Lukašenko: Putin je v lepšej kondícii, než kedykoľvek predtým. Zelenský nemá procesy pod kontrolou (rozhovor)

Ilustračné foto: A. Lukašenko. Zdroj: Andrei Stasevich / BelTA

Britský premiér Boris Johnson označil Putinovo počínanie za iracionálne, zatiaľ čo holandský premiér Mark Rutte sa o 69-ročnom ruskom prezidentovi vyjadril ako o úplne paranoidnom.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko odmietol špekulácie naznačujúce, že šéf Kremľa Vladimir Putin už nie je na vrchole svojich síl. Putina naopak Lukašenko označil za fyzicky aj duševne zdravého, pričom dodal, že ruský líder je “v lepšej kondícii ako kedykoľvek predtým“. Lukašenko, ktorý je Putinovým blízkym spojencom, sa takto vyjadril v sobotňajšom rozhovore pre japonskú televíznu stanicu TBS.

Lukašenko povedal, že s Putinom sa nestretávajú iba “ako hlavy štátov“, ale udržujú vzájomné priateľské vzťahy. Uviedol tiež, že “do takej miery, ako je to možné” vie o všetkých Putinových záležitostiach, “súkromných aj štátnych“.

Agentúra Reuters pripomína, že Rusko využilo aj územie Bieloruska na to, aby odtiaľ jeho vojaci začali inváziu voči Ukrajine. Západní lídri odvtedy už viackrát naznačili, že Putin sa prepočítal, čo sa týka napadnutia Ukrajiny. Ruské sily tam totiž utrpeli ťažké straty a napriek svojej značnej prevahe, sa ich postup už takmer zastavil, uvádza Reuters.

Britský premiér Boris Johnson označil Putinovo počínanie za “iracionálne“, zatiaľ čo holandský premiér Mark Rutte sa o 69-ročnom ruskom prezidentovi vyjadril ako o “úplne paranoidnom“.

Lukašenko však odmietol všetky obdobné tvrdenia odmietol. “Západ a tiež vy, by ste si mali vyhodiť túto hlúposť, tento nezmysel, zo svojich hláv,” povedal počas rozhovoru japonskému novinárovi.

Putin je absolútne fit, je v lepšej kondícii, ako kedykoľvek predtým… Toto je duševne a fyzicky úplne zdravý človek, je to športovec,” dodal.

Lukašenko okrem toho v rozhovore vyjadril ľútosť nad rozpadom Sovietskeho zväzu v roku 1991. Reuters pripomína, že k tejto téme sa ešte pred inváziou často vyjadroval práve Putin, ktorý Ukrajinu označoval za umelý výtvor a “neoddeliteľnú časť” ruskej histórie a kultúry.

Lukašenko teraz označil rozpad Sovietskeho zväzu za “tragédiu“. “Ak by Sovietsky zväz prežil dodnes, mohli by sme sa vyhnúť všetkým možným konfliktom vo svete,” povedal. Dodal, že pokým existoval ZSSR, svet bol “multipolárny“, pričom jeden pól vyvažoval ten druhý. “Teraz je dôvodom toho, čo sa deje vo svete, unipolarita – monopolizácia našej planéty Spojenými štátmi,” snažil sa tvrdiť dlhoročný bieloruský líder.

Lukašenko: Západ tlačil Ukrajinu k vojne

Bielorusko bolo pripravené nasadiť vojakov na hranici medzi Donbasom, Rusko – prezident

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v sobotu povedal, že západné krajiny tlačia na ukrajinskú vládu, aby začala vojnu.

“Západ ich tlačil k tejto vojne,” povedal v rozhovore pre japonskú televíziu TBS, ktorý bol zverejnený na kanáli Bielorusko-1 na YouTube.

Bieloruský vodca povedal, že Kyjev uvalil sankcie na Bielorusko ešte skôr, ako to urobil Západ. “Uzavreli nám možnosť letieť nad Ukrajinou, to znamená, že uzavreli oblohu, obmedzili všetky lety,” povedal.

