Igor Matovič, aktuálny minister financií, podpredseda vlády a šéf najsilnejšej vládnej strany (OĽaNO) čelil v parlamente odvolávaniu. Musel si na svoju adresu od koaličných poslancov zo strán HLAS a Smer-sociálna demokracia vypočuť viacero kritických obvinení. Napríklad, že si namýšľa, že ak stokrát povie slovo “mafia”, ľudia mu odpustia spúšť, ktorú za sebou zanecháva.
Viacerí kritickí rečníci ukazovali Matovičovi kritické zrkadlo. „Svet Igora Matoviča je o urazenosti ega za to, že 90 % ľudí odmieta jeho videnie“, uviedol Peter Pellegrini v odôvodnení na vyslovenie nedôvery ministrovi financií.
Majster deštrukcie a schránkovej politickej firmy
Matovičovi sa ako cez bumerang vrátili viaceré jeho počiny z minulosti, keď bol opozičným politikom. Kritika sa zniesla aj na celú stranu OĽaNO, ktorú nazvali „schránkovou firmou Igora Matoviča“.
Ilustračné foto: jeden z hlavných kritikov Igora Matoviča bol predseda Smeru-SD Robert Fico
Majster deštrukcie, v rozvrate je nielen jeho dôvera, ale aj celé Slovensko, nie je neschopný génius, ale vychytračený, obsahovo vyprázdnený. Na Matoviča sa zniesla vlna kritiky počnúc jeho podnikaním, diplomovou prácou, rodinným majetkom, ktorým sa chváli len na sociálnych sieťach, ale nie v majetkovom priznaní. Medzi dôvody na odvolanie boli aj profesijné a odborné – ak nedokáže spravovať svoj majetok ako dokáže spravovať financie štátu, zaznelo v pléne.
Najväčšiu ranu utŕžil Matovič ako bojovník za čistotu a transparentnosť najmä kvôli trnavskej firme Eurolab Lambda, s ktorou ho kritizujúci poslanci spájali. Firma, ktorá dovtedy dosahovala strop do 100 tisíc eur kvôli matovičovmu nápadu na celoplošné testovanie len v roku 2020 na testoch a zmluve so štátom zarobila 73 miliónov eur.
Matovičove testovacie manévre stáli 800 miliónov eur
Testovanie stálo štát ďalších 800 mil eur, čo je ekvivalent 13. dôchodkov vyplácaných po sebe tri roky dôchodcom alebo tri roky príspevok na dieťa vo výške 300 eur.
Matovičovi pripomenuli, jeho hlavný tromf o prázdnej špajze, pretože jeho bačovanie na úrade vláde a teraz na ministerstve financií. Matovičovi pripomenuli rečníci, že prevzal štát s dlhom 48% HDP a deficitom 1,2%. Za 1,5 roka súčasnej vlády sa dlh vyšplhal na 64% a deficit na 9,9%. Matovič doterat nevysvetlil, kde sa podela miliardová pandemická rezerva, o ktorej Matovič nič netuší, ani na čo vláda použila ušetrené tri miliardy, ktoré mala ušetriť tým, že nekradne.
Diskusia bola obojstranne tvrdá. Okrem morálnych a odborných nedostatkov, dávala opozícia Matovičovi za vinu, že je hlavou organizovanej zločineckej skupinky, ktorá riadi vypočúvanie obvinených tak, aby výpovede kajúcnikov smerovali ku kriminalizovaniu konkrétnych osôb a politickej opozície.
Hlava organizovanej skupiny
Robert Fico vytkol Matovičovi deštrukciu štátu. Tzv. očista štátu má podľa opozičného lídra len jeden názov – “zatýkanie”. Šéfa OLaNO označil za „hlavu organizovanej skupinky“ v orgánoch činných v trestnom konaní.
Igor Matovič ako sa dalo predpokladať svoje odvolávanie vo funkcii ministra prežil. Zo 135 prítomných hlasujúcich poslancov mu nedôveru vyslovilo 51 zákonodarcov, podržalo ho 67 koaličných poslancov a 17 sa zdržalo. Z nich až 11 bolo poslancov SaS, piati z klubu Za ľudí a zdržal sa aj jeden Matovičov poslanec – Ján Krošlák. Výsledok 51:67 pre predsedu najsilnejšej koaličnej strany nemohol potešiť, pretože za ideálneho stavu by tento pomer bol 51:84 a značí, že nemá podporu od koaličnej SaS, ani od časti rozpadajúcej sa strany Za ľudí. Igor Matovič sa síce udržal vo funkcii, ale vzhľadom na poznanie v koalícii to bolo Pyrrhovo „víťazstvo“.
-red1-