Maďarsko ako prvá krajina Európskej únie, začalo v stredu očkovať čínskou vakcínou Sinopharm. Na letisko v Budapešti dorazila prvý várka v počte 550 tisíc kusov. Celkovo Maďarsko objednalo od Číňanov 2,5 milióna kusov tejto vakcíny. Ako prvé spustilo predtým aj očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V. Maďarský Národný ústav farmácie a bezpečnosti potravín (OGYÉI) udelil povolenie ruskej vakcíne Sputnik ešte 20.januára. V Maďarsku ním očkujú od 9.februára. Aj za čínsku vakcínu si Budapešť vyslúžila od Bruselu kritiku.
Maďari tak očkujú už piatimi vakcínami proti Covid-19. Okrem látok od firiem Pfizer/BioNTech, Moderna či AstraZeneca aj Sputnikom a Sinopharmom. Maďarsko podľa ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa, ktorý sa vyliečil z covidu v novembri, mieni nakúpiť celkovo v Rusku dva milióny ruských vakcín Sputnik V. Budapešť už dlhší čas kritizuje pomalé zavádzanie vakcín v Európskej únii. Portál Euobserver však pripomína, že členské štáty EÚ si môžu vakcíny kúpiť aj bez schválenia agentúrou EMA. https://euobserver.com/science/150967
Čínsky Sinopharm vyvoláva silnú imunitnú reakciu, čo znamená, že široká antigénová paleta vakcín prispieva k masívnemu aktivovaniu imunity.
Cecília Müllerová, predsedníčka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) v Maďarsku
Výberom vakcín stúpa ochota sa zaočkovať
Ukazuje sa, že pluralitný výber z rôznych vakcín priamo vplýva na stúpajúcu ochotu Maďarov dať sa zaočkovať. Na začiatku pandémie nového koronavírusu prejavilo záujem o vakcínu iba 15 percent občanov Maďarska, ich počet však medzitým stúpol na aktuálnych 50 percent, uviedla, Cecília Müllerová s odvolaním sa na údaje Centrálneho štatistického úradu (KSH).
„Doteraz bolo prvou dávkou zaočkovaných 289 042 ľudí, druhú dávku dostalo už 107.592 osôb,“ doplnila Müllerová podľa agentúry MTI s tým, že za zaočkované sa považujú tri percentá obyvateľstva. Európsky priemer je momentálne 2,7 percenta. Slovensko malo zaočkovaných aj druhou dávkou 101 929 ľudí, čo je 1,9 percenta. V Srbsku už zaštepili čínskou vakcínou pol milióna ľudí. Očkuje sa ňou už v 17 krajinách sveta. Vakcína Sinopharm má účinnosť 86 percent.
Vykladanie prvých dávok čínskej vakcíny Sinopharm z maďarského lietadla Airbus 330 na budapeštianskom letisku Františka Lista
Viktor Orbán na samite V4 v Poľsku uviedol, že existuje jediná vakcína, a to tá, ktorá rýchlo a dobre vylieči ľudí. Neexistuje ani „východná“, ani „západná“ vakcína. Rýchlosť je podľa maďarského premiéra dôležitejšia, než cena. Čínskou vakcínou chce Orbán očkovať prednostne ľudí nad 60 rokov. Na Slovensku vicepremiérka V.Remišová naopak lobuje za očkovanie seniorov vakcínou od AstraZeneca.
Snažíme sa zachraňovať životy a zachovať ekonomiku a bojujeme spolu s našimi čínskymi priateľmi proti COVID-19
Tamas Menczer, maďarský štátny tajomník
Maďarsko tak kráča v ochrane obyvateľstva nielen v prípade migrácie, ale aj pri ochrane pred novými koronavírusmi Covid-19 suverénnou vlastnou cestou. Slovensko ako zvyčajne obracia oči k Bruselu. Odkiaľ však dodávky vakcín meškajú. Práve pre Slovensko, ktoré je prvé v počte ochorení za týždeň a aj prvé v počte hospitalizovaných na milión obyvateľov by malo byť tikanie času jediným faktorom pre zvládnutie pandémie.
-red3-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/madarsko-ockuje-uz-piatimi-vakcinami-na-covid-19/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia