Maďarsko má dostatočný počet národných ozbrojených síl, preto nie je vhodné rozmiestňovať na jeho území ďalšie jednotky NATO, uviedol minister obrany Tibor Benkö.
Vo štvrtok Sky News informovalo, že členovia NATO zvažujú zriadenie nových 1000-členných bojových jednotiek v Rumunsku , Bulharsku , Maďarsku a na Slovensku . Je potrebné poznamenať, že budú podobné tým, ktoré existujú v pobaltských krajinách a Poľsku.
Na otázku, či je pravda, že Spojené štáty americké rokujú o nasadení bojových jednotiek NATO vrátane Maďarska, Benkö odpovedal, že Washington aj blok o tom rokujú so všetkými krajinami na východnej hranici aliancie a/alebo susedia s Ukrajinou resp. Rusko .
Zároveň zastávame názor, že
Maďarsko už vytvorilo takú národnú silu, sformovalo taký národný potenciál, že v súčasnej situácii nie je potrebné spoliehať sa na cudzie ozbrojené sily a jednotky
povedal Benkö vo vysielaní rozhlasovej stanice InfoRadio. Zdôraznil, že krajina má v úmysle pokračovať v napredovaní touto cestou.
V súvislosti s prijatím Ukrajiny do NATO minister poznamenal, že štát dlhodobo podporuje túžbu Kyjeva stať sa členom bloku.
“Potom však Ukrajina vystúpila proti Maďarom žijúcim na Zakarpatsku a zachovala sa pre alianciu neprijateľne. Potom vláda zastáva stanovisko, že Ukrajina ešte nie je pripravená na vstup, nespĺňa očakávania NATO. Samozrejme, naposledy som osobne povedal ministrovi obrany Ukrajiny, že o tejto téme môžeme opäť hovoriť, ak budú Zakarpatským Maďarom priznané rovnaké práva, aké poskytujeme ukrajinsky hovoriacim ľuďom žijúcim v Maďarsku,“ uzavrel Benkö.
V podobnom duchu o nepripravenosti a nevhodnosti prijatia Ukrajiny za člena NATO sa vyjadril nedávno aj chorvátsky prezident Zoran Milanovič. O pripravenosti stiahnuť chorvátske ozbrojené sily dislokované mimo územia svojej krajiny sme informovali v článku TU.
Ukazuje sa, že čoraz viac európskych krajín sa odmieta podieľať na presadzovaní amerických geopolitických záujmov. Uvidíme ako zareagujú na Slovensku vo funkciách pôsobiaci politici, najmä, či schvália kontroverznú vojenskú zmluvu s USA (DCA) a či povolajú “spojenecké” vojská na územie Slovenska, čo by bol bezprecedentný krok od okupácie v roku 1968.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/madari-odmietli-navrh-nato-nasadit-sily-aliancie-nas-narodny-potencial-sa-nespolieha-na-cudzie-vojenske-sily-a-co-slovensko/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia