Ilustrácia: Zasadnutie Európskej rady. Zdroj: TAST/AP cez teraz.sk
Predseda Európskej rady Charles Michel na Twitteri oznámil, že dohoda sa vzťahuje na dve tretiny ropy dovážanej z Ruska.
Lídri členských krajín EÚ sa v pondelok neskoro večer na mimoriadnom summite v Bruseli dohodli na zavedení čiastočného ropného embarga voči Rusku. TASR správu prevzala z agentúry AP.
Toto embargo sa vzťahuje len na ruskú ropu dovezenú po mori. Povoľuje dočasné výnimky pre dodávky prostredníctvom potrubia, píše AP. Predseda Európskej rady Charles Michel na Twitteri oznámil, že dohoda sa vzťahuje na dve tretiny ropy dovážanej z Ruska.
Toto opatrenie označil za prerušenie obrovského zdroja financií pre ruskú vojnovú mašinériu. “Maximálny tlak na Rusko s cieľom ukončiť vojnu,” napísal.
Európska únia už voči Rusku od začiatku invázie na Ukrajine prijala päť balíkov sankcií, pripomína AP. Tie zasiahli viac ako 1000 osôb vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina a predstaviteľov ruskej vlády, pro-kremeľských oligarchov, banky i oblasť uhoľného priemyslu.
Členským krajinám sa však nedarilo vyrokovať kompromis pre prijatie šiesteho sankčného balíka voči Rusku, ktorý sa týka aj embarga na dovoz ruskej ropy. Voči tomuto návrhu bojovalo najmä Maďarsko, pripomína AP.
Ropa v utorok zvýšila svoje zisky. Jej ceny vzrástli po tom, ako sa lídri Európskej únie (EÚ) dohodli na znížení dovozu komodity z Ruska. To vyvolalo obavy z ďalšieho zhoršenia situácie na trhu, ktorá je už teraz napätá, keďže dopyt pred vrcholnou letnou sezónou v USA a Európe stúpa.
Zároveň Šanghaj oznámil ukončenie dvojmesačnej blokády a od 1. júna umožní veľkej väčšine ľudí v najväčšom čínskom meste opustiť svoje domovy a riadiť autá.
Pokiaľ ide o produkciu, aliancia OPEC+ sa bude držať minuloročnej dohody a na zasadaní tento týždeň schváli zvýšenie ťažby v júli len o 432.000 barelov denne. Uviedlo to šesť zdrojov OPEC+, čo znamená, že aliancia odmietla výzvy Západu na rýchlejší rast produkcie s cieľom zmierniť zvyšovanie cien.
Redakčná poznámka
Postoj slovenského premiéra Eduarda Hegera agentúry nezverejnili. Zaujíma nás to, lebo podobne ako Maďarsko, ba ešte viac, je Slovensko úplne závislé od dodávok ruskej ropy cez ropovod Družba. Zaujímať by nás to malo z dôvodu, či E.Heger, podobne ako V.Orbán, zohľadnil slovenský záujem, alebo uprednostnil “spoločný” tlak západných štátov na uvalenie sankcií, ktoré najviac poškodia stredoeurópske ekonomiky, kde patrí aj Slovenská republika.
K téme si môžete pozrieť aj komentár.
-red2-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/lidri-eu-sa-dohodli-len-na-ciastocnom-embargu-na-rusku-ropu-kompromis-nepresiel/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia