Ilustračné foto: Pixabay
Nemecké energetické spoločnosti vo štvrtok uviedli, že ich krajina potrebuje systém včasného varovania na riešenie nedostatku plynu, deň po tom, čo Rusko nariadilo zmenu zmluvných platieb na ruble, čím sa zvýšilo riziko obmedzenia dodávok a ešte vyššie. ceny.
Požiadavka prezidenta Vladimira Putina na platbu rubľom, ktorú výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol nazval „bezpečnostnou hrozbou“, prispela k nervozite na trhu a spochybňuje historické tvrdenie Ruska, že je spoľahlivým dodávateľom plynu bez ohľadu na geopolitiku.
Európsky energetický sektor je už teraz svedkom obáv o dodávky a referenčná cena nemeckej dodávky v budúcom roku vzrástla od Putinových poznámok o 8 %, po tom, čo sa za posledných 12 mesiacov už zoštvornásobila.
Už viac ako 50 rokov, aj počas studenej vojny, Moskva zabezpečuje dodávky do Nemecka, najväčšieho spotrebiteľa ruského plynu. Hlavný ruský exportér plynu Gazprom má viac ako 40 dlhodobých dohôd s európskymi protistranami.
Vo štvrtok však nemecké združenie verejnoprospešných služieb BDEW, ktorého členmi sú zákazníci Gazpromu RWE (RWEG.DE) a EnBW, VNG naliehalo na vládu, aby navrhla systém včasného varovania pre prípad, že Rusko zastaví dodávky.
Existujú konkrétne a vážne indície, že situácia v dodávkach plynu sa bude zhoršovať
uviedla prezidentka BDEW Kerstin Andreae, pričom citovala ruskú požiadavku, aby “nepriateľské” krajiny, medzi ktoré patrí Nemecko, platili za plyn v rubľoch.
BDEW uviedol, že národný energetický regulátor, Bundesnetzagentur, musí stanoviť kritériá, podľa ktorých budú odvetvia a sektory naďalej dostávať dodávky, zatiaľ čo zákazníci z domácností sú chránení podľa existujúcich nariadení.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck uviedol, že mechanizmus včasného varovania nie je potrebný a že zásobovanie je zaručené, dodal však, že situáciu treba pozorne sledovať.
DILEMA
Ruský dopyt, ktorý ešte musí byť podporený konkrétnym mechanizmom, stavia európskych zákazníkov pred dilemu:
neplaťte rubľami a riskujte, že nedostanete žiadny plyn, alebo nedodržiavajte pravidlá a riskujte vyššie ceny, keďže sa zmluvy prerokúvajú a priaznivejšie dlhodobé obchody zaniknú.
“Rusko (zatiaľ) nevypína plynový kohútik. Mohlo by to však výrazne zvýšiť cenu, ktorú za to platíme,” uviedli analytici z Commerzbank.
Čaká sa na americký súhlas
Na otázku, či by Spojené štáty umožnili európskym štátom, ktoré sa bez ruského plynu nezaobídu, spracovať platby v rubľoch bez toho, aby sa ocitli v porušení sankcií, predstaviteľ Bieleho domu uviedol, že Washington to konzultuje so svojimi spojencami.
Japonsko, najväčší dovozca ruského LNG do Ázie, povedalo, že nie je jasné, ako bude zmena rubľa fungovať.
Tokyo Gas a Osaka Gas, dvaja najväčší miestni dodávatelia plynu v krajine, uviedli, že študujú podrobnosti o požiadavke na rubeľ, pričom zopakovali poznámky nemeckej VNG a ďalších európskych odberateľov ruského plynovodu.
Južná Kórea, tretí najväčší ázijský dovozca ruského LNG, očakáva, že bude môcť pokračovať v dovoze, pričom tamojšia Komisia pre finančné služby uviedla, že urobí všetko potrebné na uľahčenie obchodu.
V Poľsku, Pawel Majewski, generálny riaditeľ PGNiG povedal, že spoločnosť, ktorá má zmluvu s Gazpromom do konca tohto roka, nemôže jednoducho prejsť na platby v rubľoch.
„Náš zmluvný partner nemôže voľne meniť spôsob platby stanovený v zmluve,“ povedal.
Dánsky energetický gigant Orsted, ktorý má tiež dlhodobú zmluvu typu „ber alebo plať“ s Gazpromom, uviedol, že pravdepodobný vplyv tohto kroku je nejasný.
RWE a Uniper, najväčší nemecký klient Gazpromu, sa vo štvrtok bezprostredne nevyjadrili. Popredný taliansky ekonomický poradca v stredu uviedol, že krajina bude naďalej platiť v eurách.
Ruský plyn zatiaľ prúdi ďalej.
Dodávky plynu smerom na západ do Európy cez plynovod Nord Stream 1 cez Baltské more vo štvrtok mierne vzrástli, zatiaľ čo plynovod Jamal-Európa tiekol z Nemecka na východ do Poľska.
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/nemecky-plynovy-poplach-kvoli-dopytu-po-rubloch/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia