Nemecká vojensko-biologická aktivita na Ukrajine. Mala by nás znepokojovať?

Ilustračné foto: iStock

Podľa stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri Úrade OSN v Ženeve Gennadija Gatilova sa na Ukrajine našli rozsiahle nebezpečné biologické vojenské zbrane a výskumné programy.

Mnohé z týchto veľmi exotických projektov sú financované Spojenými štátmi v rámci Pentagonskej agentúry na zníženie obranných hrozieb (“DTRA”). Nemecké ministerstvo zahraničných vecí a nemecké ozbrojené sily však financujú a riadia aj ďalšie údajné programy biologických zbraní a ich zariadenia, čo naznačuje, že účasť členov NATO na Ukrajine je oveľa hlbšia, než sa pôvodne predpokladalo.

Po rozsiahlom výskume vrátane mnohých dobre zdokumentovaných zdrojov sa teraz zdá, ako sa predpokladá, že

Ukrajina sa stala outsourcingovou destináciou NATO pre výskum a vývoj biologických zbraní.

Teraz bolo potvrdené a preukázané, že Ministerstvo obrany USA a jeho dcérska spoločnosť DTRA financujú biologické a vedecké výskumné projekty v oblasti obrany na mori. Dôkazy naznačujú, že tieto činnosti sú „dvojakého použitia“, pričom výskum biologickej bezpečnosti je zameniteľný s vývojom medzinárodne zakázaných biologických zbraní. Z dôvodu prirodzenej nejednoznačnosti tejto oblasti výskumu sa takéto programy a ich zariadenia ukázali ako nepriepustné pre akýkoľvek zmysluplný dohľad alebo medzinárodný inšpekčný režim.

Pozadie nemecko-ukrajinského vzťahu

Aby sme lepšie pochopili, ako hlboko sú nemecké záujmy investované na Ukrajine, je dôležité najprv zvážiť nemecko-ukrajinské vzťahy.

Nemecko je najväčším civilným bilaterálnym darcom Ukrajiny s platbami vo výške približne 220 miliónov USD.

Na porovnanie, Spojené štáty poskytli len necelých 200 miliónov USD. Okrem toho Nemecko prispieva prostredníctvom Európskej únie (ďalej len „EÚ“). V rokoch 2018 – 2019 Nemecko prispelo prostredníctvom EÚ najviac, 400 miliónov eur.

Nemecko tiež podporuje politickú a ekonomickú „transformáciu“ Ukrajiny prísľubmi v celkovej výške 771 miliónov EUR od roku 2014. Ďalších 96,5 milióna EUR v nových záväzkoch bolo dohodnutých počas medzivládnych rokovaní 30. novembra 2021.

K vyššie uvedenému sa pridáva systém záruk za úvery v celkovej hodnote 500 miliónov EUR, ktorý nemecká vláda spustila v roku 2014.

Nemecko tiež podporuje vojenskú zdravotnú službu Ukrajiny. Od roku 2014 dosiahli nemecké vojenské lekárske dary viac ako 13 miliónov eur. A Nemecko financuje nasaditeľnú poľnú nemocnicu s obstarávacími nákladmi vo výške 5,3 milióna EUR, plus zložku odbornej prípravy, s odhadovaným dátumom dodania vo februári / marci 2022.

Biolaboratóriá na Ukrajine

V roku 2013 spustilo nemecké spolkové ministerstvo zahraničných vecí „Nemecký partnerský program pre excelentnosť v biologickej a zdravotnej bezpečnosti“ na počiatočné obdobie troch rokov. Bol navrhnutý na zmiernenie rizík biologickej bezpečnosti a na vytvorenie a zlepšenie potrebných kapacít biologickej bezpečnosti na celom svete.

Po vyhodnotení v rokoch 2016 a 2019 bola predĺžená do roku 2022 pod hlavičkou nemeckého programu biologickej bezpečnosti .

Tu je dôležité zopakovať, že baktérie, vírusy a biologické toxíny môžu byť použité na mierové výskumné účely, ale výskum môže byť dvojaký a môže byť tiež použitý na militarizované biologické zbrane, alebo na teroristické účely štátnymi aj neštátnymi aktérmi.

Nemecký program biologickej bezpečnosti funguje v rôznych krajinách ako súčasť globálneho partnerstva („GP“). GP tvorí 30 aktívnych členských krajín a EÚ.

Nemecký program biologickej bezpečnosti, ktorý tvrdí, že pomáha partnerským krajinám minimalizovať biologické nebezpečenstvá a súvisiace riziká šírenia, pozostáva z niekoľkých individuálnych projektov na Ukrajine, na realizácii ktorých sa podieľajú tieto nemecké inštitúcie:

Mikrobiologický inštitút nemeckých ozbrojených síl (Bundeswehr) v spolupráci s Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit („GIZ“), asociáciou pre medzinárodnú spoluprácu, v súčasnosti vedie “Ukrajinsko-nemeckú iniciatívu biologickej bezpečnosti pre manažment rizika zoonóz v blízkosti vonkajšej hranice EÚ”,  projekt v rámci nemeckého programu biologickej bezpečnosti.

Ten istý projekt je uvedený vo výročnej správe o projekte za rok 2018 Global Partnership Working Group („GPWG“).

Výročná správa o projekte GPWG 2018 , str. 53Ďalší nemecko-ukrajinský projekt biologickej bezpečnosti financovaný nemeckou vládou v rámci nemeckého partnerského programu pre biologickú bezpečnosť má názov „ Posilnenie biologickej bezpečnosti pri riešení patogénov chorôb zvierat na Ukrajine, ktoré sú kritické z hľadiska šírenia “. Ide o pokračovanie spolupráce troch inštitútov Inštitútu Friedricha Loefflera („FLI“) a dvoch ukrajinských inštitútov v Kyjeve.FLI je „nezávislý vyšší federálny orgán v rámci portfólia [nemeckého] Spolkového ministerstva výživy a poľnohospodárstva“, ktorý je rozdelený do dvanástich odborných ústavov na piatich miestach.

Ukrajinské inštitúty sú zodpovedné za veterinárnu diagnostiku a zaobchádzanie s vysoko patogénnymi patogénmi relevantnými pre biologickú bezpečnosť.

Cieľom tohto druhého nemecko-ukrajinského projektu je „posilniť kapacity v partnerských krajinách na diagnostiku bakteriálnych infekcií, ako je antrax, brucelóza, sopľavka a vírusové infekcie, ako je africký mor ošípaných a krymsko-konžská hemoragická horúčka (“CCHF”) zvierat.”

Pokiaľ ide o časť projektu CCHF, FLI spolupracuje s Inštitútom pre mikrobiológiu nemeckých ozbrojených síl. Partnerstvo, ktoré sa tiahne cez niekoľko súvisiacich projektov. Projekty zahŕňajú vyhľadávanie, manipuláciu a štúdium vysoko nebezpečných patogénov. To predstavuje rovnakú dilemu ako v prípade amerického financovania DTRA a partnerstva vo vysoko citlivých bioforenzných projektoch na Ukrajine.

Podľa investigatívnej novinárky Dilyany Gaytandzhievovej sa FLI v rokoch 2019 a 2020 podieľala aj na biologickom výskume obzvlášť nebezpečných patogénov u vtákov. Hlavným cieľom bolo podľa popisu projektu sekvenovať genómy ortomyxovírusov, ktoré spôsobujú vtáčiu chrípku, resp. objavovať nové vírusy u vtákov.

Gaytandzhieva tiež poznamenala projekt financovaný DTRA v roku 2020, ktorého cieľom bolo preskúmať potenciál obzvlášť nebezpečných patogénov, ktoré môžu prenášať sťahovavé vtáky.

Využitie sťahovavých vtákov na potenciálny prenos patogénov bolo v minulosti dôležitou oblasťou výskumu uskutočneného medzi Smithsonian Institute a Ministerstvom obrany USA.

Black & Veatch a Metabiota

Zamestnanci ukrajinského inštitútu DNKIBSHM , ktorí sú jedným z tých, ktorí podpísali dohodu o spolupráci s FLI o projekte „ Posilnenie biologickej bezpečnosti pri riešení patogénov chorôb zvierat kritických z hľadiska proliferácie na Ukrajine “, sa zúčastnili na workshopoch a stretnutiach organizovaných nikto iný ako Black & Veatch a Metabiota. Dve americké spoločnosti, ktoré boli nedávno spojené s biolaboratóriami na Ukrajine.

21 st Century Wire dokázalo identifikovať najmenej štyri prípady, kedy sa zástupcovia DNKIBSHM na pozvanie Black & Veatch a Metabiota zúčastnili stretnutí, seminárov alebo workshopov:

  1. V marci/apríli 2019 sa dvaja zamestnanci DNKIBSHM zúčastnili stretnutia na spustenie Spoločného biologického výskumného projektu (“JDS”) projektu UP-10.
  2. V júni 2019 sa zástupca riaditeľa pre výskum DNKIBSHM zúčastnil na jedenástom stretnutí Spoločnej pracovnej skupiny v Kyjeve.
  3. V októbri 2019 sa zamestnanec DNKIBSHM zúčastnil seminára o písaní žiadostí o grant.
  4. V decembri 2019 sa dvaja zamestnanci DNKIBSHM zúčastnili workshopu o výsledkoch a implementácii modelu CAP projektu UP-10 spoločného biologického výskumu (“JAP”).

Vyššie uvedené je prevzaté z článku „ Zapojenie Nemecka do vojenských biologických programov na Ukrajine “, 21 st Century Wire, 15. apríla 2022. Výskum 21 st Century Wire je rozsiahly a zahrnuli sme len zlomok z prvej časti. Ich článok naďalej dokumentuje vzťahy medzi:

  • Inštitút pre mikrobiológiu nemeckých ozbrojených síl a Charkovská národná lekárska univerzita;
  • nemecká spoločnosť pre medzinárodnú spoluprácu a ukrajinská vláda;
  • Inštitút pre tropickú medicínu Bernharda Nochta a Inštitút verejného zdravia Ukrajiny, Ministerstvo zdravotníctva v Kyjeve, ako aj regionálne laboratóriá v Charkove, Ľvove a Odese; a ďalšie…

Článok 21 st Century Wire končí nasmerovaním čitateľov na článok „ Ruský vyslanec poukazuje na dôkaz vojenskej biologickej aktivity Nemecka na Ukrajine “, v ktorom sa uvádza:

“Dokumenty potvrdzujú, že Nemecko implementovalo svoj vlastný vojenský biologický program na Ukrajine, stály predstaviteľ Ruska pri Úrade OSN a ďalších medzinárodných organizáciách v Ženeve,” uviedol Gennadij Gatilov na plenárnom zasadnutí Konferencie o odzbrojení.

Budeme sa tešiť na dôkazy, ktoré podporia tieto ruské tvrdenia, a možno potom uvidíme, či sú niektoré obavy, ktoré sme v tomto článku uviedli, skutočne opodstatnené, napísal 21 st Century Wire. Prečítajte si celý článok TU .

Aktualizácia od uverejnenia článku 21.storočie Wire

Ruská riaditeľka informačného a tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharová 16.apríla uviedla, že jedným z dôvodov, prečo je Berlín „aktívnejší ako ostatné krajiny EÚ“ pripísať plány na využitie biologických a chemickými zbraňami na Ukrajine do Ruska je, že Nemecko malo v koordinácii so Spojenými štátmi sieť najmenej 30 bio-vojenských laboratórií na ukrajinskom území pracujúcich na „biologických látkach potenciálne užitočných ako biologické zbrane“.

Nemecko, podobne ako USA, už mnoho rokov vykonáva na území Ukrajiny „vojenské a biologické aktivity“, uviedla.

-red2-

 

SKSPRAVY

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/nemecka-vojensko-biologicka-aktivita-na-ukrajine-mala-by-nas-znepokojovat/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings