Reportér agentúry AP Matt Lee v stredu napomínal hovorcu ministerstva zahraničia Neda Pricea kvôli vyhláseniam o rusko-ukrajinskej kríze. Price novinárom povedal, že Rusko plánuje uskutočniť operáciu pod falošnou vlajkou, aby ospravedlnilo inváziu na Ukrajinu. Lee potom požiadal o dôkazy, čo viedlo k ostrej výmene názorov.
Vo svojom úvodnom prejave Price uviedol, že „Moskva by mohla vytvoriť operáciu pod falošnou vlajkou“ na ospravedlnenie invázie na Ukrajinu, pričom uviedol existenciu propagandistického videa ruských spravodajských služieb, ktoré údajne zobrazuje „výbuchy a falošné mŕtvoly“, „krízových aktérov, ktorí predstierajú, že sú smútiaci“ a „obrázky zničených miest alebo vojenského vybavenia“ na Ukrajine.
Americké ministerstvo zahraničia tvrdí, že Rusko môže zinscenovať útok v separatistických oblastiach Ukrajiny, kde je obyvateľstvo prevažne rusky hovoriace. Údajné propagandistické video by podľa Bidenovej administratívy mohlo slúžiť ako „zelená“ pre inváziu ruských jednotiek.
Vzápätí Pricea spochybnil reportér Lee, ktorý povedal, že ministerstvo zahraničia neposkytlo „žiadne dôkazy“ na podporu ich tvrdení. „Ak pochybujete o dôveryhodnosti vlády USA, britskej vlády, iných vlád a chcete, viete, nájsť útechu v informáciách, ktoré Rusi šíria, musíte to urobiť vy,“ odpovedal Price.
Odvolal sa tiež na predchádzajúcu správu, kde ministerstvo zahraničia tvrdilo, že má informácie, ktoré dokazujú, že Rusko rozmiestňuje agentov na východnej Ukrajine. “Takže ten mat, na vašu otázku je krok, ktorý už Rusko podniklo,” povedal Price v súvislosti so správou.
Lee nebol spokojný a požadoval viac ako len samotné nároky administratívy.
Je to akcia, o ktorej hovoríte, že urobili, ale neukázali ste žiadny dôkaz, ktorý by to potvrdil. Aké dôkazy máte na podporu myšlienky, že sa pripravuje nejaký propagandistický film?”
povedal Lee.
Po tom, čo Lee opäť neposkytol hmatateľné dôkazy, požiadal o nahliadnutie do dokumentov, ktoré prispeli k správe a ktoré sú podľa Pricea odtajnené. “Kde sú odtajnené informácie?” spýtal sa Lee. Price potom povedal, že to „práve doručil“, na čo Lee odpovedal „nie, urobili ste sériu obvinení a vyhlásení“.
“Ned, robím to už dlho… a pamätám si “zbrane hromadného ničenia v Iraku” a pamätám si, že Kábul nepadne. Pamätám si veľa vecí,“ povedal Lee. Obaja pokračovali v pohybe tam a späť ďalšie dve minúty, zatiaľ čo Price odmietol poskytnúť hmatateľné dôkazy o tvrdeniach ministerstva zahraničia.
K sporu došlo v čase, keď Biden plánuje nasadiť do východnej Európy tisíce amerických vojakov v prípade ruskej invázie na Ukrajinu.
Pre analytikov je jasné, že Bidenova administratíva sa takýmto tvrdením snažila ospravedlniť vyslanie tisícok amerických vojakov do Poľska a na ich rozmiestnenie v Pobaltí, v blízkosti ruských hraníc.
-red3-