Vojenské aktivity

Vojenské aktivity na Ukrajine by sa rýchlo skončili, ak by Spojené štáty zaujali pozíciu v prospech mieru, ale Washington takýto krok pravdepodobne neurobí, povedal bieloruský prezident.

Vojna sa môže veľmi rýchlo skončiť, ak on (americký prezident Joe Biden) zatelefonuje, ak USA zaujmú pozíciu v prospech nastolenia mieru na ukrajinskej pôde. Je však nepravdepodobné, že by takto zavolal. Dôvodom je, že súčasná situácia na Ukrajine je pre Američanov výhodná. To je to, čo Amerika potrebuje

upozornil Lukašenko.

Podľa neho sú to buď Rusko a Ukrajina, ktoré môžu ukončiť nepriateľstvo podpísaním dohody, alebo USA tým, že nariadia ukrajinským orgánom zastaviť vojenské aktivity. Bieloruský prezident verí, že ak Washington urobí takýto krok, Európska únia a ďalšie krajiny ho podporia.

Donbas a Rusko

Bielorusko bolo pripravené rozmiestniť pohraničnú stráž na hranici medzi Donbasom a Ruskom, ale Ukrajina túto iniciatívu odmietla, uviedol bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

Urobil som všetko pre to, aby som zabránil vojne a udržal tam mier pred vypuknutím konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom.

“Bol som dokonca pripravený zablokovať hranicu medzi Donbasom a Ruskom. Viete, je to 400 kilometrov a bol som pripravený rozmiestniť svoju hraničnú stráž a poskytnúť Ukrajine inú pomoc. Rusko súhlasilo, ale Ukrajina odmietla. Prečo? Pretože Západ ich tlačil, aby rozpútali túto vojnu,” upozornil Lukašenko.

Dodal, že Ukrajina uvalila sankcie na Bielorusko ešte pred západnými krajinami. Kyjev uzavrel najmä vzdušný priestor krajiny pre bieloruské lietadlá.

Spojené ekonomiky

Ekonomiky Ruska a Bieloruska sú prakticky nedeliteľné, povedal Lukašenko.

„Ekonomicky sú to prakticky nedeliteľné systémy,“ povedal. “Sme natoľko zabudovaní do ruského výrobného systému a Rusko do bieloruského systému, že prerušenie kooperačných väzieb by spôsobilo ekonomickú katastrofu,” povedal.

“Po druhé, máme spoločný trh,” pokračoval Lukašenko. “Do Ruska posielame asi polovicu našich produktov. Je to náš hlavný trh.”

Rusko a Bielorusko sú podľa neho „prakticky jeden subjekt z hľadiska výroby, ekonomiky a spoločného trhu a predaja“. To platí aj pre armády krajín, keďže sú jedným zoskupením, povedal prezident.

“Sme spolu veľmi pevne zviazaní,” povedal Lukašenko. “Tieto väzby sa nazývajú štát únie, niečo, čo sa snažíme vybudovať s Ruskom.”

Zelenskyj má malú kontrolu

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj má malú kontrolu nad procesmi, ktoré v krajine prebiehajú, povedal Lukašenko.

Momentálne môžem vyjadriť svoj vlastný názor na Voloďu Zelenského. Domnievam sa, že má malú kontrolu nad procesmi na Ukrajine

zdôraznil Lukašenko.

“Ani pred konfliktom sa nesnažil prenikať do týchto procesov pre svoju úroveň pripravenosti na nepripravenosť. Nie je to však hlúpy človek a dúfal som, že keď naberie skúsenosti, <…> začne adekvátne zvládať situáciu na Ukrajine. No nestalo sa a vypukol konflikt,“ dodal bieloruský prezident.

Ukrajinská vláda

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že Rusko má dôvody nedôverovať súčasnej ukrajinskej vláde.

“V roku 2014 bolo na základe minských dohôd dosiahnuté prímerie. Vojská boli stiahnuté a ako to skončilo?” povedal. “To sa skončilo touto vojnou. Takže Rusko má všetky dôvody nedôverovať súčasnej ukrajinskej vláde.”

Lukašenko povedal, že Rusko si stanovilo ciele pre svoju operáciu na Ukrajine a “určite ich dosiahne,” povedal.

