Ilustračné foto: Christian Lindner. Zdroj: Ina Fassbender/ AFP via Getty Images
Existuje „skutočné nebezpečenstvo stagflácie“, hovorí Lindner pre Financial Times (FT).
Nemecký minister financií Christian Lindner uviedol, že členské krajiny EÚ by mali obmedziť verejné výdavky napriek rozhodnutiu uvoľniť pravidlá týkajúce sa dlhu a deficitu bloku počas krízy COVID-19.
„Skutočnosť, že členské štáty sa teraz môžu odchýliť od Paktu stability a rastu, neznamená, že by to v skutočnosti mali urobiť,“ povedal Lindner pre Financial Times na okraj minulotýždňového stretnutia ministrov financií G7.
Pakt stability a rastu, ktorý bol pozastavený počas pandémie a opäť počas prudkého nárastu cien v dôsledku vojny na Ukrajine, stanovuje, že rozpočtové deficity by nemali presiahnuť 3 percentá hrubého domáceho produktu krajiny a verejný dlh by nemal presiahnuť 60 percent.
Redakčne poznamenávame, že aktuálny verejný dlh Slovenka je na úrovni 63,1 percent.
“Existuje skutočné nebezpečenstvo stagflácie,” povedal Lindner s odkazom na riziko, že blok vstúpi do obdobia pomalého rastu a vysokej inflácie, čo by tvrdo zasiahlo kúpnu silu spotrebiteľov. “Preto musíme urýchlene konať.”
Lindner, líder liberálnych a probiznisových Slobodných demokratov, tiež varoval pred použitím dočasného pozastavenia pravidiel EÚ ako dôvodu na ich hĺbkovú reformu. Povedal, že EÚ potrebuje „dlhodobú spoľahlivú cestu k zníženiu štátneho dlhu… Pokiaľ ide o náš konečný cieľ, mali by sme sa stať tvrdšími, nie mäkšími,“ citoval ho FT.
Pakt stability a rastu bol často kritizovaný za jeho prísne a nepružné pravidlá a ozývali sa výzvy na jeho reformu a vylúčenie strategických oblastí, akými sú obrana alebo investície do zmeny klímy z jeho pôsobnosti.
Lindner však trval na tom, že samotné Nemecko by uprednostnilo návrat k prísnym fiškálnym pravidlám.
„Nevyužijeme všeobecnú únikovú klauzulu [ale] vrátime sa k našej národnej dlhovej brzde, ktorá je zakotvená v našej ústave,“ povedal.
Clea Caulcutt / POLITICO
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/nemecky-sef-financii-ziada-vacsiu-fiskalnu-disciplinu-v-celej-eu/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia