Rusko tvrdí, že toto nasadenie jeho vojakov je obranným manévrom proti možnému ďalšiemu priblíženiu Ukrajiny – niekdajšej sovietskej republiky – smerom k NATO.
Rusku hrozia “veľmi vážne následky”, ak jeho vojská napadnú Ukrajinu, povedala v nedeľu britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová počas stretnutia s jej rezortnými kolegami z členských štátov skupiny G7 v Liverpoole. Informoval o tom agentúra AFP.
Krajiny G7, ktoré sú dokopy zodpovedné za viac než 50 percent svetového hrubého domáceho produktu, dali jednotným hlasom veľmi jasne najavo, že vpád (Ruska) na Ukrajinu bude mať pre Rusko veľmi vážne následky
priblížila Trussová.
Presun a sústredenie až 100.000 ruských vojakov na hraniciach s Ukrajinou sa stalo hlavnou témou víkendového summitu ministrov zahraničných vecí G7 v Liverpoole na severozápade Anglicka.
Rusko tvrdí, že toto nasadenie jeho vojakov je obranným manévrom proti možnému ďalšiemu priblíženiu Ukrajiny – niekdajšej sovietskej republiky – smerom k NATO.
Varovania na dennom poriadku
Trussová sa ešte pred zasadnutím ministrov G7 v sobotu stretla so svojim americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom a obaja varovali Kremeľ pred “vážnymi následkami”, ak by ruské vojská napadli Ukrajinu. Trussová a Blinken sa tiež zaviazali podporovať Ukrajinu.
Americký rezort diplomacie v sobotu večer navyše oznámil, že na Ukrajinu a do Ruska vycestuje budú týždeň námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre európske a eurázijské záležitosti Karen Donfriedová.
Námestníčka bude v Kyjeve a Moskve od pondelka do stredy, pričom v oboch metropolách sa stretne s vysokými vládnymi predstaviteľmi a “upevní záväzok Spojených štátov týkajúci sa suverenity, nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny”.
Informačný servis k téme
Skupina G7, pôvodne skupina G8 (pozn.: Rusko vylúčili v r.2014 po referende, keď Krym vstúpil do Ruskej federácie), bola založená v roku 1975 ako neformálne fórum združujúce lídrov najsilnejších svetových ekonomík sveta. Každoročné samity skupiny G7 sa postupne stali platformou na stanovovanie smeru viacstrannej diskusie a na formovanie politických reakcií na globálne výzvy. G7 dopĺňa úlohu skupiny G20, ktorá sa všeobecne považuje za rámec prebiehajúcej celosvetovej hospodárskej spolupráce.
Členovia G7:
- Kanada
- Francúzsko
- Nemecko
- Taliansko
- Japonsko
- Spojené kráľovstvo
- Spojené štáty americké
Skupina môže určovať globálny program, pretože rozhodnutia prijaté týmito hlavnými hospodárskymi mocnosťami majú skutočný vplyv. Politické smerovanie stanovené predstaviteľmi týchto krajín k určitej politickej oblasti má dominový efekt na ďalšie medzinárodné organizácie a inštitúcie.
Rozhodnutia skupiny G7 nie sú síce právne záväzné, ale majú silný politický vplyv.
-red3-