Ilustračné foto: M. Le Penová. Zdroj: F2, cc
Emmanuel Macron a líderka vlasteneckej pravice Marine Le Penová sa kvalifikujú do druhého kola francúzskych prezidentských volieb.
PARÍŽ – NATO a Európska únia čelia nervóznemu dva týždne po tom, čo sa podľa prognóz v nedeľu kvalifikovala francúzska krajne pravicová líderka Marine Le Penová do druhého kola francúzskych prezidentských volieb, v ktorých sa 24. apríla stretne s Emmanuelom Macronom, píše portál Politico.
Prognózy francúzskej prieskumnej spoločnosti Ipsos naznačujú, že francúzsky prezident získal na konci prvého kola hlasovania 28,4 percenta hlasov. Jeho rivalka Le Penová, dlhoročná obdivovateľka ruského prezidenta Vladimira Putina, získala podľa rovnakých prognóz 23,4 percenta hlasov. Je to tretie vystúpenie Le Penovej — a jej vôbec najvyššie vystúpenie — v prvom kole prezidentských volieb.
Zatiaľ čo prieskumy naznačujú, že Macron by si mal udržať prezidentský úrad o dva týždne, je na ceste k oveľa tesnejšiemu stretu v druhom kole ako vo voľbách v roku 2017, keď čelil aj Le Penovej.
Tieto zužujúce sa predpovede prieskumu znamenajú, že všetky oči v Európe aj vo Washingtone budú v nadchádzajúcich dňoch upriamiť pozornosť na zvraty kampane, pretože spojenci sa snažia zvážiť, či Paríž zostane spoľahlivým partnerom vo vojne proti Putinovým silám v r. Ukrajina. Debata z 20. marca bude pravdepodobne rozhodujúcim stretnutím, kde sa Le Penová pokúsi premietnuť do uhladenejšieho obrazu, než bol jej roztrasený výkon s Macronom pred piatimi rokmi.
Pokiaľ ide o NATO, Le Penová vyvolala poplach vyjadrením svojho želania vytiahnuť jedinú jadrovú mocnosť EÚ z integrovanej veliteľskej štruktúry aliancie, „aby už nebola zapletená do konfliktov, ktoré nie sú naše“. Tento postoj vyvoláva osobitné znepokojenie, pretože – napriek odsúdeniu invázie na Ukrajinu – má Le Penová dlho príjemné vzťahy s Kremľom a dostávala stranícke pôžičky od ruskej banky.
Ak by sa jej podarilo prevalcovať Macrona v druhom kole, spôsobila by potenciálne fatálne škody aj fungovaniu Európskej únie. Zatiaľ čo jej strana Národné zhromaždenie upustila od svojho návrhu na vystúpenie z EÚ, Schengenu a eura, Le Penová zostala vo všeobecnosti euroskeptičkou s plánmi znížiť príspevky Francúzska do EÚ a podporiť koalíciu s krajinami ako Maďarsko a Poľsko od podobne zmýšľajúcich politikov.
„Nadchádzajúce štrnásť dní je rozhodujúce pre našu krajinu a pre Európu,“ povedal Macron jasajúcemu davu priaznivcov mávajúcich vlajkami.
Podporení výsledkami, priaznivci Le Penovej v nedeľu večer skandovali „Vyhráme“ a spievali Marseillaisu . V príhovore k svojim podporovateľom sa výrazne zaoberala otázkami identity, suverenity a životných nákladov a sľúbila, že bude „prezidentkou pre všetkých Francúzov“.
Výsledky upevňujú myšlienku, že Francúzsko sa posunulo za tradičné ľavo-pravé rozdelenie, ktoré dominovalo povojnovej politike, a smerom k boju proti imigračným nacionalistom, ktorých zastupuje Le Penová, proti proeurópskym pokrokárom, ktorí sú otvorení globalizácii.
Veľa bude teraz závisieť od toho, ktorý kandidát získa podporu od Jeana-Luca Mélenchona na krajnej ľavici, ktorý sa v prvom kole umiestnil na treťom mieste s predpokladanými hlasmi o niečo viac ako 21 percent. Zdá sa, že sú rozdelené v otázke, koho podporiť v druhom kole hlasovania. Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky Ipsos polovica Mélenchonových voličov neuprednostňuje Le Penovú a Macrona, zatiaľ čo druhá polovica je rozdelená medzi Macrona a Le Penovú, pričom preferuje Macrona.
Sám Mélenchon vyzval voličov, aby v druhom kole nehlasovali v prospech Le Penovej, ale zastavil sa pri hlasovaní o podpore Macrona.“[Musíme] si vybrať medzi dvoma zlami, ktoré sú pre nás hrozné a ktoré nie sú rovnakej povahy,“ povedal Mélenchon vo svojom ústupkovom prejave. „Každý z vás bude čeliť svojmu svedomiu,“ povedal a neskôr niekoľkokrát zopakoval: „Nesmieme dať jediný hlas Marine Le Pen.“
Menej neochotne sa za Macrona pre druhé kolo okamžite vrhlo niekoľko ďalších súperov, vrátane Valérie Pécresse z konzervatívnych Les Républicains, starostky Paríža Anne Hidalgovej zo socialistov a Yannicka Jadota zo strany Zelených.
Tieto voľby sú najbližšie k tomu, aby rodina Le Penových dostala šancu riadiť Francúzsko.
V roku 2002 úradujúci Jacques Chirac ľahko vyradil Le Penovho otca Jeana-Marieho Le Pena s 82 percentami hlasov vo vhadzovaní, ktoré bolo navrhnuté ako boj o ochranu francúzskych hodnôt. V roku 2017 samotná Le Penová prehrala s Macronom s takmer 34 percentami hlasov, čo je oveľa väčší podiel ako jej otec.
Tentoraz prieskum verejnej mienky POLITICO naznačuje, že 24. apríla by mohla získať až 47 percent hlasov.
Napätie okolo francúzskeho prezidentského súboja sa v posledných dňoch kampane o niekoľko stupňov zvýšilo, keď sa ukázalo, že Le Penová dáva Macronovi zabrať.
Le Penová vedie kampaň niekoľko mesiacov, cestuje po dedinách a malých mestách v rámci nízkonákladovej kampane, ktorá sa snaží osloviť obyčajných Francúzov, a jej skoré zameranie sa na otázky životných nákladov sa ukázalo ako aktuálne, keďže inflácia a zvyšujúce sa náklady na palivo zasiahli francúzske rozpočty. .
Macron bol medzitým vnímaný ako povýšenecký prístup k voľbám, svoju kandidatúru ohlásil len minulý mesiac a odmietal debatovať so súperiacimi kandidátmi. Bol tiež obvinený zo snahy získať politický kapitál zo svojho diplomatického úsilia zastaviť vojnu na Ukrajine a bol prenasledovaný odhaleniami, ktoré jeho vláda minula milióny na poplatky za poradenské firmy .
V snahe vymámiť niektorých voličov Le Penovej, ktorí ju podporovali za jej hospodársku politiku, Macron v nedeľu večer sľúbil, že vyrieši problémy so životnými nákladmi, ktoré si do značnej miery privlastnila. “Jediný plán kúpnej sily je náš!”, vyhlásil.
Macronovi priaznivci dúfajú, že napriek týmto nedávnym nepríjemnostiam francúzski voliči uznajú jeho doterajšie výsledky pri zvládaní pandémie COVID-19 a riadení hospodárskej obnovy Francúzska.
Najlepší frajer Le Penovej
Keď sa pozrieme na druhé kolo hlasovania, jednou z kľúčových otázok je, či sa Le Penovej podarilo rozšíriť svoju príťažlivosť aj za hranicu národnej rely.
V posledných rokoch sa Le Penová snažila urobiť zo svojej strany mainstreamovejšiu stranu a tlmiť občas poburujúcu rétoriku o imigrácii v snahe prilákať tradičnejších konzervatívnych voličov.
Pre ľavicových voličov sa snažila zatraktívniť aj presadzovaním veku odchodu do dôchodku a znížením DPH na základné potraviny.
Pozorne budú sledované aj reakcie v tábore jej krajne pravicového rivala Erica Zemmoura. Kedysi, keď bol Zemmour považovaný za vážnu hrozbu pre ňu na pravej strane, získal podľa prognózy Ipsos len asi 7 percent hlasov.
Zemmour nemal žiadne pochybnosti o tom, že zahral na imigračnú kartu, keď svojim priaznivcom povedal, aby sa postavili za Le Penovú.
“Le Penová čelí [Macronovi], mužovi, ktorý nechal 2 milióny imigrantov vstúpiť do Francúzska a ktorý počas svojej kampane nepovedal ani slovo o bezpečnosti, imigrácii a o tom, kto bude horšie, ak bude zvolený,” povedal Zemmour svojim priaznivcom v Paríži. . “Preto vyzývam svojich voličov, aby odovzdali hlas Marine Le Penovej.”
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/nervy-pre-eu-a-nato-kedze-le-penova-ide-do-druheho-kola-suboja-s-macronom/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia