Podľa niektorých členských krajín sa má pozornosť aj naďalej zameriavať na to, aby sa Rusko stiahlo z Ukrajiny. Požiadavky Moskvy by podľa týchto krajín mali byť odmietnuté.
Ministri zahraničných vecí členských krajín NATO hovorili v piatok o spolupráci v otázkach zhromažďovania ruských vojakov v okolí hranice s Ukrajinou a bezpečnostných požiadaviek Moskvy.
Ministri sa na mimoriadne rokovanie pripojili prostredníctvom videokonferencie. Zasadnutiu predsedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Diplomati členských krajín NATO v piatok uviedli, že medzi európskymi spojencami stále existujú kľúčové rozdiely v tom, aký postoj by mala Aliancia zaujať na rokovaniach medzi NATO a Ruskom, ktoré sú na pláne v stredu 12. januára. Ide o prvé takéto stretnutie od júla 2019, pripomína agentúra AFP.
Podľa niektorých členských krajín sa má pozornosť aj naďalej zameriavať na to, aby sa Rusko stiahlo z Ukrajiny. Požiadavky Moskvy by podľa týchto krajín mali byť odmietnuté.
Ďalšie členské krajiny uvádzajú, že toto stretnutie by mohlo naštartovať proces rokovaní.
Rusko ponúka dialóg a my sa toho nesmieme obávať, aj napriek tomu, že návrhy Ruska pre nás nie sú vždy prijateľné
povedal vo štvrtok zdroj z prostredia francúzskej vlády. O niektorých bodoch je podľa predstaviteľa s Ruskom možné viesť rozhovory – napríklad v oblasti bezpečnosti a stability.
V pondelok 10. januára sa majú v Ženeve uskutočniť rokovania medzi administratívou prezidenta USA Joea Bidena a Kremľom.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok povedala, že do americko-ruských rokovaní o riešení krízy okolo Ukrajiny sa musí zapojiť aj Európska únia.
Rusko v decembri minulého roka Spojeným štátom a ich spojencom predložilo návrhy dvoch dohôd. Žiada v nich, aby sa Ukrajina v budúcnosti nestala členskou krajinou Severoatlantickej aliancie, a takisto stiahnutie vojakov NATO z blízkosti ruských hraníc.
Západ tieto požiadavky odmieta a Moskve v prípade útoku na Ukrajinu pohrozil prísnymi sankciami.
-red3-