Ilustračné foto: Milan Vetrák. Zdroj: SITA/Jozef Jakubčo. Úprava: SKspávy
Politicko-propagandistické know how Igora Matoviča v podobe plagátov, pútačov a iných vizuálnych “pomôcok” sa môže vrátiť späť do rokovania poslancov Národnej rady SR.
Novelizáciou rokovacieho poriadku NR SR by vraj mohli opäť oživiť vizuálne pomôcky. Podľa predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Milana Vetráka (OĽANO) môžu v rámci diskusie v pléne pomôcť pri poukazovaní na nekalú činnosť. Táto oblasť je však prioritne v kompetencii iných ústavných orgánov ako parlamentu, čo najmä politici OĽaNO a Za ľudí doteraz nepochopili.
V parlamente má diskusia a prípadne aj vizuálne pomôcky ako napr. grafy, štatistika podobne slúžiť vo vecnej diskusii na skvalitnenie prijímaných zákonov, na podporu argumentácie faktami alebo na získanie podpory pre návrhy zo strany koalície, aj opozície. Nie však na hejtovanie a kriminalizovanie či umlčanie slova názorovej alebo politickej opozície.
Matovičovo know how sa vracia do parlamentu
Podľa slov Vetráka však OĽaNO uvažuje v starom opozičnom “matovičovom móde”, ktorý urobil z rokovania parlamentu doslova cirkus, vrátane niektorých fyzických konfliktov.
Novela by mala byť podľa Vetráka účinná už začiatkom budúceho roka. Chce, aby sa na podobe rokovacieho poriadku podieľala aj opozícia. To ale znamená, že na diskusiu bude len necelý mesiac, možno len dva týždne. Oficiálne parlament zasadne až 16. septembra a už 1.okróbra je posledný termín na podanie poslaneckých návrhov, ak sa má účinnosť stihnúť od 1. januára 2022. Ide o šibeničný termín na zrejme väčšie preoranie zákona o rokovacom poriadku NR SR, takže Vetrákove slová o diskusii pod časovým stresom treba brať s rezervou.
Ilustrácia: koláž z aktivity poslancov OĽaNO a I.Matoviča v NR SR s využitím “vizuálnych pomôcok”. Spracovala: redakcia SKsprávy
“Aktuálne sumarizujeme podnety, ktoré nám prichádzajú od poslaneckých klubov a od zástupcov politických strán v parlamente. Podnety smerujú najmä k tomu, aby sa legislatívny proces viac otvoril, aby doň bola viac zahrnutá verejnosť, aby najmä poslanecké návrhy boli dobre pripomienkované,” skonštatoval Vetrák. Zrejme mal na mysli najmä súdruhov OĽaNO z koaličných strán, takže pôjde o ďalšiu legislatívnu normu o nás bez nás.
Plánujú lockdowny?
Ambíciou hlavnej koaličnej strany je tiež spriechodniť online rokovanie pléna. Najskôr sa vypustol balónik len o rokovaní výborov, teraz už aj plenárnych rokovaní schôdzí. To značí, že vládna koalícia dopredu počíta s ďalšími lockdownami a zrejme to nemusí byť krátkodobá záležitosť, ak sa snaží vpašovať aj virtuálne online rokovanie pléna.
Parlament už začiatkom júla schválil novelu rokovacieho poriadku, ktorá má riešiť online rokovanie výborov počas mimoriadnej situácie a núdzového či vojnového stavu. Novela hovorí aj o zabezpečení audiovizuálneho prenosu z rokovania parlamentu a výborov. Zmeny v novele rokovacieho poriadku sa dotýkajú aj ochrany osobných údajov.
Ilustrácia: dramatický pokles preferencií hnutia OĽaNO. Spracovala redakcia SKsprávy
V minulosti najmä Igor Matovič a jeho obyčajní ľudia (OĽaNO) vytvárali dusnú a konfrontačnú atmosféru v sále parlamentu, ktorého charakter totálne zmenili na stranícku propagandu v napádaní názorových oponentov. Predpokladáme, že OĽaNO, ktorému klesli preferencie oproti voľbám (25,02%) o hrozivé dve tretiny (- 65%) v ostatnom prieskume preferencií na 8,8 percent, hľadá zúfalo metódy a priestor na zviditeľnenie sa v oblasti, v ktorej je doma – démonizovanie bývalej koalície.
Nevýhodná koaličná pozícia pre Matoviča, aj OĽaNO
Druhým dôvodom na online rokovanie pléna by mohol byť incident ministra financií I.Matoviča s nezaradeným poslancom Miroslavom Sujom na májovej schôdzi. V slovnej potýčke zazneli nadávky ako „špinavec” či „farizej”. Poslanec Suja následne ministra Matoviča oblial pohárom vody so slovami „takúto studenú sprchu dávate všetkým občanom Slovenskej republiky.” Takéto extempore bolo donedávna výsadou Matoviča a “obyčajných ľudí”, takže hľadajú scenára na zvrat situácie, nakoľko by sa podobné incidenty mohli opakovať.
Ilustrácia: konflikt ministra Matoviča s poslancom Sujom v rokovacej sále NR SR. Zdroj: facebook Milan Mazurek
Online zatýkanie už nezaberá. Prichádzajú “pomôcky” a online rokovanie
Treťou príčinou môže byť fakt, že online zatýkania za účasti médií po prevalení kauzy správy SIS o skupinke vyšetrovateľov údajne ovplyvňujúcich výpovede kajúcnikov zjavne prestali na verejnosť zaberať. A tak poslanci OĽaNO aj pre svojho šéfa, ktorý sa snažil na poslednej schôdzi parlamentu vytiahnuť nepovolenú vizuálnu pomôcku, na čo ho upozornil predsedajúci schôdze, prichádzajú s návrhom na znovuzavedenie tohto kontroverzného nástroja.
Ten bude ešte účinnejší pri online rokovaní, keďže diskutujúci budú môcť na obrazovku zavesiť čokoľvek a pritom hovoriť. V oboch prípadoch sa máme na čo “tešiť”. Parlamentný cirkus sa opäť vracia na scénu.
Rafael Rafaj
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/komentare/navrat-parlamentneho-cirkusu-olano-chysta-renesanciu-transparentov-do-rokovania-nr-sr/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia