Ilustračné foto: L.N.Tolstoj, portrét. Zdroj: Pixabay
Lev Tolstoj , vlastne Lev Nikolajevič gróf Tolstoj (1828-1910), je dodnes nepochybne považovaný za jednu z najvýznamnejších literárnych osobností a intelektuálov v dejinách literatúry. Jeho hlavnými dielami sú realistické romány „Anna Karenina“ a „Vojna a mier“. Vďaka nim sa stal známym po celom svete. Tolstoj napísal aj knihy, ktoré kritizovali cárske Rusko, ako aj čítanie kníh pre školákov.
Keďže sa zaviazal reformovať pedagogiku, jeho záujmom bolo odovzdať hodnoty deťom ruských farmárov. Mali by vedieť, ako sa správať sociálne a morálne korektne. S týmito myšlienkami bol priekopníkom v Rusku, ale za svoje úsilie sa mu dostalo veľkého uznania, najmä v zahraničí.
Tolstoj nebol zástancom diktatúry proletariátu, mal iné predstavy. Zrejme preto sa mu nepáčila októbrová revolúcia v roku 1917, ktorá sa odohrala po jeho smrti. Veril, že etablovaní cárski funkcionári by nemali byť nahradení socialistickými, inak by všetko zostalo po starom.
Mnohé z Tolstého výrokov sú legendárne. Medzi jeho najlepšie určite patria jeho výroky o človeku, Bohu, živote, rozume a láske. Údajne povedal:
„Najdôležitejším cieľom je teraz, najdôležitejšou osobou je sused, s ktorým sa teraz rozprávam; Najdôležitejším skutkom je robiť dobro blížnemu.” (1)
Nasleduje aj jeho „Prejav proti vojne“ z roku 1909, v ktorom napísal:
„Milovaní bratia! Zišli sme sa tu, aby sme bojovali proti vojne. (…) Preto by som chcel nášmu zhromaždeniu navrhnúť, aby sme napísali a zverejnili výzvu pre ľudí všetkých národov a najmä kresťanských národov, v ktorej jasne a priamočiaro povieme to, čo každý vie , ale to, čo nikto alebo takmer nikto nehovorí:
Totiž , že vojna nie je , ako sa teraz ľudia tvária, nejakou obzvlášť udatnou a chvályhodnou vecou, ale že je to, ako každá vražda, odporný a svätokrádežný čin, a to nielen pre tých, ktorí si volia svoju vlastnú vojenskú kariéru, slobodnú u ale aj pre všetkých, ktorí sa jej venujú zo strachu pred trestom alebo z dôvodu sebeckých záujmov.“ (2)
O niečo neskôr pokračuje nasledujúcimi slovami:
„Musíme povedať to, čo každý vie a čo sa len neodváži povedať , musíme povedať, že bez ohľadu na to, ako veľmi ľudia zmenia meno, ktoré dávajú vražde, vražda vždy zostane len vraždou – svätokrádežným, hanebným činom.
A stačí to povedať jasne, dôrazne a nahlas, ako sme to schopní urobiť tu, a ľudia prestanú vidieť to, čo si mysleli, že videli, a uvidia to, čo vidia v skutočnosti.
Vo vojne prestanú vidieť službu vlasti, hrdinstvo, slávu vojny, vlastenectvo a uvidia, čo tam je: nahý, svätokrádežný akt vraždy. A ako to ľudia uvidia, stane sa to isté, čo sa stalo v rozprávke: tí, ktorí praktizujú svätokrádež, budú zahanbení, ale tí, ktorí sa presvedčia, že vo vražde nevidia svätokrádež, si to teraz uvedomia a prestanú si to uvedomovať, byť vrahmi . (…)“ (3)
Tolstoy končí svoj prejav vysvetlením, prečo sa vyjadril takto:
„To je všetko, čo som chcel povedať. Veľmi by ma mrzelo, keby som niekoho urazil, alebo v ňom vzbudil zlé pocity. Bolo by však hanbou pre mňa, 80-ročného starca, ktorý môže každú chvíľu zomrieť, nehovoriť celkom otvorene pravdu, ako ju chápem, pravdu, o ktorej som pevne presvedčený, že jediná je schopná zachrániť ľudí z nešťastných súžení, ktoré vojna produkuje a ktorými trpia.” (4)
Dr. Rudolf Lothar Hänsel
O autorovi: Dr. Rudolf Lothar Hänsel je učiteľ (riaditeľ na dôchodku), doktor pedagogiky (Dr. paed.) a diplomovaný psychológ (špecializuje sa na klinickú, pedagogickú a mediálnu psychológiu). Ako dôchodca dlhé roky pracoval ako psychoterapeut vo vlastnej praxi. Vo svojich knihách a výchovno-psychologických článkoch vyzýva k uvedomelej eticko-mravnej výchove k hodnotám a k výchove k verejnému duchu a mieru.
Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
Poznámky
(1) https://www.leotolstoi.de/
(2) Tolstoy, Leo N. (1983). Reč proti vojne. Politické brožúry. Spracoval Peter Urban. Insel Verlag. Frankfurt nad Mohanom, s. 163 a 167
(3) op. cit., str. 169f.
(4) op. cit., str. 170
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/lev-n-tolstoj-rec-proti-vojne-vyzva-k-ludu-nezabijes/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia