Včera, dosť neskoro večer, prijala Najvyššia rada Ukrajiny zákon, ktorým sa uvádza do platnosti dekrét prezidenta Zelenského „O zavedení výnimočného stavu v určitých regiónoch Ukrajiny“, ktorý podpísal niekoľko hodín pred predložením do parlamentu.
Dekrét bol výsledkom zodpovedajúceho rozhodnutia Rady národnej bezpečnosti a obrany (NSDC), prijatého na konci ranného zasadnutia.
„Samostatnými regiónmi“ je 22 regiónov krajiny a mesto Kyjev – teda vlastne celé územie krajiny, s výnimkou Doneckej a Luhanskej oblasti, kde funguje odlišný právny režim – tzv. Operácia síl. Výnimočný stav (PE) sa zavádza na 30 dní od 00:00 24. februára, no Rada národnej bezpečnosti a obrany okamžite upozornila, že ho možno predĺžiť o ďalších 30 dní. No potom sa nikto neobťažuje toto všetko zopakovať.
Pred jeho zavedením sa situácia vyvíjala takto.
- februára, po odvysielaní zasadnutia Bezpečnostnej rady Ruskej federácie a pred očakávaným prejavom Vladimíra Putina o uznaní DĽRa LĽR, bolo naplánované zasadnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany, na ktorom sa prerokovali aj tieto udalosti. No keďže sa prejav ruského prezidenta naťahoval, meškalo zasadnutie ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany, na ktorom si to, samozrejme, všetci pozreli. Na konci akcie však ani tajomník NSDC Alexej Danilov, ani samotný Volodymyr Zelenskyj nepovedali nič zrozumiteľné.
- februára sa situácia začala meniť, možno po rade od „západných partnerov“. Počas nového odvolania Zelenskyj oznámil uznanie Ruské kvázi-entity na dočasne okupovanom území Ukrajiny, legitimizáciu nasadenia tamojších jednotiek na najvyššej úrovni, poďakoval „západným partnerom“ za sankcie voči Rusku a finančnú podporu Ukrajine, a tiež požiadal o nové sankcie a dodatočnú finančnú podporu.
Oligarchovia prispeli do rozpočtu
Okrem toho oznámil výzvu pre rezervistov a fiškálne iniciatívy a tiež vyzval podniky, aby sa zapojili do ochrany krajiny. Na čo mimochodom okamžite zareagoval Rinat Achmetov a vyhlásil do rozpočtu zálohovú platbu vo výške miliardy hrivien. To isté nasledoval Konstantin Zhevago (spoločnosť Ferexpo). Treba povedať, že obaja vlani dosiahli desiatky miliárd superziskov kvôli vysokým cenám železnej rudy.
Najvyššia rada prijala 23. februára rezolúciu, v ktorej odporúča Rade národnej bezpečnosti a obrany uvaliť sankcie na poslancov Štátnej dumy a Bezpečnostnej rady Ruska, ktorí hlasovali za uznanie nezávislosti DĽR a LĽR. A potom umožnila vláde do troch mesiacov prerozdeliť prostriedky z ktoréhokoľvek článku štátneho rozpočtu na obranu a obranu. A okrem toho zvýšila príjmovú a výdavkovú časť rozpočtu o 26,5 miliardy UAH, pričom takmer celú sumu nasmerovala orgánom činným v trestnom konaní.
Výnimočný stav
Na schválenie výnimočného stavu sa večer zišiel ukrajinský parlament na mimoriadne zvolanom zasadnutí. Podľa textu dokumentu si Zelenskyj a jeho veselý tím želal zaradiť do výnimočného stavu tento skromný súbor opatrení:
- zavedenie osobitného režimu pre vstup a výstup, ako aj obmedzenie slobody pohybu v rámci územia (v prípade potreby, teda na žiadosť zástupcu orgánov);
- obmedzenie pohybu vozidiel a ich kontrola (ak je to potrebné);
- posilnenie ochrany verejného poriadku a zariadení zabezpečujúcich životnú činnosť obyvateľstva a národného hospodárstva (text obsahuje práve toto „nedekomunizované“ slovné spojenie);
- zákaz hromadných podujatí;
- zákaz štrajkov;
- dočasná a nenapraviteľná evakuácia ľudí z miest nebezpečných pre život;
- zavedenie zákazu vychádzania;
- kontrola dokladov občanov a v prípade potreby aj osobné prehliadky, prehliadky vecí, vozidiel, batožiny a nákladu, kancelárskych priestorov a bývania;
- zákaz brancov, vojenskej služby a záložníkov (teda v skutočnosti všetkým mužom vo vojenskom veku a značnej časti žien) zmeniť miesto pobytu (vrátane cestovania do zahraničia) bez toho, aby oznámili vojenskú registráciu a vstup do armády kancelárií;
- zákaz výroby a distribúcie informačných materiálov, ktoré môžu destabilizovať situáciu;
- úprava práce civilných televíznych a rozhlasových stredísk, zákaz prevádzkovania rádioamatérskych vysielacích prostriedkov a rádioemisných zariadení na osobné a kolektívne použitie;
- osobitné pravidlá používania komunikácie a prenosu informácií prostredníctvom počítačových sietí (ak je to potrebné);
- možnosť spôsobom ustanoveným ústavou a zákonmi zakázať činnosť politických strán, verejnoprávnych organizácií v záujme národnej bezpečnosti a verejného poriadku, verejného zdravia alebo ochrany práv a slobôd ľudí.
Zelenský nemá väčšinu v parlamente
Celý proces bude riadiť krajská centrála, nasýtená zástupcami orgánov činných v trestnom konaní.
Od prvého pokusu nebolo možné všetko toto čaro schváliť, keďže Zelenskij a spol. dnes de facto neovládajú väčšinu v parlamente. Niektorým poslancom sa nepáčili ustanovenia o obmedzení činnosti televízneho a rozhlasového vysielania, ako aj o zákaze politických strán.
Neboli zahrnuté do konečnej verzie dokumentu. Z pravidla o zákaze výroby a šírenia informácií, ktoré môžu destabilizovať situáciu, však vyplýva veľmi široký výklad a možnosť blokovania napríklad akýchkoľvek internetových médií, nehovoriac o prenasledovaní občanov. Ale, mimochodom, práve tie normy, ktoré vypadli, sa priamo netýkali práv a slobôd jednotlivca.
Výsledkom bol dokument konkrétne o totálnom obmedzení práv a slobôd občanov a vlastne o nastolení policajnej diktatúry.
Áno, a v podmienkach existencie – pod záštitou štátu, vrátane finančných – polovojenských neonacistických formácií. Teda o nastolení diktatúry podľa najhorších príkladov fašistických latinskoamerických chunt 70-80-tych rokov minulého storočia.
A o tom, že si to „západní partneri“ nevšimnú, niet najmenších pochýb, tak ako si za posledných osem rokov na Ukrajine nevšimli nezákonné prenasledovanie a nepotrestané vraždy disidentov, obmedzovanie práv a slobôd ľudí, obmedzovanie práv a slobôd ľudí, pestovanie neonacizmu a mnohé iné škaredé prejavy ich postmajdanského projektu „Ukrajiny“.
Valerij Michajlov