Ilustračné foto: D. Rogozin. Zdroj: Vitalij Belousov
Americký komerčný satelitný operátor Maxar Technologies, ktorý tri dni pred útokom bezpilotného lietadla nasnímal novošachtinskú ropnú rafinériu v Rostovskej oblasti, napriek opakovaným písomným a ústnym žiadostiam agentúry odmietol pre RIA Novosti komentovať svoje služby pre ukrajinskú armádu.
Generálny riaditeľ Roskosmosu Dmitrij Rogozin uviedol, že súkromní západní satelitní operátori vrátane Maxaru spolu so štátnymi prenášajú dáta na Ukrajinu a pracujú tak „pre nášho nepriateľa“.
Podľa Rogozina takéto spoločnosti generujú špecifické dáta pre NATO, ktoré sa potom prenášajú ukrajinskej armáde.
Po vyjadreniach šéfa Roskosmosu sa korešpondent RIA Novosti vybral do kancelárie Maxar Technologies, ktorá sa nachádza na predmestí Washingtonu, aby si osobne vyžiadal komentár k tejto téme.
Spoločnosť však novinárovi povedala, že na ich oddelení nie je žiadny zamestnanec zodpovedný za komunikáciu s tlačou. Namiesto toho dostal korešpondent kontaktné údaje na PR manažéra spoločnosti v jej centrále v Colorade.
Maxar neodpovedá novinárom
Početné pokusy agentúry kontaktovať manažéra telefonicky, ktoré nasledovali, boli neúspešné. Agentúra sa zároveň po útokoch na rafinériu v Novošachtinskom už pokúsila telefonicky a emailom kontaktovať zástupcu Maxaru Fernanda Vivanca, ktorého kontakty sú verejne dostupné. Ani v tom čase však spoločnosť na žiadosti novinárov nereagovala.
Ako už skôr zistila RIA Novosti, Maxar Technologies má 10-ročný kontrakt s americkou Národnou vojenskou spravodajskou agentúrou (NRO), jednou zo štruktúr Pentagonu, v hodnote až 3,24 miliardy dolárov.
Podľa firemných dokumentov, ktoré agentúra získala, bola zmluva uzavretá 25. mája a predstavuje “najväčšiu obchodnú akvizíciu imidžu, akú kedy NRO podpísal.”
Snímajú ciele ukrajinských útokov
NRO je štruktúra v rámci Pentagonu, ktorej úlohy zahŕňajú vytváranie, vypúšťanie a prevádzku amerických spravodajských satelitov, ako aj prenos dát satelitných spravodajských služieb rôznym ministerstvám vlády USA. Webová stránka spoločnosti Maxar uvádza, že medzi jej klientov patrí Pentagon, americké spravodajské služby a civilné vládne agentúry.
Americký komerčný satelit Worldview-1 podľa RIA Novosti nasnímal Novošachtinskú ropnú rafinériu tri dni pred útokom dronu, od 19. do 22. júna. Potom v závode vypukol požiar. Závod potvrdil, že požiar vznikol kvôli dvom dronom. Zariadenie muselo byť zastavené kvôli odhadu škôd a v dôsledku incidentu nedošlo k žiadnym obetiam.
Americké komerčné satelity odfotografovali aj Hadí ostrov v Čiernom mori niekoľko dní pred ukrajinským pokusom na ostrov a týždeň pred útokom nasnímali oblasť čiernomorské vrtné plošiny.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/maxar-odmietol-zverejnit-podrobnosti-o-svojej-vojenskej-spolupraci-s-ukrajinou/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia