V piatok 3.decembra sa mal konať súd s exposlancom NR SR a dlhoročným organizátorom občianskych protestov Petrom Marčekom. Podľa našich informácií pojednávanie sudca odročil na marec budúceho roka. Môže ísť o ďalšie ohnivko do reťaze zastrašovania aktuálnou mocou tých, ktorí nadšene nezdieľajú ničenie národa a slovenskej ekonomiky; tých, ktorí ci ctia aj využívajú ako slobodní občania svoje právo vyjadriť názor a dokonca aj legitímny, ústavou garantovaný odpor. Stále platí, že kto chce psa biť – palicu si nájde.
Našiel ju aj okresný prokurátor Bratislava III. Branislav B., ktorý podal návrh na súd na trestné stíhanie Marčeka, lebo je presvedčený, že aktívny exposlanec verejnou výzvou údajne „podnecoval ľudí na hromadné neplnenie dôležitej povinnosti, uloženej zákonom“.
S generálom Lučanským sa napriek výstrahe prišli ľudia rozlúčiť
O čo teda išlo? Nuž o asi najsledovanejší prípad kontroverzného úmrtia (podľa oficiálnej verzie údajne samovražda) generála Milana Lučanského. Presnejšie o dôstojnú rozlúčku verejnosti počas jeho pohrebu a pietnej spomienky pri Prezídiu policajného zboru na Račianskej ulici v Bratislave (8. januára), teda v čase, keď Matovičova vláda vyhlásila núdzový stav, počas ktorého boli obmedzené nielen zhromaždenia, ale aj pietne spomienky, pohreby a svadby.
Ilustračné foto: pohreb s gen.M.Lučanským v Štrbe
Marček sa rozhodol, že pamiatka generála nemôže ostať v lockdownovom zabudnutí a na sociálnej zavesil oznam o konaní poslednej rozlúčky v gen. Lučanským a vyzval ľudí, aby boli odvážni a prišli dať generálovi posledné zbohom.
Vyhrážky moci vs. občianska a kresťanská odvaha
Vládna moc do poslednej chvíle na samotný pohreb vydala len pár povoleniek rodine a avizovala nasadenie polície na ostro sledované pohnutie verejnej mienky a prípadnú účasť na rozlúčke v Štrbe. Napriek význam aj vyhrážkam prišlo na cintorín do Štrby (600), aj pred prezídium množstvo ľudí dať posledné zbohom jednej z obetí nastolenej „čistiacej“ brurality.
Ilustračné foto: pietna spomienka pri Prezídiu PZ v Bratislave
Možno keby Marček nebol pichol do premiéra o „prelomení matovičovského fašizmu“ (pozn.: podľa Čl.32 ústavy právo na legitímny odpor ľudu, ktorý ústava nevymedzuje na čas pokoja a mieru a na čas núdzového stavu a represálií), možno mohol mať pokoj.
Za verejné podnecovanie mu teraz hrozia dva roky väzenia
Nevidíme do hlavy prokurátora, v každom prípade však vzniesol obvinenie podľa § 337 Trestného zákona, údajne „dokonaným trestným činom“. Ten hovorí, že „Kto verejne podnecuje na trestný čin alebo verejne vyzýva na hromadné neplnenie dôležitej povinnosti uloženej zákonom alebo na jeho základe, alebo na závažné porušovanie verejného poriadku, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky“.
Ilustračné foto: Peter Marček na proteste. Zdroj: facebook P.Marčeka
Čo z tejto kauzy vyplýva? Po prvé, že tu máme názorovú sledovačku na sociálnej sieti, ktorá monitoruje názory a aktivity ľudí. Po druhé, že tu máme opäť angažovaných udavačov, ktorí po 30-tich rokoch ako totalitní kostlivci vypadávajú zo skrine, o ktorej sme si naivne mysleli, že je na veky už hermeticky zaplombovaná, pretože v novembri 89 sme vyštrngali aj všetky totalitné praktiky zločineckého režimu ako ho označuje zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému č.125/1996 Z.z.
Nevieme, koľko rokov má súdruh prokurátor, ale pripomeňme mu na diaľku paragraf 1 cit.zákona, o režime, ktorý bol „nemorálny, protiprávny, odsúdeniahodný a smeroval k potlačeniu základných práv a slobôd“.
Potláčanie ľudských práv a slobôd je tiež zločin
V zákone sa tiež konštatuje, že tí, ktorí riadili tento režim „boli zločinnými a odsúdeniahodnými organizáciami“, pretože ich „činnosť smerovala k potláčaniu ľudských práv a slobôd a demokratického systému“. Mimochodom je tam uvedené aj páchanie justičných zločinov…
Ilustračné foto: P.Marček na proteste na podporu Ruskej federácie. Zdroj: napalete
A práve túto varovnú historickú a z trónu (zrejme len dočasne) zvrhnutú skúsenosť zabúda aj súdružka ministerka akože „spravodlivosti“, aj súdruh minister „akože polícia pomáha a chráni“ a podľa zistenia zo správy SIS aj niektorí opäť nadmieru angažovaní súdruhovia prokurátori.
Dúfajme, že aspoň súd bude spravodlivý. Ten posledný určite a pre všetkých.
Komu to všetko vyhovuje?
Kým sme však na tomto svete, kladieme si otázky. Ako tú základnú pre motív konania, aj žurnalisticky investigatívnu – „V koho prospech“? Komu by najviac vyhovovalo načasovanie a poslanie organizátora masových občianskych protestov na dva roky do chládku, tzn. prakticky do konania termínu riadnych volieb do NR SR? Marček je totiž nielen občiansky aktivista, ale aj člen hnutia Republika, ktoré podľa prieskumov verejnej mienky má namierené do parlamentu. A to nemusí niekomu „tam hore“ hrať do karát.
Rafael Rafaj
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/komentare/moc-zenie-exposlanca-marceka-pred-sud-za-vyzvu-na-rozlucku-s-generalom-lucanskym-hrozia-mu-za-to-dva-roky/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia