Ilustračné foto: Sergej Lavrov. Zdroj: Tlačová služba Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie/TASS
Podľa šéfa ruského ministerstva zahraničia „najpodrobnejšie vysvetlenia vo všeobecnosti padli na nepripravenú pôdu“.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil rozhovor s britskou ministerkou zahraničných vecí Liz Trussovou o Ukrajine za „rozhovor medzi nemými a hluchými“.
Viete, dnes sme o tom podrobne hovorili. Úprimne povedané, som sklamaný, že sme schopní hovoriť s nepočujúcimi nemými, zdá sa, že počúvame, ale nepočujeme. Podrobné vysvetlenia vo všeobecnosti padli na nepripravenú pôdu
povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii po rozhovoroch so svojím britským náprotivkom.
Lavrov: Západ sa snaží oklamať Ruskú federáciu v záväzkoch na nedeliteľnosť bezpečnosti
Podľa šéfa ruského ministerstva zahraničných vecí sa západní kolegovia naučili pojem „deeskalácia“ ako plán a vložili ho do akéhokoľvek kontextu s ohľadom na Rusko.
Západné krajiny sa snažia oklamať Rusko tým, že ignorujú svoje záväzky OBSE o princípoch nedeliteľnosti bezpečnosti a z celého balíka dohôd vyťahujú len právo na spojenectvo. Uviedol to vo štvrtok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na tlačovej konferencii po rokovaní s britskou ministerkou zahraničných vecí Liz Trussovou.
Podľa Lavrova sa západní kolegovia teraz naučili pojem „deeskalácia“ „ako plán“ a vložili ho do akéhokoľvek kontextu s ohľadom na Rusko, pričom požadujú, aby Moskva vykonala primeranú „deeskaláciu“ a naliehali na Rusko, aby si vybralo cestu diplomacie. „Všetci sme za diplomaciu na najvyššej,“ zdôraznil minister.
Západ je destabilizujúci faktor na trati
Lavrov zároveň označil pozíciu Západu za skutočný destabilizujúci faktor na tejto trati. „Po zjednotení Nemecka sme boli viackrát oklamaní,” zdôraznil šéf diplomatického oddelenia.
Teraz sa nás snažia oklamať záväzkami, na ktorých sme sa všetci dohodli a ktoré sme najaktívnejšie privítali v rámci OBSE o nedeliteľnosti bezpečnosti <…> Existuje balík, ktorý je odsúhlasený a je z neho vytrhnuté len právo na spojenectvo a povinnosť nenarušiť bezpečnosť iného sa jednoducho ignoruje.
Selektívny prístup Západu, výhodný len pre Kyjev
Rovnaký selektívny prístup západných krajín dominuje podľa Lavrova aj vo vzťahu k minským dohodám. „Prirodzene, [by sa mali] realizovať na riešenie bezpečnostných problémov [na Ukrajine], prímerie, amnestia, osobitný štatút pre Donbas, ústavné reformy v rámci decentralizácie po dohode s Doneckom a Luganskom, uskutočnenie volieb s Doneckom a Luhanskom pod záštitou OBSE.
A po tomto všetkom [by malo byť] obnovenie kontroly ukrajinských orgánov na hranici po celej jej dĺžke,” poznamenal. “Z celého tohto balíka je vytrhnutý len posledný bod <…> Len bod, ktorý je výhodný pre kyjevský režim sa berie na obnovenie kontroly nad hranicou, ale tento bod Minských dohôd schválených BR OSN je podmienený všeličím iným. A Kyjev všetko iné robiť nechce a verejne to vyhlasuje.”
-red1-
Redakčný oznam: Darovali by ste nám na chod portálu 2% z vašich daní ?
Vážení čitatelia SKspráv. Ako ste si všimli, pri čítaní článkov na portály SKsprávy vás neobťažujú vtieravé reklamy, ani výzvy na spoplatnenie obsahu. Aby sme vám mohli naďalej prinášať kvalitný obsah a nerušené čítanie, prosíme o podporu našej nezávislosti cez venovanie 2% z vašich daní. Vydavateľom SKsprávy je občianske združenie INŠTITÚT NÁRODNEJ POLITIKY
Identifikačné údaje potrebné na venovanie 2% z dane:
Inštitút národnej politiky, Strelkova 1, 831 06 Bratislava. IČO: 424 468 13
Číslo účtu – Slovenská sporiteľňa: SK91 0900 0000 0051 0890 4266 / GIBASKBX