Bielorusko zostáva neutrálne

Bielorusko zostáva neutrálne v konflikte na Ukrajine a urobí všetko pre to, aby ho pomohlo ukončiť, uviedol bieloruský prezident.

Urobíme všetko pre to, aby sme pomohli ukončiť tento konflikt

“Ak niekto nemá nič iné na práci, môže odsúdiť Rusko alebo Ukrajinu. Pokiaľ ide o nás, musíme vyvinúť úsilie na ukončenie konfliktu, aby sme všetci mohli začať budovať vrúcne priateľské vzťahy,” dodal Lukašenko.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že Bielorusko zachováva neutralitu vo vzťahu k udalostiam na Ukrajine.

“Sme absolútne neutrálni. Usporadúvame rozhovory a to je dôkazom našej pozície,” povedal. “Nenecháme sa vtiahnuť do tejto vojny. Povedal som to viac ako raz.”

Kybernetické zbrane

Kybernetické zbrane predstavujú pre ľudstvo väčšie nebezpečenstvo ako jadrové zbrane, povedal bieloruský prezident japonskému reportérovi po rozhovore s japonskou vysielacou spoločnosťou TBS.

“Jadrové zbrane nebudú v budúcnosti zdrojom nebezpečenstva, pretože existujú nebezpečnejšie veci ako jadrové zbrane. Patria medzi ne biologické zbrane a kybernetické zbrane. Sú oveľa nebezpečnejšie,” povedal Lukašenko podľa videa zverejneného na platforme Telegram.

Podľa Lukašenka si “ľudstvo ešte neuvedomilo nebezpečenstvo, najmä to, ktoré pochádza z kybernetických zbraní.”

Všetci sa trasieme pri zmienke o jadrových zbraniach, ale kybernetické zbrane sú desivejšie

poznamenal bieloruský prezident a dodal, že takéto zbrane je ťažké odhaliť, zatiaľ čo ľudia “ešte nie sú pripravení obávať sa kyberzločinu a kybernetických zbraní.”

Rusko dokončí, čo začalo

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko povedal, že Rusko bude schopné dokončiť svoju špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine samo a od Minska sa nežiada, aby zasiahol.

“Nikto od nás nežiada, aby sme sa priamo zúčastnili na operácii ruskej armády,” povedal. “Nedávno som o tom hovoril. K tejto ruskej operácii nemôžeme nič dodať.”

„Majú dostatok personálu, majú dostatok vybavenia, ktoré je rovnaké ako my, ale ešte vyspelejšie,“ pokračoval. “Takže Rusko zvládne tento problém bez Bieloruska, bez Japonska alebo akejkoľvek inej krajiny.”

Lukašenko povedal, že Bielorusko je neutrálne, a ako dôkaz uviedol skutočnosť, že krajina organizuje rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou.

Michail Podoljak, poradca šéfa štábu ukrajinského prezidenta, už skôr uviedol, že v súčasnosti nehrozí, že Bielorusko napadne Ukrajinu.

Ukrajina by nemala byť oporou pre útoky

Lukašenko povedal, že Ukrajina by nemala byť oporou pre útoky na Rusko.

Rusko ponúka Ukrajine to isté, čo sa deje v Bielorusku, čo znamená, že Ukrajina by sa mala stať ako Bielorusko s určitými nuansami

povedal.

Lukašenko povedal, že Ukrajina by nemala vlastniť jadrové zbrane, ohrozovať Rusko a zakazovať ľuďom žijúcim v krajine hovoriť jazykom, ktorý si želajú, pretože „je tam veľa Rusov“.

“Ak chcú hovoriť po rusky, nech tak urobia,” povedal. “Nikto by nemal na nikoho tlačiť.”

“Nacizmus by tam [na Ukrajine] v žiadnom prípade nemal prekvitať, aby sa z neho nevyvinul fašizmus, ktorý sme prežili v polovici minulého storočia,” povedal Lukašenko.

-red1-

 

SKSPRAVY

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/lukasenko-putin-je-v-lepsej-kondicii-nez-kedykolvek-predtym-zelensky-nema-procesy-pod-kontrolou-rozhovor/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings