Na oznámenie vlády o poslaní smrtiacich zbraní zo Slovenska na Ukrajinu v kontexte najnovších ukrajinsko-ruských rokovaní o urovnaní konfliktu reagovali zhodne odmietavo viacerí opoziční politici. Tu je sumár ich vyhlásení a postojov, prevzatých zo sociálnej siete.
Milan Uhrík (hnutie Republika) odsúdil vo video komentári ruské strašenie jadrovými zbraňami ako extrém, ale rovnako odsúdil aj počin premiéra Hegera a prezidentky Čaputovej poslať na Ukrajinu smrtiace zbrane, ktoré z nás urobia terč odvety.
Za nepochopiteľné označil vyhrážanie sa vlády Slovákom 25-ročnými trestami za komentovanie vojny, do ktorej nás táto vláda sama vťahuje.
Vyzval preto vládu na Slovensku, aby nasledovala príklad Maďarska a neposielala slovenské zbrane na Ukrajinu. „Pošlime humanitárnu pomoc a pomôžme nevinným ľuďom. Ale nenechajme sa do tejto vojny vtiahnuť posielaním munície určenej na zabíjanie ľudí.
“Byť proti vojne a byť vo vojne sú dve odlišné veci“, zdôraznil Uhrík.
Za príklad dal postoj maďarskej vlády, ktorá rozhodla, že nepovolí ani len transport smrtiacich zbraní cez svoje územie. Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó uviedol, že vypukla vojna, ktorú Maďari nechceli a ani nechcú. „Chceme mier v celom regióne,“ zdôraznil. “Sme povinní zabezpečiť, aby Maďarsko nebolo účastníkom vojny na Ukrajine“, citoval oficiálny postoj Budapešti..
Preto odporúča, aby aj Slovensko ostalo mimo konfliktu, humanitárne a adresne pomáhalo ľuďom, ale nie zbraňami, ktoré konflikt len eskalujú.
„Neťahajte Slovákov do vojny a nerobte terč zo Slovákov, ktorí nemajú s touto vojnou nič spoločné“, vyzval na záver príhovoru na sociálnej sieti europoslanec Milan Uhrík.
Psychologická operácia
V podobnom mierovom duchu zareagoval aj Pavol Slota (Domov-národná strana), ktorý dúfa, že minister Naď a vláda prestanú vyostrovať situáciu a posielať na Ukrajinu zbrane zo Slovenska.
Slota upozornil, že na Slovensku sa cez propagandistické médiá a novinárov, tých istých politikov a mienkotvorných osobností nesie nová vlna paniky, strachu, nenávisti a pokusov o radikalizáciu obyvateľstva. Podľa neho „momentálne u nás prebieha tzv. PSYOP, čo je skratka pre psychologickú operáciu, vedenú vnútorným nepriateľom v snahe dostať vojnu aj ku nám, na Slovensko“, čo nemôžeme dopustiť.
Aj Tomáš Taraba (ŽIVOT-národná strana) odmietol, aby Slovensko posielalo zbrane na Ukrajinu.
Vládne hoaxy a cesta do pekla
„Cestu do pekla“ v posielaní zbraní na Ukrajinu označila aj bývalá podpredsedníčka NR SR Anna Belousovová.
Ľuboš Blaha (Smer-SD) prešiel z obrany do protiútoku a vo video na sociálnej sieti zverejnil desať hoaxov o Ukrajine, ktoré šíri vládna koalícia. Odmietol, že Smer obhajuje vojnu a šíri ruskú propagandu. Zdôraznil, že sociálni demokrati odmietli už v minulosti všetky vojny, vrátane amerických.
Pomáhajme humanitárne, nie zbraňami, apeloval na sociálnej sieti aj Andrej Danko.
K téme objektívneho pohľadu na vojnu a mier prispel aj Štefan Harabin, ktorý zdieľal virálny obrázok s tromi americkými prezidentami (Bush jr., Clinton a Obama) s popiskom „V priebehu 23 rokov napadli 23 štátov a zabili 11 miliónov ľudí a nie sú teroristi ani vojnoví zločinci?“ s odkazom pre troch vládnych politikov Remišovú, Osuského a Šeligu.
-red2-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/opozicni-politici-za-mier-a-proti-vyzbrojovaniu-ukrajiny-smrtiacimi-zbranami/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia