Navrhovaná dohoda o obrannej spolupráci Slovenska a USA podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom. SaS) nijako neohrozuje suverenitu Slovenska. Zahraničnopolitické a bezpečnostné postavenie Slovenska ohrozuje skôr politika strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Strane Smer-SD ide podľa Korčoka v prípade dohody o obrannej spolupráci Slovenska a USA o to, o čo išlo Vladimírovi Mečiarovi v roku 1997, keď organizoval referendum o vstupe do NATO a o rozmiestnení jadrových zbraní.
„Rovnako, ako sa Mečiar išiel pýtať na členstvo v NATO, keď vedel, že Slovensko pozvánku nedostane, presne tak isto ide Robert Fico organizovať referendum o základniach USA. Veľmi dobre pritom vie, že na Slovensku nikdy na základe obrannej dohody žiadne základne nevzniknú,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.
Korčok stranu Smer-SD vyzval, nech nepolitikárči s bezpečnosťou štátu a nech vysvetlí, ako sa môže dohoda, ktorú uzavrelo aj Poľsko či Maďarsko, stať hrozbou pre suverenitu Slovenska. „Smeru ide o vytrhnutie Slovenska z NATO. Nejde o našu suverenitu, ale o to, ako vraziť klin medzi nás a spojencov, aj medzi nás a Maďarov a Poliakov. Je smutné, keď Smer ešte stále tancuje tak, ako píska Andrej Danko,“ uzavrel šéf slovenskej diplomacie.
Prípadnú petičnú akciu na vyhlásenie referenda o prítomnosti amerických vojsk na území SR chce zorganizovať strana Smer-SD výlučne vo vlastnej réžii. Na sobotňajšej tlačovej konferencii to pri otázke o spojencoch pri petícii spresnil líder Smeru-SD Robert Fico.
Predstavitelia Smeru iniciatívu na pôde NR SR i možnú petíciu oznámili v súvislosti s odmietaním plánovanej dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA (DCA). Smer považuje zmluvu za nevýhodnú a porušujúcu zvrchovanosť krajiny.
Táto zmluva nie je rámcová, ale medzinárodná a bude mať podľa článku 7 Ústavy SR prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, varoval v sobotu šéf Smeru R.Fico.
-red2-