoré nastolilo tvrdú jazykovú asimiláciu a používanie len ukrajinského jazyka. Ako príklad použil slovensko-maďarské vzťahy a čo by sa stalo, keby podobným spôsobom postupovalo Slovensko voči maďarskej menšine. Preto za kľúčovú považuje povinnosť každého štátu robiť takú politiku, aby mal čo najlepšie vzťahy so svojimi susedmi.
Kosovo a “humanitárne bombardovanie”
Za hlavnú príčinu konfliktu označil vnímanie hrozby zo vstupu Ukrajiny do NATO Ruskou federáciou. Kaliňák použil aj prípad Kosova s bombardovaním bývalej Juhoslávie (Srbska) vojskami USA a NATO bez mandátu BR OSN. Šeliga argumentoval tvrdením, že bývalý prezident Miloševič sa zodpovedá pre medzinárodným súdom v Haagu, ale nespomenul, že bývalého premiéra a prezidenta tzv. Kosova Thaciho súdia za vojnové zločiny. Haagsky Osobitný súd pre Kosovo (KSC) bývalého šéfa UČK (Kosovská oslobodzovacia armáda) obvinil zo zločinov proti civilistom spáchaných v rokoch 1999 a 2000 počas konfliktu so Srbskom TU.
V relácii zaznelo viacero demagogických skratiek, vrátane podsúvania kolektívnej viny, čo Šeligovi Kaliňák vytkol.
Špiónománia a atak na politické strany
Moderátor relácie dal priestor propagácii politického podnetu poslanca SaS na rozpustenie parlamentných strán Republika a ĽSNS kvôli kauze s ruskými špiónmi, len s hypotézou, že nielen vypnutý portál Hlavné správy, ale aj údajne aj zmienené subjekty by mohli byť financované z Ruskej federácie.
Kaliňák sa v tejto súvislosti opýtal, či budeme riešiť všetky subjekty, vrátane iných médií a mimovládnych organizácií, ktoré sú napojené na zahraničnú pomoc, predovšetkým z USA. V tejto súvislosti poznamenávame, že poslanec M.Mazurek prišiel s dôkazom o možnom financovaní denníka N z amerických, dokonca vládnych zdrojov, pretože mimovládna organizácia Priatelia denníka N, ktorú založili jej dvaja redaktori je oficiálne registrovaná medzi partnermi verejného sektora vlády Spojených štátov.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/kalinak-v-ta3-vlada-zatahuje-slovensko-do-konfliktu-odmietol-darovanie-s-300-ukrajine-seliga-to-podporuje/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia