Strana ĽSNS by sa už do Národnej rady SR nedostala. Podľa modelu by získala 4,1 percenta hlasov.
Koncom januára by voľby vyhrala strana Smer-SD s 15,6 percenta hlasov. Nasledovali by Hlas-SD a SaS, obe so ziskom 13,5 percenta. Vyplýva to z volebného modelu agentúry Median SK na vzorke 1006 respondentov. Zber dát sa konal od 27. januára do 1. februára.
Ďalšie v poradí by bolo Progresívne Slovensko so ziskom 10,6 percenta hlasov, hnutie OĽANO by volilo 9,5 percenta opýtaných. V parlamente by boli tiež poslanci Sme rodina (5,7 percenta), hnutie Republika (5,6 percenta) a KDH (5 percent).
Strana ĽSNS by sa už do Národnej rady (NR) SR nedostala. Podľa modelu by získala 4,1 percenta hlasov. Za Alianciu by hlasovalo 3,4 percenta, za SNS 3,1 percenta a strana Za ľudí by získala 2,5 percenta. Dobrú voľbu a Spolu by si vybralo 1,6 percenta opýtaných.
V ankete sa viac ako 70 percent respondentov vyslovilo, že by voliť išlo, naopak, 28 percent by sa na voľbách určite alebo skôr nezúčastnilo.
Jedinou zmenou je historicky prvá pozícia Smeru od volieb, kde zaznamenávame pri tejto opozičnej strane výraznejší a trvalejší nárast preferencií. Napriek tomu, že prvým subjektom je opozičný Smer-SD a na druhé miesto zdieľa rovnako opozičný Hlas-SD, zmena vládnutia by nezhrozila, pretože pomer koalície (SaS-PS-OĽaNO-KDH) a opozície (Smer-Hlas-Republika) je približne 44 : 35. T
o znamená, že súčasné koaličné strany, aj pri vypadávaní strany Za ľudí, s predpokladaným doplnením KDH súčasná koalícia by novú vládu pohodlne zostavila, aj keď by pomer medzi koalíciou a opozíciou nebol až tak výrazný s ústavnou väčšinou ako je tomu teraz.
Zvrat pomeru by mohla spôsobiť jedine Kollárova Sme rodina, ak by prešla do tábora Smer-Hlas-Republika, čo je však len v teoretickej rovine, aj keď v politike je všetko možné. Sme rodina sa v poslednom čase v koalícii dosť trápi, ale Boris Kollár je zas lišiacky stratég a najmä biznismen, ktorý nepochybne z tejto pozície najžiadanejšej nevesty môže najviac vyťažiť.
Pomery by najreálnejšie mohol zmeniť maďarský subjekt, ktorý by sa s určitosťou pridal k súčasnej koalícii. Jediným riešením na zmenu je výraznejšie posilňovanie hnutia Republika integráciou osobností a menších pronárodných subjektov, spolu s nadobúdaním koaličného potenciálu práve podľa osobností, ktoré by sa Uhríkovi podarilo ešte získať na stranu Republiky. Rast dankovej SNS je pri jej obsahovom vyprázdnení a za súčasného vedenia nereálny. Koalíciu by mohla naopak ešte posilniť prípadná účelová predovlebná koalícia podľa vzoru matovičovej volebnej strany (OĽaNO-NOVA-Kresťanská únia-Zmena zdola).
Zmena zmeny, výmenou súčasnej pritinárodnej a demokraciu s ľudskými právami potláčaných súčasnou garnitúrou je tak stále behom na dlhé trate.
-red1-