V roku 2020 vzlietli lietadlá NATO k ruským strojom približne 350-krát.
NATO je aktívne v v blízkosti ruských hraníc v Pobaltí a čuduje sa, že Rusi musia zrkadlovo sledovať kopírovať jeho aktivity. Bojové lietadlá Severoatlantickej aliancie (NATO) vzlietli tento rok niekoľko stokrát, aby zachytili lietadlá, väčšinou ruské vojenské stroje na severozápade Európy, ktoré leteli príliš blízko lietadiel niektorého členského štátu aliancie. V utorok to oznámilo NATO, informuje tlačová agentúra AP.
Aktívne NATO v Pobaltí
NATO uviedlo, že 290 z jeho približne 370 letových misií v roku 2021 reagovalo na aktivity ruských lietadiel. Väčšina týchto vzletov NATO sa uskutočnila v pobaltskom regióne okolo Estónska, Lotyšska a Litvy, kde vojenská aliancia vykonáva operáciu leteckej kontroly.
“Vo všeobecnosti prebehli tieto misie bez incidentov a lietadlá NATO vzlietli preto, aby identifikovali blížiaci sa stroj a odprevadili ho von z oblasti. Len veľmi málo zachytených letov preniklo do spojeneckého vzdušného priestoru,” uvádza sa vo vyhlásení vojenskej aliancie.
Zachytávajúce lety NATO sú bežným javom. Napriek vysokému napätiu medzi NATO a Moskvou, spôsobenému aktivitami ruských ozbrojených síl pri hraniciach s Ukrajinou v posledných mesiacoch, počet zachytených lietadiel súvisiacich s Ruskom tento rok klesol.
V roku 2020 vzlietli lietadlá NATO k ruským strojom približne 350-krát.
V pohotovosti nad Európou je 24 hodín denne vyše 60 lietadiel NATO, ktorých úlohou je reagovať na prípady, ako neohlásené vojenské lety alebo civilné lietadlá, ktoré z nejakého dôvodu prestali komunikovať s leteckými dispečermi – týchto dôvodov môže byť široká škála, od technických problémov po únos.
Čo tvrdí ruská strana
Aliancia pravdepodobne len reaguje na informácie o jej enormnej aktivite pri ruských hraniciach a snaží sa hodiť loptičku vinu na ruskú stranu horúceho ihriska.
V pondelok námestník ministra obrany Alexander Fomin na brífingu pre vojenských pridelencov a predstaviteľov zahraničných veľvyslanectiev akreditovaných v Moskve uviedol štatistiku aktivít a provokácií vojenských strojov NATO v blízkosti ruských hraníc.
NATO sa pripravuje na ozbrojený konflikt s Ruskom
povedal.
NATO v Pobaltí vykonalo 1200 letov
Tieto cielené provokácie NATO v blízkosti ruských hraníc s vysokou pravdepodobnosťou povedú k ozbrojenému konfliktu, zdôraznil námestník ministra obrany. Ako príklad uviedol pokus britského torpédoborca Defender z júna tohto roku preniknúť do výsostných vôd Ruska pri pobreží Krymu.
Ako upozornil Fomin, intenzita takýchto letov v čiernomorskom regióne vzrástla o viac ako 60 percent v porovnaní s rokom 2020, počet vzletov vzrástol zo 436 na 710. Strategické bombardéry B-IB a B-52H amerického letectva lietali 92-krát oproti 78 v roku 2020 vo vzdušnom priestore čiernomorského regiónu s prístupom k podmienečnej línii použitia zbraní.
Fomin uviedol aj aktivity NATO v baltskej zóne. Tam vykonali lietadlá NATO viac ako 1200 bojových letov a vojnové lode vyrazili na námorný prieskum viac ako 50-krát. V roku 2021 sa v regióne uskutočnilo viac ako 20 cvičení.
Aj na počtoch, ktoré zverejnili obe konfrontačné strany vidieť vyššiu aktivitu provokácií nielen vo vzduchu, ale aj na mori na strane vojenskej aliancie.
-red1-